Przejdź do treści
Blog.

Plan rozwoju zawodowego – dlaczego go potrzebujesz?

„Inwestycja w wiedzę zawsze się opłaca”. Te słowa Benjamina Franklina podkreślają znaczenie uczenia się i samodoskonalenia w każdym aspekcie życia. Postęp w karierze wymaga więcej niż tylko zdobycia doświadczenia i wiedzy, wymaga planu. Dlatego tak ważny jest plan rozwoju zawodowego i osobistego.

W tym artykule dowiesz się więcej o podstawach planu rozwoju zawodowego, jego zaletach. Zapoznasz się także z przewodnikiem, który krok po kroku pomoże Ci stworzyć osobisty plan rozwoju. 

Co to jest plan rozwoju zawodowego?

Co to jest plan rozwoju zawodowego? Plan rozwoju zawodowego i osobistego to mapa drogowa zawierająca umiejętności, strategię i wykształcenie, których potrzebujesz, aby rozwijać swoją karierę i życie, aby osiągnąć swoje cele zawodowe. 

Kiedy spojrzysz na najlepszych w historii – Elona Musków, Jeffa Bezosa czy topowego sportowca olimpijskiego – wszyscy oni osiągnęli sukces poprzez dyscyplinę, edukację i planowanie. 

Jeśli nie stworzysz własnego planu na życie, prawdopodobnie znajdziesz się w planie kogoś innego. Zgadnij, co w nim dla ciebie przygotowano? Nic specjalnego. – Jim Horn

Skoro jesteś na tym blogu, prawdopodobnie pracujesz nad jakąś formą poprawy kariery, a może szukasz nowej pracy. Być może pracujesz nad przejściem na wyższy poziom mistrzostwa – może chcesz: 

 • Awansować w swojej organizacji?
 • Przenieść swój biznes na wyższy poziom?
 • Zdobyć podwyżkę, której zawsze chciałeś (i na którą zasługujesz)?
 • Lub… po prostu chcesz popracować nad swoimi umiejętnościami?

Sprawdźmy jak to osiągnąć!

Pierwszy krok: samoanaliza 

Chcieć więcej od życia to jedno. Czym innym jest planowanie tego. Kiedy pracujemy nad planem rozwoju zawodowego, możemy nie tylko zdefiniować swoje cele ale też zaplanować działania, które pozwolą nam je osiągnąć. Ale zanim przejdziemy do celów i działań… musisz wiedzieć, kim jesteś i czego naprawdę chcesz. 

Samoocena czy samoanaliza w tworzeniu planu rozwoju zawodowego i osobistego, to ocena Twoich zainteresowań zawodowych, wiedzy i umiejętności. Stworzenie samooceny pozwala na zbadanie aktualnej pozycji w odniesieniu do celów zawodowych. Kiedy określisz umiejętności i zainteresowania, które obecnie posiadasz, możesz zidentyfikować obszary, w których możesz się poprawić, aby osiągnąć swoje cele.

Musisz dokonać samoanalizy jeśli myślisz nad stworzeniem planu rozwoju. Zbadaj swoje umiejętności, mocne i słabe strony, nawyki, pragnienia. 

 • Co kochasz robić? 
 • W czym jesteś najlepszy? 
 • Za co chcesz by ludzie by ci płacili? 
 • Chcesz być niezależny i sam decydować o swojej codziennej pracy?

Wypisz także wszystkie swoje mocne strony, i odpowiedz na pytania: 

 • Specjalizuję się w: 
 • Czuję się zdolny, gdy: 
 • Moja siła to: 

A następnie wypisz swoje słabości. Czego nie znosisz? W czym po prostu nie jesteś dobry? Wymienić swoje słabości jako  pragnienie zmiany. Zamiast mówić „Jestem zły w ___” (co jest bardzo ograniczające), spróbuj:

 • Chcę być lepszy w…
 • Chciałbym poprawić…
 • Muszę nauczyć się doskonalić…

Po ich wymienieniu zadaj sobie pytanie, gdzie jesteś TERAZ a gdzie chcesz BYĆ w przyszłości!

Wyznaczanie celów i planowanie rozwoju zawodowego

Badania nieustannie pokazują, że ludzie, którzy mają cele, odnoszą większe sukcesy. Cele, które wyznaczasz w swoim planie rozwoju zawodowego, powinny być SMART (konkretne, mierzalne, osiągalne, trafne i terminowe).

Dąż do wyższej jakości i mniejszej ilości. Nie chcesz ugrzęznąć w wyznaczaniu zbyt wielu celów, ale raczej chcesz wybrać kilka DUŻYCH celów, które pragniesz zrealizować. W stosunku do poprzedniego kroku, gdy poznasz swoje mocne i słabe strony, będziesz w stanie zobaczyć, gdzie są twoje słabości. A te słabości pomogą Ci zrozumieć dokąd musisz się udać i co zrobić by osiągnąć cle.

Załóżmy na przykład, że wystąpienia publiczne nie są twoją największą siłą. Celem może być zarezerwowanie jednego wydarzenia w ciągu najbliższych trzech miesięcy, podczas którego przemawiasz przed ludźmi. 

Poświęć czas na spisanie swoich celów w tworzeniu planu rozwoju zawodowego i osobistego. Spróbuj powiązać je ze swoimi mocnymi i słabymi stronami. Wykonaj następujące ćwiczenie: 

 • Jaki jest jeden cel, który wykorzystuje jedną z moich mocnych stron? 
 • Jaki jest jeden cel, który może pomóc mi poprawić swoje słabości? 

Koncentracja w realizowaniu planu rozwoju zawodowego

Ten krok może wydawać się najtrudniejszy w naszej erze Insta-story, uzależnienia od telefonów komórkowych i wszelkich rozpraszaczy. Wszystko i wszyscy wokół nas próbują ukraść naszą uwagę i skupienie. Skupienie w planowaniu rozwoju osobistego jest cennym atutem i czymś, nad czym powinieneś pracować, aby osiągnąć maksymalną produktywność.

Jeśli chcesz odnieść sukces, musisz zminimalizować czynniki rozpraszające i pozostać skoncentrowanym. Skupienie to jeden z najcenniejszych zasobów, o jakie możesz zadbać. Z poprzedniego kroku, gdy już masz swój cel, musisz być w stanie naprawdę zaangażować się w pracę nad nim w sposób produktywny, skuteczny i skoncentrowany. 

Ustanów rutynę 

Jak to się mówi, praktyka czyni mistrza. Stworzenie rutyny, w której stale pracujesz nad osiągnięciem celu, znacznie ułatwia to zadanie. Na przykład przeznacz godzinę każdego ranka na czytanie i zdobywanie wiedzy potrzebnej do realizacji planu rozwoju. To pomaga ci trzymać się harmonogramu i robić stałe postępy. A im więcej ćwiczysz rutynę, tym bardziej staje się to nawykiem.

Dla wielu ludzi sukcesu najważniejsza jest poranna rutyna. Dla niektórych jest to kawa, poranna medytacja, ćwiczenia przygotowywanie zdrowego śniadania. Bez względu na to, co wybierzesz, zauważysz, że znalezienie rutyny, która najlepiej dla Ciebie działa, prowadzi do tego, że cele stają się znacznie bardziej osiągalne.

Podjęcie działania a plan rozwoju zawodowego

Nie ma rezultatów bez działania. Kiedy już znasz swoje mocne strony, swoje cele, masz wypracowaną rutynę i jesteś skoncentrowany na realizacji planu rozwoju zawodowego – pozostaje tylko działanie. Prawdziwe działanie. Kawałek po kawałku, dzień po dniu tworzymy takie życie, jakiego pragniemy. Działanie jest powiązane z celami, ponieważ tak wielu ludzi po prostu „zapisuje cele”, ale nie angażuje się w ich realizację. 

Zidentyfikuj potrzebne zasoby

Zasoby to miejsca, w których możesz rozwijać swój plan zawodowy. Mogą zapewnić Ci go szkolenia lub możliwości nawiązania kontaktów, które mają potencjał, aby znacznie ulepszyć twoją ścieżkę kariery.

Mentor może być cennym zasobem, ponieważ zwykle ma większe doświadczenie i wiedzę. Podczas próby wejścia do nowej branży lub zdobycia nowych umiejętności mentorzy mogą pełnić rolę przewodników, pomagając innym na drodze do sukcesu.

Plan rozwoju osobistego przykład

Oto przykładowy plan rozwoju zawodowego: 

Plan rozwoju osobistego wzór – Samoocena – Obecnie konsultant sprzedaży, ale chciałby przejść do roli kierownika i mieć własny zespół sprzedażowy • Obecnie posiada dobre umiejętności interpersonalne i komunikacyjne. → Potrzeba poprawy moich umiejętności przywódczych i zarządzania czasem. 

Cele – Zwiększenie mojej pensji o 60%. → Zdobądź awans na kierownika.

Strategie – Znajdź mentora zarządzania – zaakceptuj zwiększone obowiązki w mojej obecnej pracy. – Ukończ co najmniej dwa szkolenia . → Naucz się konkretnych technik sprzedażowych i przywódczych. 

Zasoby • Dołączenie do topowej organizacji sprzedażowej • Książki na temat różnych metod sprzedaży i przywództwa • Szkolenia 

Jakie są korzyści z planu rozwoju zawodowego? 

Tworzenie planu rozwoju zawodowego pomaga ludziom osiągać cele zawodowe, a także zapewnia imponujące wyniki biznesowe.

Podsumowując: Plan rozwoju zawodowego (PDP) to lista praktycznych kroków do osiągnięcia celów zawodowych. Plan rozwoju zawodowego pomoże ci uzyskać konkretny wgląd w to, w jaki sposób możesz osiągnąć swoje aspiracje zawodowe, takie jak zdobycie nowego certyfikatu lub znalezienie mentora, który może ci doradzić. Przygotowanie planu rozwoju zawodowego jest szczególnie pomocne podczas poszukiwania pracy. Definiując swoje cel, możesz naprawdę zrozumieć, w jaki sposób chcesz poruszać się po procesie wyszukiwania i rozmowy kwalifikacyjnej.

Nigdy nie jest za późno, by zacząć się rozwijać. Plan rozwoju osobistego i zawodowego nie musi być tak rygorystyczny, jak zdobywanie dyplomu uniwersyteckiego. Twój plan rozwoju zawodowego powinien być zawsze w toku. Powinna rosnąć i zmieniać się w czasie oraz odzwierciedlać, w jakim miejscu obecnie znajdujesz się w swoim życiu zawodowym. 

Odwiedź nas na Facebooku i sprawdź jak Columbus Elite może pomóc Ci rozwinąć karierę zawodową.