Przejdź do treści
Blog.

OZE – antidotum na zmiany klimatu

Korzyści z wykorzystywania odnawialnych źródeł energii jest wiele, ale czym właściwie jest OZE? Energia słoneczna, wiatrowa, wodna, biomasa. Dowiedz się więcej o alternatywnych źródłach energii i o tym, jak możemy je wykorzystać do walki ze zmianami klimatu. 

Dlaczego OZE to szansa na lepszą przyszłość?

W każdej dyskusji na temat zmian klimatycznych OZE zwykle znajduje się na szczycie listy zmian, jakie możemy wprowadzić, aby powstrzymać najgorsze skutki wzrostu temperatury. Odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna i wiatrowa, nie emitują dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych. Dzięki temu nie przyczyniają się do globalnego ocieplenia.

Duża część gazów cieplarnianych, które pokrywają Ziemię i zatrzymują ciepło słoneczne, jest wytwarzana poprzez produkcję energii, spalanie paliw kopalnych w celu wytworzenia energii elektrycznej i ciepła.

Paliwa kopalne, takie jak węgiel, ropa i gaz, są zdecydowanie największym czynnikiem przyczyniającym się do globalnych zmian klimatycznych. Odpowiadają za ponad 75 procent globalnej emisji gazów cieplarnianych i prawie 90 procent wszystkich emisji dwutlenku węgla.

zanieczyszczenia powietrza OZE

Rodzaje odnawialnych źródeł energii

Woda – jest zdecydowanie największym na świecie źródłem energii odnawialnej. W wiodącymi producentami energii wodnej są Chiny, Brazylia i Kanada. Chociaż energia wodna jest teoretycznie czystym źródłem energii, ma również kilka wad. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat energii wodnej? Zajrzyj na naszego bloga.

Wiatr – w latach 2001-2017 skumulowana moc wiatru na całym świecie wzrosła do ponad 539 000 megawatów z 23 900 MW, czyli ponad 22-krotnie.  Podczas gdy większość energii wiatrowej pochodzi z turbin lądowych, pojawiają się również projekty na morzu.

Słońce – od dachów domów po farmy na skalę przemysłową. Energia słoneczna zmienia kształt rynków energii na całym świecie. W dekadzie 2007 i 2017 całkowita moc zainstalowana na świecie z paneli fotowoltaicznych wzrosła aż o 4300%. 

Biomasa – energia z biomasy obejmuje biopaliwa, takie jak etanol i biodiesel , drewno i odpady drzewne, biogaz z wysypisk oraz komunalne odpady stałe. Podobnie jak energia słoneczna, biomasa jest elastycznym źródłem energii, które może zasilać pojazdy, ogrzewać budynki i wytwarzać energię elektryczną. 

Energia geotermalna – w przeciwieństwie do energii słonecznej i wiatrowej energia geotermalna jest zawsze dostępna.  Ma jednak skutki uboczne, którymi należy się zająć, takie jak nieprzyjemny zapach, który może towarzyszyć uwalnianemu siarkowodorowi.

energia wiatrowa OZE columbus elite

OZE to znacznie więcej niż zielona energia

Oprócz korzyści dla klimatu, które zapewniają, odnawialne źródła energii już teraz gwarantuje szeroki zakres korzyści rynkowych i dla zdrowia publicznego. Rozwijający się sektor tworzy miejsca pracy i pomaga obniżyć rachunki za energię. Wszystkie te czynniki przyczyniły się do wzrostu zainteresowania energią odnawialną w ostatnich latach. Fotowoltaika (czyli energia ze słońca) ustanowiła nowe rekordy w wytwarzaniu energii elektrycznej.

OZE to niezależność

Około 80 procent światowej populacji mieszka w krajach będących importerami paliw kopalnych – to około 6 miliardów ludzi, którzy są uzależnieni od paliw kopalnych z innych krajów. 

Odnawialne źródła energii są dostępne we wszystkich krajach, a ich potencjał nie został jeszcze w pełni wykorzystany. Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej szacuje, że do 2050 roku 90 procent światowej energii elektrycznej może i powinno pochodzić z odnawialnych źródeł energii.

Odnawialne źródła energii oferują uniezależnienie od importu, umożliwiając krajom dywersyfikację ich gospodarek i ochronę przed nieprzewidywalnymi wahaniami cen paliw kopalnych. Jednocześnie stymulują wzrost gospodarczy sprzyjający tworzeniu nowych miejsc pracy.

Najtańsze źródło energii

Energia odnawialna jest obecnie najtańszą opcją zasilania w większości części świata. O sposobach na obniżenie rachunków za prąd przeczytasz w naszym artykule.

Zdrowsze powietrze 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około 99 procent ludzi na świecie oddycha powietrzem, które przekracza normy jakości powietrza i zagraża ich zdrowiu, a ponad 13 milionów zgonów na całym świecie każdego roku jest spowodowanych możliwymi do uniknięcia przyczynami środowiskowymi, w tym zanieczyszczonym powietrzem. 

Przejście na czyste źródła energii, takie jak wiatr i słońce, pomaga zatem zająć się nie tylko zmianą klimatu, ale także zanieczyszczeniem powietrza i naszym zdrowiem.

Nowe miejsca pracy

Według danych Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej branża OZE w 2020 roku zatrudniała 12 mln pracowników. Szacuje się, że światowy przemysł fotowoltaiczny do 2050 roku może zatrudnić prawie 20 mln ludzi. Kariera w branży odnawialnych źródeł energii to szansa dla młodego pokolenia.

Wraz z rozwojem branży energii odnawialnej rośnie zapotrzebowanie na specjalistów, co otwiera nowe, ekscytujące perspektywy kariery. Współpraca z doświadczonym partnerem, takim jak Columbus Elite, jest niezbędna do rozwoju i osiągnięcia zawodowego sukcesu. Jesteś gotowy aby zacząć? Uzupełnij formularz, a nasz dział HR skontaktuje się z Tobą i odpowie na wszystkie pytania. 

fotowoltaika OZE od Columbus Elite

Energia odnawialna to przyszłość

Wiele mówi się o konieczności dostosowania sieci elektroenergetycznej do zmienności związanej z włączeniem energii odnawialnej do naszego miksu elektroenergetycznego. Branża OZE ma przed sobą wiele wyzwań, o których pisaliśmy na naszym blogu. Musimy wiele zrobić, aby nasz świat był mniej energochłonny i bardziej przyjazny dla klimatu. Jednym ze sposobów ograniczenia emisji gazów cieplarnianych jest wykorzystanie większej ilości energii odnawialnej, takiej jak energia wiatrowa i słoneczna.

Pozyskiwanie większej ilości naszej energii ze źródeł odnawialnych nie tylko ogranicza emisje, ale także oznacza mniejsze wydatki na import węgla, ropy i gazu spoza UE. W 2018 r. prawie 19% energii w UE pochodziło ze źródeł odnawialnych.

Zastanawiasz się nad ekoenergetycznymi rozwiązaniami dla swojego domu takimi jak fotowoltaika czy pompa ciepła? Skontaktuj się z nami! Nasi Doradcy Energetyczni przedstawią Ci najlepsze rozwiązanie, dzięki któremu pomożesz plancie i obniżysz swoje rachunki za energię do minimum. 

Zapraszamy na naszego  Facebooka! 🙂