Przejdź do treści
Blog.

Dlaczego szukanie pracy może być frustrujące?

Szukanie pracy często bywa stresującym i czasochłonnym procesem. W tym artykule omawiamy, dlaczego znalezienie pracy może być trudne. Od czego zacząć szukanie pracy? Jakie serwisy mogą nam pomóc w znalezieniu odpowiedniej pracy? Jakie frustracje pojawiają się na drodze do znalezienia odpowiedniego miejsca na budowanie swojej kariery? Dlaczego nasze CV jest tak ważne? Dowiedz się, jak szybko znaleźć pracę! 

Brak odpowiedzi po wysłaniu CV

Poszukiwanie pracy często bywa czasochłonne. Brak odpowiedzi jest najczęstszym problemem osób, które ubiegają się o pracę.  Wysyłasz CV i czekasz… czas mija, a kontaktu z daną firmą brak. Ponad 20% osób starających się o pracę, twierdzi, że nie otrzymała odpowiedzi na swoje CV. Brak jakiegokolwiek kontaktu po wysłaniu setek podań może powodować frustrację, jednak warto się zastanowić, dlaczego tak się dzieje. Dzięki temu możemy zwiększyć swoje szanse na znalezienie nie tylko ciekawej oferty ale przede wszystkim zdobyciu pracy!

Istnieje mnóstwo powodów, dla których możesz nie otrzymać odpowiedzi, ale najbardziej prawdopodobnym winowajcą jest Twoje CV. Przeglądanie ofert pracy i rozsyłanie dokumentów do wszystkich firm nie zagwarantuje Ci sukcesu. Jeśli nie poświęcisz czasu na dostosowanie swojego CV do konkretnej oferty o pracę, możesz zostać odrzucony już na starcie. Pamiętaj, że to właśnie CV pokazuje Twoje mocne strony jeszcze przed spotkaniem z rekruterem. 

Od czego zacząć szukanie pracy? Choć może wydawać się to logiczne, ważne, by zaktualizować swoje dokumenty i dopasować je do konkretnego stanowiska, na jakie kandydujemy. Jak napisać CV by przyciągnęło uwagę? Przeczytaj naszego bloga z poradami. 

Szukanie pracy wymaga od nas cierpliwości. Często kontakt urywa się po spotkaniu rekrutacyjnym. Brak żadnej informacji zwrotnej od firmy po rozmowie kwalifikacyjnej z pewnością spowoduje frustrację. Co możesz zrobić? Po zakończonej rozmowie zapytaj rekrutera jak Ci poszło! Proszenie o informację zwrotną jest istotne, ponieważ pozwala Ci wprowadzić zmiany podczas kolejnych rozmów. Dzięki temu pokażesz także, że jesteś otwarty i zależy Ci na rozwoju – takich  pracowników chcą rekrutować firmy. 

 

Brak informacji na temat wynagrodzenia, kultury firmy i możliwości rozwoju kariery

Inne często spotykane problemy dotyczą przejrzystości w zakresie wynagrodzeń, a także rodzaju środowiska pracy, którego potencjalni kandydaci mogliby oczekiwać po objęciu stanowiska. Przy poszukiwaniu pracy możesz sprawdzić opinie pracowników na temat danej firmy. 

Niestety nie zawsze dowiesz się wszystkiego, co chcesz wiedzieć o danej firmie z opisu ogłoszenia o pracę. Oferty są często enigmatyczne, nie do końca możesz z nich wywnioskować czego oczekuje się od pracowników. Dlatego samodzielne badanie firmy, do której pragniesz ubiegać się o pracę, jest nieocenioną częścią procesu aplikacyjnego.  Internetowe serwisy umożliwiają nie tylko przeglądanie ofert pracy ale także poznanie opinii pracowników. Zajrzyj na stronę internetową firmy, sprawdź zakładkę poświęconą karierze oraz kanały mediów społecznościowych. Dzięki temu dowiesz się, jak wygląda praca dla danej organizacji.

Odpowiedni research, poznanie wartości firmy może pomóc Ci podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Znajomość oferowanych usług, jak i celów z pewnością sprawi, że rekruter dostrzeże Twoje zaangażowanie i czas poświęcony na zbadanie organizacji, do której ubiegasz się o stanowisko. Pamiętaj, że poszukiwanie pracy to proces. Przeczytaj dostępne w sieci artykuły, informacje na serwisach internetowych, rzetelne opinie pracowników i znajdź ofertę odpowiednią właśnie dla Ciebie.

 

Aby zdobyć doświadczenie, potrzebujesz doświadczenia

Przejrzałeś setki ofert o pracę, spośród nich wszystkich znalazłeś tą idealną. Wymieniony w opisie stanowiska zakres zadań, obowiązków idealnie pokrywa się z Twoimi umiejętnościami. Jest tylko jeden problem — potrzebujesz minimum dwuletniego doświadczenia na podobnym stanowisku.

Niestety to powszechny problem na rynku pracy. Często poszukiwanie pracy przez młode osoby bywa frustrujące przez brak możliwości zdobycia doświadczenia, wymaganego w opisie ofert. W Columbus Elite dajemy szansę każdemu, kto chce budować swoją karierę w oparciu o konkretne wartości. Wierzymy, że każdy może osiągnąć sukces, jeśli jest odpowiednio zaangażowany i ambitny. Kandydując na stanowisko Doradcy Energetycznego, nie musisz posiadać doświadczenia w branży OZE ani w sprzedaży. Wystarczy, że pragniesz się rozwijać i nie boisz się wyzwań! Chcesz dowiedzieć się więcej na temat pracy w Columbus Elite? Uzupełnij formularz, a nasz dział HR skontaktuje się z Tobą i odpowie na pytania związane z pracą dla naszej firmy.

 

Nie ma pracy dla Ciebie – jak znaleźć pracę idealną?

Znalezienie świetnej pracy nie jest łatwe – zwłaszcza jeśli jesteś naprawdę konkretny w tym, czego chcesz. Rozczarowujące wyniki mogą nie tylko prowadzić do rutyny w poszukiwaniu pracy, ale mogą również oznaczać, że zaczniesz tracić motywację do szukania. 

Jeśli nie masz wielu opcji – rozważ poszerzenie wyszukiwania. Istnieje wiele serwisów z ofertami pracy, nie skupiaj się tylko na jednym. A jeśli masz za dużo? Spraw, aby Twoje wyszukiwanie było bardziej szczegółowe. Przenalizuj pozytywne i negatywne strony możliwości jakie daje dana oferta pracy.

Nie ograniczaj swoich możliwości. Chociaż możesz być nastawiony na konkretną pracę, nie oznacza to, że jest to jedyna odpowiednia dla Ciebie opcja.

 

Zbyt duża konkurencja

Niestety, nigdy nie będziesz jedynym kandydatem do pracy na danym stanowisku.

Jeśli zobaczysz ogłoszenie o pracę, do której złożono już ponad 100 aplikacji, przesłanie własnej może wydawać się zniechęcającą perspektywą. Zamiast się poddawać, zrób wszystko, aby Twoja aplikacja się wyróżniała. Wielu kandydatów może świadczyć o atrakcyjności danej oferty, ale nie przekreśla Twoich szans. Jeśli Twoje CV i list motywacyjny lepiej odzwierciedlają nabyte przez Ciebie umiejętności niż reszty kandydatów, to właśnie Ty zostaniesz zauważony przez osobę rekrutującą. Nie rezygnuj z danej oferty o pracę, tylko dlatego, że cieszy się dużym zainteresowaniem.  

Czas — szukanie pracy to czasochłonny proces

Bez względu na to, jakie masz doświadczenie, znalezienie nowej pracy może zająć trochę czasu. Ciągłe przeglądanie ofert pracy to nie wszystko. Nie tylko musisz dostosować swoje CV i list motywacyjny do każdej aplikacji, ale także włożyć wysiłek w poszukiwanie pracy, która spełnia Twoje kryteria. Sam fakt, że zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, nie gwarantuje Ci zdobycia wymarzonej posady. Często proces rekrutacyjny składa się z wielu etapów i wielu rozmów, co może być zniechęcające. 

Zanim założysz, że oczekiwanie na odpowiedź to strata czasu – pomyśl jeszcze raz. Możesz nie dostać pracy od razu. Wiele osób, które otrzymało odpowiedź na swoje zgłoszenie, musiało na nią czekać ponad dwa tygodnie. Pozostając skoncentrowanym i kontynuując składanie aplikacji na dostępne oferty pracy, pracujesz nad swoją motywacją i cierpliwością – przy okazji udowadniasz te umiejętności przyszłym pracodawcom.

 

Jak zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy?

Zrozumienie, jakie przeszkody napotykasz na rynku pracy, jest pierwszym krokiem do ich pokonania. Aby zwiększyć swoje szanse na sukces, wykonaj następujące kroki:

1. Zaktualizuj swoje CV i dopasuj je do konkretnego stanowiska

Kiedy intensywnie szukamy pracy, często nie zwracamy uwagi na odpowiednie przygotowanie dokumentów. Wysyłamy CV jedno za drugim, nie dopasowując go do treści ogłoszenia. Zarówno nasze CV, jak i list motywacyjny daje nam możliwość pokazania swojej osoby z jak najlepszej strony — to nasz pierwszy kontakt z potencjalnym pracodawcom. Pokaż, że przygotowałeś się do zdobycia tej konkretnej pracy, dopasuj dokumenty do danego odbiorcy!

2. Kontynuuj kontakt z potencjalnymi pracodawcami

Warto pamiętać, że możliwość komunikacji z pracodawcą nie jest zarezerwowana tylko dla pracowników. Podczas szukania pracy spotykasz wielu rekruterów i pracodawców. Jeśli nie udało nam się zdobyć pracy na wymarzonym stanowisku, warto śledzić procesy rekrutacyjne w przyszłości. Możesz obserwować informacje pojawiające się na stronie firmy, serwisy, i biznesowe profile pracodawcy.

3. Zadbaj o swój personal branding

W dzisiejszych czasach rekruterzy często sprawdzają wizerunek kandydatów w sieci. Sprawdź treści, jakie widnieją na Twoich profilach w social mediach. Upewnij się, że nie posiadasz publicznych zdjęć, które mogą Cię skompromitować w oczach pracodawcy. Warto także sprawdzić serwisy takie jak LinkedIn, czytać branżowe artykuły i dzielić się swoją opinią na ich temat. Czym jest personal branding i jak skutecznie go budować dowiesz się z naszego poprzedniego artykułu poświęconemu temu tematowi.

4. Bądź otwarty na nowe możliwości kształcenia i doskonalenia

Rynek pracy jest wymagający, dlatego ważne jest podejmowanie kroków ku zdobywaniu nowych kompetencji. Twoje mocne strony to nie tylko zdobyta wiedza i doświadczenie ale motywacja i chęć do dalszego rozwoju. Pracodawcy przychylnie patrzą na ambitne i zmotywowane osoby, które stawiają sobie nowe wyzwania zawodowe. Chcesz piąć się po szczeblach kariery zawodowej? Pokaż przyszłemu pracodawcy, że poświęcasz czas na samokształcenie i chętnie weźmiesz udział w dodatkowych szkoleniach.

5. Buduj sieć kontaktów biznesowych

Wbudowaniu udanej kariery zawodowej pomoże nam budowanie sieci kontaktów branżowych. Warto pielęgnować znajomości z poprzednich stanowisk. Wystarczy, że pogratulujemy komuś awansu, złożymy życzenia, prześlemy ciekawy artykuł dotyczący branży w której pracujemy. Dzięki drobnym gestom zostajemy zapamiętani i może nam to pomóc w szukaniu pracy. W celu nawiązywania kontaktów zawodowych możesz korzystać z portali społecznościowych takich jak LinkedIn. Ten serwis skupia zarówno kandydatów, pracowników jak i pracodawców, warto także tam sprawdzić oferty pracy. 

Wiele osób zastanawia się, jak szybko znaleźć pracę. Jednak równie ważna jest refleksja nad tym, jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy i wybrać stabilną karierę. Zastanów się jakie są Twoje mocne strony i szukaj pracy w której je wykorzystasz. Jeśli skupisz się na wspomnianych powyżej kwestiach, z pewnością zwiększysz swoje szanse w oczach rekrutera i pracodawcy. Szukanie pracy bywa stresujące, często narasta w nas poczucie frustracji. Nawet jeśli ofert pracy jest wiele, ciężko znaleźć tą która będzie nam dawać satysfakcję i gwarantować dobre zarobki. Warto się zatrzymać i zastanowić, co jest dla nas odpowiednią ścieżką kariery. Praca pochłania dużą część naszej codzienności, dlatego warto robić to, co daje nam satysfakcję!

Szukasz pracy? Columbus Elite to największa sieć sprzedażowa działająca w branży odnawialnych źródeł energii w Polsce. Prowadzimy rekrutacje na terenie całej Polski. Oprócz dobrych zarobków i premii sprzedażowych możesz liczyć na pakiet szkoleń, dzięki którym zbudujesz nowe kompetencje. Dołącz do naszego zespołu i buduj swoją karierę zawodową z pomocą lidera branży!

Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź nas na Facebooku.