Przejdź do treści
Blog.

Zmiana zawodu czy zmiana pracy?

W ostatnich latach rynek pracy dynamicznie się zmienia. Światowa gospodarka jest niestabilna, a rosnąca inflacja powoduje, że coraz więcej osób nie tylko martwi się o pracę, ale też rozważa opcję jaką jest zmiana zawodu. Zastanawiasz się gdzie szukać pracy w 2023? Jakie branże są stabilne i gwarantują dobre zarobki?

Myślisz o zmianie kariery? 2023 rok zapowiada się dosyć niepokojąco dla wielu branż. Doniesienia o masowym zawieszaniu zatrudnienia i zwolnieniach powodują, że wielu pracowników jest zdenerwowanych. W ostatnich tygodniach coraz częściej słyszymy o gigantycznych zwolnieniach w branży IT. Nic dziwnego, że coraz więcej osób martwi się o utrzymanie stanowisk pracy. Inni natomiast zastanawiają się, czy rok 2023 to właściwy czas na zmianę kariery

Zmiana zawodu w 2023 roku

Chociaż zmiana zawodu brzmi ekscytująco – w końcu otwiera nowe możliwości kariery i może całkowicie zmienić jakość życia – w rzeczywistości, jej wizja powoduje, że możesz czuć się trochę niepewnie. Wiele ludzi odczuwa strach przed zmianą pracy. To normalne. Czas spędzony na budowaniu kariery, zrobione kursy, lata doświadczania… Warto jednak pamiętać, że aby czuć większą satysfakcję, zawodowa zmiana nie musi być tak drastyczna!

Jeśli zdecydowałeś, że jesteś zainteresowany przejściem do nowej roli, dziedziny lub branży, zmiana kariery jest jak najbardziej możliwa. Jest to szczególnie istotne teraz, gdy pandemia przyniosła zmiany w sposobie myślenia, priorytetach i w pracy, co ma trwały wpływ na to, jak ludzie poruszają się po swojej karierze — i czego chcą od życia zawodowego.

Dlaczego ludzie zmieniają zawód?

Ludzie chcą zmienić zawód z wielu różnych powodów. Często na ich decyzje wpływają zmiany na rynku pracy lub sytuacje w życiu osobistym. Również nasze cele zawodowe lub wartości ulegają zmianie na przestrzeni lat. Być może odkryłeś nowe zainteresowania, które chciałbyś włączyć do swojej pracy? Możesz chcesz zarabiać więcej lub mieć bardziej elastyczne godziny pracy? 

Od niskiej pensji po chęć założenia firmy, ludzie zmieniają karierę z różnych powodów. Coraz częściej doświadczeni pracownicy, decydują się na ten krok po wielu latach w jednej branży. Oczywiście jest to osobista decyzja, na którą składa się wiele czynników.

Najczęściej zmiana kariery spowodowana jest:

 • Większymi zarobkami: 47% 
 • Zbyt stresująca praca: 39% 
 • Lepsza równowaga między życiem zawodowym a prywatnym: 37% 
 • Chęć rozwoju 25% 
 • Wypalenie zawodowe, wielka rezygnacja: 23%

Ponad jak podaje CNBC, ponad 20% osób przygotowujących się do zmiany zawodu planuje otworzyć działalność gospodarczą.

Zmiana zawodu – co warto zrobić przed podjęciem decyzji? 

Zastanów się nad swoją obecną sytuacją. Stwórz listę: zmiana pracy za i przeciw. Wypisz swoje obawy, a także to, co chciałbyś osiągnąć, decydując się na ten krok. Daj sobie czas, taki krok w Twoim życiu wymaga dokładnego zastanowienia się nad Twoimi priorytetami. 

Oprócz pokazania jasnego obrazu twojej obecnej sytuacji zawodowej,  autorefleksja może pomóc ci wyjaśnić, dlaczego chcesz zmienić karierę. Nieważne czy jest to zmiana zawodu po 10 latach, czy trzech miesiącach. To ważna decyzja, dlatego musisz odpowiednio się przygotować. 

Na początek oto kilka pytań, które warto sobie zadać: 

 • Jak bardzo jestem zadowolony z obecnej pracy? 
 • Co konkretnie nie podoba mi się w mojej pracy?
 • Co lubię w swojej pracy? 
 • Dlaczego w ogóle wybrałem ten zawód? 
 • Jak zmienił się mój stosunek do tej pracy na przestrzeni czasu? 
 • Co mnie trzyma w tej pracy? 
 • Jak zmienił się rynek pracy w ostatnich latach i czy mój zawód daje mi stabilne możliwości utrzymania pracy w danej branży?

Te pytania mogą pomóc ci określić kierunek zmiany kariery. Ponadto mogą zidentyfikować problematyczny obszar Twojej obecnej pracy, niezależnie od tego, czy jest to sama praca, osobista sytuacja w życiu, obciążenie obowiązkami, kultura firmy, czy coś innego. 

Kolejnym krokiem, przy podjęciu decyzji o zmianie zawodu powinno być rozważenie potencjalnych ścieżek kariery. 

Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w wyborze nowego zawodu: 

 • Zdecyduj się na konkretną branżę. Możesz dokonać zmiany kariery w ramach tej samej branży lub przejść do zupełnie innej. Zmiana kariery i pozostanie w obecnym sektorze jest często łatwiejsze, ponieważ masz wiedzę i doświadczenie.
 • Badaj rynek pracy. Badanie rynku pracy może dać wyobrażenie o najbardziej i najmniej poszukiwanych zawodach w ostatnich latach. Na przykład, jeśli chcesz przejść do kariery w OZE, możesz rozważyć różne opcje, ponieważ oczekuje się, że zatrudnienie w tej branży wzrośnie aż czterokrotnie do 2050 roku. Oznacza to, że aż 75% nowych pracowników znajdzie pracę w sektorze!
 • Weź pod uwagę swoje umiejętności, ukończone kursy i doświadczenie. Aby dokonać płynnej zmiany kariery, oceń swój zestaw umiejętności, doświadczenie zawodowe. Dzięki temu zweryfikujesz, do jakiego zawodu możesz łatwo przenieść swoje dotychczasowe umiejętności i pasję.

Kolejnym i jednym z ważniejszych kroków w udanej zmianie kariery jest napisanie skutecznego CV dotyczącego zmiany kariery. Jeśli nie masz pewności, jak napisać CV sprawdź nasz poprzedni artykuł

Poszukiwanie pracy i budowanie udanej kariery w 2023 – na co zwrócić uwagę?

 • Popyt na pracowników. Postaw na branże, gdzie zapotrzebowanie na rodzaj pracy jest wyższe niż przeciętne i dotyczy szczególnie rozwijającego się sektora, odnotowującego największy wzrost w ostatnich latach. 
 • Nie wymaga nowych kwalifikacji, specjalistycznych kursów czy dyplomu ukończenia studiów. W zależności od Twojego dotychczasowego doświadczenia, możesz nie potrzebować kolejnego dyplomu, aby objąć niektóre ze stanowisk w branżach oferujących wysokie zarobki. Wiele zawodów nie wymaga stopienia naukowego, więc wystarczy, że przeniesiesz swoje obecne wykształcenie i doświadczenie do nowej roli.
 • Do zmiany zawodu potrzebne są przede wszystkim umiejętności uniwersalne. Może to obejmować umiejętności, które już posiadasz lub te, które możesz zdobyć dzięki praktyce lub kursu. 
 • Możesz zacząć nową pracę od zaraz, a firma oferuje szkolenia dla nowych pracowników. Dzięki temu nie będziesz musiał podejmować stażu, pracy w niepełnym wymiarze godzin ani stanowiska na poziomie podstawowym, aby wejść na nowy rynek pracy.

Zmiana zawodu, czy zmiana pracy?

Zastanów się, czy potrzebujesz nowej pracy lub zupełnie nowej kariery. Na szczęście zmiana kariery niekoniecznie oznacza, że ​​będziesz musiał „zacząć od nowa”, podejmując pracę z podstawowym wynagrodzeniem.

Jeśli nie jesteś zadowolony z pracy przedstawiciela obsługi klienta, ponieważ jest zbyt powtarzalna i musisz siedzieć za biurkiem 8 godzin, co przekłada się na Twoją frustrację i znudzenie, z pewnością powinieneś poszukać innej pracy. Jednak niekoniecznie musisz myśleć o zmianie zawodu. Istnieje wiele firm, które oferuje elastyczne godziny oraz możliwość pracy w terenie. 

Zmiana w PKD – sprawdź nasz poprzedni artykuł

Jaka branża jest najbardziej opłacalna w 2023 roku?

Osoby, które chcą zmienić karierę w 2023 r., powinny przede wszystkim śledzić zmieniające się od lat trendy na rynku pracy. Światowe dane pokazują, że bezpośrednie globalne wyzwania związane ze zmianą klimatu i rozwojem odnawialnych źródeł energii to szansa na zbudowanie udanej kariery dla wielu ludzi. 

Czym zajmuje doradca handlowy w branży OZE? Przede wszystkim sprzedaje produkty, skutecznie komunikuje się z potencjalnymi klientami oraz demonstruje wartość świadczonych przez siebie rozwiązań. Może to oznaczać przeprowadzanie prezentacji technicznej na temat produktu/usługi, wyjaśnianie, w jaki sposób można je dostosować do potrzeb klientów. Doświadczenie w sprzedaży nie jest koniecznością, aby zbudować udaną karierę lub zmienić zawód. Oczywiście potrzebna Ci będzie specyficzna wiedza dotycząca produktu, który będziesz sprzedawać. Jednak w Columbus Elite każdy Doradca przechodzi szkolenia dla handlowców, dzięki którym zdobywa potrzebną wiedzę. Co to oznacza dla osób, które myślą o zmianie zawodu? Aby do nas dołączyć, nie musisz posiadać doświadczenia! Ważne są Twoje umiejętności miękkie i umiejętność nawiązywania kontaktów. Co więcej jest wymagane na stanowisku handlowca? Dowiedz się z naszego bloga

Columbus Elite to spółka działająca od 2019 roku w branży odnawialnych źródeł energii. W naszym zespole jest ponad 500 handlowców, pracujących na terenie całej Polski. Zawód OZE to coś więcej niż sprzedaż. Nasi współpracownicy są ekspertami w doradztwie energetycznym. Dlaczego warto z nami pracować? Poznaj historię kariery jednego z naszych Managerów Regionalnych, który postawił na zmianę pracy po 10 latach kariery w bankowości.