Przejdź do treści
Blog.
hobby w cv handlowca

Zainteresowania w CV przedstawiciela handlowego 

Zainteresowania, pasje czy hobby odgrywają ważną rolę w życiu każdego z nas. Zajęcia, którym oddajemy się z przyjemnością, sprawiają nam radość i pozwalają osiągnąć work-life balance. Czy warto umieszczać zainteresowania w CV? 

Z tego artykułu dowiesz się czy warto wpisać zainteresowania w CV. Jakie przykłady zainteresowań warto zamieścić w Curriculum Vitae? 

CV a zainteresowania – czy warto wpisywać?

Czy warto wpisywać zainteresowania w CV? Umieszczanie w CV hobby jest dobrze widziane pod warunkiem, że te informacje pokazują rekruterowi jakimi jesteśmy ludźmi oraz jakimi wartościami się kierujemy. Zdaniem ekspertów rynku pracy, rubryka zainteresowania nie jest bez znaczenia podczas procesu rekrutacji. Jaki jest tego powód? To proste – lubimy ludzi, którzy są do nas podobni.

Pracodawcy poszukują kandydatów, którzy nie tylko są kompetentni, ale także kulturowo podobni do siebie pod względem sposobów spędzania wolnego czasu. W zawodzie handlowca, doświadczenia i style autoprezentacji są bardzo istotne. 

Jakie zainteresowania wpisać do CV?

Do CV warto wpisać zainteresowania, które przedstawiają Twoją osobowość i pokazują, że możesz być wartościowym pracownikiem oraz członkiem zespołu. 

Jeśli posiadasz zainteresowania związane z pracą do której chcesz kandydować koniecznie wpisz je w swoje CV! Ten dokument to Twój pierwszy kontakt z pracodawcą, warto zadbać by nie był też ostatnim.

Jakich zainteresowań nie wpisywać w CV?

Kontrowersyjne zainteresowania związane z polityką czy religią mogą być różnie odebrane. Są to drażliwe tematy dla środowisk pracy, nawet jeśli menedżer HR zgadza się z Twoim punktem widzenia. Dlatego nie polecamy ich umieszczać w swoim CV. Nie warto także wpisywać hobby, które kojarzą się negatywnie tj. myślistwo czy hazard.

Nigdy nie wiesz, kto będzie czytał Twoje CV i jak zareaguje. Ludzie mogą interpretować rzeczy na różne sposoby. Każde dodane hobby lub zainteresowanie może być postrzegane w pozytywny lub negatywny sposób. CV to ważny dokument dla każdej osoby która stara się o pracę, traktuj je poważnie.

Zainteresowania w CV – kiedy nie wpisywać?

Pracodawcy zazwyczaj chętniej podejmują współpracę z kandydatami, którzy posiadają doświadczenie w danej branży. Chcą współpracować z osobami, które potrafią wykorzystywać zdobyte kwalifikacje i umiejętności. 

Nie wpisuj rzeczy, o których nie masz pojęcia. Ubarwianie CV czy innych dokumentów zazwyczaj nie kończy się dobrze. Jeśli zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną i zapytany o hobby które wpisałeś w CV nie będziesz w stanie nic powiedzieć, osoba rekrutująca uzna, że zwyczajnie skłamałeś. Czy to pokazuje Cię w korzystnym świetle jako pracownika? Skoro nie napisałeś w prawdy w tej rubryce, również fałszywe mogą okazać się Twoje umiejętności zawodowe. 

Dlatego wymyślaj swoich zainteresowań w tej sekcji CV! 

Bądź wiarygodny jako kandydat i przyszły pracownik

Self branding jest ważny niemal w każdej. Rynek pracy w 2022 roku wymaga od kandydatów przede wszystkim kompetencji miękkich, chęci rozwoju i otwartości. Posiadasz profile na Facebooku, LinkedIn? Zadbaj o to, by przedstawiały to co umieszczasz w swoim życiorysie. 

Jakie są najpopularniejsze hobby w CV?

Najczęściej pojawiające się zainteresowania w CV to bez wątpienia: czytanie książek, sport i podróże. 

Hobby w CV może przedstawić Cię jako ciekawego kandydata na pracownika i wyróżnić spośród innych. Używając ogólników nie pokażesz swojej oryginalności. Dlatego warto sprecyzować swoje pasje i zainteresowania w dokumencie jakim jest CV. Zamiast wpisywać podróże – wpisz np. kultura Azji. Czytanie? Wpisz gatunek literacki i ulubionych autorów. 

Jakie zainteresowania warto wpisać w CV? Zainteresowania a stanowisko handlowca

Jeśli szukasz pracy na konkretnym stanowisku, zastanów się jakie cechy są pożądane. W zawodzie handlowca szczególnie ważne są kompetencje miękkie. Jeśli Twoje hobby jest z nimi związane może przekonać rekrutera.

Przykłady hobby na stanowisko sprzedawcy: 

Sport

Sport jest prawdopodobnie najczęstszym hobby pojawiającym się w CV. Chociaż jest kilku krytyków, większość ekspertów ds. rozwoju zawodowego zgadza się co do jego korzyści. Zaangażowanie i doświadczenie sportowca pomaga wykazać się umiejętnościami komunikacji, współpracy, przywództwa i przede wszystkim determinacji.

Sportowa aktywność, podkreśla także umiejętności miękkie, takie jak praca zespołowa i zarządzanie. Sport ma wiele wspólnego z pracą w sprzedaży. W obu z nich ważna jest chęć działania, zaangażowanie i wytrwałość. Jeśli chcesz zostać dyrektorem w zespole sprzedażowym w swoich zainteresowaniach możesz wspomnieć o drużynowych sportach.

Podróże

Podróżowanie może być świetnym dodatkiem, jako zainteresowanie w CV, szczególnie na stanowisku gdzie być może będziesz pracować z różnych miejsc. Możesz pochwalić się Twoją otwartością, wszechstronnością i dostępnością — idealną do nowoczesnych środowisk pracy.

Teraz, gdy już wiesz, co umieścić w sekcji CV o hobby i zainteresowaniach, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jak dodać je do swojego CV. 

Gdzie w CV umieścić zainteresowania?

 • Wybierz tylko pasujące hobby i zainteresowania,
 • Nie dodawaj więcej niż 3–5 hobby lub zainteresowań,
 • Nadaj tej sekcji różne tytuły: hobby i zainteresowania, zainteresowania osobiste, rozrywki lub zajęcia,
 • Doprecyzuj swoje zainteresowania,
 • Wykorzystaj zainteresowania które podkreślą twoje kompetencje,
 • Wymień listę osobistych zainteresowań i hobby na dole CV.

Chcesz pracować jako sprzedawca? CV traktuj jak ofertę handlową

Tak jak w sprzedaży, ważną techniką jest zainteresowanie i zaciekawienie „klienta”. Zainteresowania w CV mogą pomóc Ci sprzedać swoją osobę jako idealnego kandydata do pracy na stanowisku przedstawiciela handlowego. W sieci znajdziesz wiele szablonów CV i kreatorów, które ułatwią Ci stworzenie dokumentu. 

Hobby i zainteresowania w życiorysie mogą zostać wykorzystane przez kierownika ds. rekrutacji jako przełamanie lodów, gdy dojdziesz do rozmowy kwalifikacyjnej. Oznacza to jednak, że lepiej wiedzieć, o czym mówisz! Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko handlowca? Dowiesz się z naszego bloga

Na co warto zwrócić uwagę wpisując w CV zainteresowania?

Ogłoszenie o pracę to Twoja ściągawka do pisania CV, niezależnie od tego, czy decydujesz się na umieszczenie zainteresowań w CV warto dokładnie zapoznać się z ofertą pracy i określić co jest ważne dla pracodawcy. 

Potrzebujesz wskazówek jak napisać CV, które zagwarantuje Ci więcej ofert pracy? Przeczytaj nasz artykuł! 

Szukasz pracy? Zacznij od stworzenia odpowiedniego dokumentu

Nasze pasje wiele o nas mówią. Dlatego mogą mieć wpływ na przebieg rekrutacji. Inne cechy będzie miała osoba która w zainteresowaniach w CV pisze sporty ekstremalne, a inne ktoś kto interesuje się grą w szachy. 

Umieszczając hobby i zainteresowania w swoim CV, pamiętaj:

 • Uwzględniaj tylko te działania i pasje, które zwiększają Twoją wartość jako kandydata, 
 • Osobiste zainteresowania i hobby, które dodajesz do swojego CV, powinny być odpowiednie dla stanowiska, firmy i zespołu, 
 • Pamiętaj, że pracodawcy chcą przede wszystkim kogoś, kto będzie zaangażowany, 
 • Nie dodawaj więcej niż pięć hobby i zainteresowań w swoim CV, 
 • Ustaw sekcję o hobby jako ostatni obszar swojego CV (na dole).

Zapraszamy na nasz profil na Facebooku!