Przejdź do treści
Blog.
Czy franczyza się opłaca?

Czy franczyza się opłaca? Odpowiadamy!

Wielu przedsiębiorców może się zastanawiać, czy franczyza się opłaca. Jest to forma współpracy, która ma zarówno zalety i wady. Czy warto w takim razie zdecydować się na taką inwestycję? Podpowiadamy!

Co musisz wiedzieć o franczyzie?

Jak już wspominaliśmy w naszym poprzednim artykule z tej serii – franczyza to forma współpracy między niezależnymi przedsiębiorcami. W tym systemie franczyzodawca udostępnia franczyzobiorcy swoją markę i wypracowany sposób działania. Franczyza to sprawdzona forma współpracy, z której korzysta wiele znanych, światowych i lokalnych marek. Jednak posiada ona zarówno swoje wady i zalety. Jakie?

Franczyza – wady i zalety

Chcesz założyć własną działalność i interesuje Cię właśnie franczyza? Jak każdą inną decyzję, warto to dobrze przemyśleć i wziąć pod uwagę wszystkie argumenty. Franczyza – za i przeciw, które musisz znać:

Wady, które musisz wziąć pod uwagę

Do głównych wad, które często pojawiają się w temacie franczyzy są koszty. Niektóre firmy mają dość wysoki próg wejścia, jeśli chodzi o finanse. Dlatego rozważając franczyzę, powinniśmy się najpierw zorientować, ile będziemy musieli zainwestować w start biznesu i czy możemy sobie na to pozwolić.

Kolejnym minusem jest dość naturalne ograniczenie swobody w prowadzeniu działalności. Jako franczyzobiorca musimy się liczyć, że decydujemy się na zobowiązania i ustalone z góry zasady marki, z którą chcemy współpracować. Jako franczyzobiorcy działamy pod wspólnym szyldem marki jednak nie mamy wpływu na odgórne zalecenia marki, dotyczące budowania wizerunku czy działań marketingowych. 

Wśród wad możemy też wyróżnić ewentualne kryzysy wizerunkowe. Będąc częścią marki korzystamy ze stabilnej i ugruntowanej pozycji franczyzodawcy. Jednak w przypadku kryzysu lub problemów wizerunkowych, mogą one dotknąć także nas.  

Czy franczyza się opłaca? Zalety mówią same za siebie

Każde z powyższych wad są także zaletami – w zależności od perspektywy, jaką przyjmiemy. Zakładanie własnej działalności i działanie na „własny rachunek” zawsze wiąże się w pewnymi kosztami. Jednak franczyza nie wymaga od nas tak wiele jak zakładanie własnej firmy. Dlaczego? Przede wszystkim odpadają nam koszty działań marketingowych i reklamowych. Dołączając do firmy z pewną pozycją na rynku nie musimy się także obawiać, że po kilku miesiącach nasz biznes upadnie.

Kolejną zaletą franczyzy jest to, że doskonale sprawdza się, jeśli nie posiadamy wcześniejszego doświadczenia w prowadzeniu własnego biznesu. To, czy franczyza się opłaca, jest uzależnione od naszej grupy docelowej i obszaru,  w którym chcemy działać. Jednak jako franczyzobiorcy możemy liczyć na pełne wsparcie i wypracowane know-how firmy. Ogranicza to ryzyko, którego nie możemy uniknąć, inwestując we własną firmę.

Franczyza to przede wszystkim inwestycja w sprawdzony i pewny produkt. Wypracowany sposób działania sprawia, że nie musimy brać całej odpowiedzialności na siebie, a jedynie korzystamy z tego, co do tej pory zostało już wprowadzone i przetestowane. Czujesz, że franczyza to może być coś dla Ciebie?

Czy franczyza się opłaca? Z nami tak!

Zielona franczyza to doskonała oferta zarówno dla osób, które już od jakiegoś czasu są związane ze sprzedażą, jak i tych, którzy chcą zmienić branżę i spróbować czegoś nowego. Zaplecze technologiczne i logistyczne Grupy Columbus w połączeniu z naszym wieloletnim doświadczeniem sprzedażowym daje niesamowite efekty. Franczyza daje szansę rozwijać swój biznes i swój zespół sprzedażowy, w ramach partnerskiej współpracy z Columbus Elite.

Jeżeli zastanawiasz się, czy franczyza się opłaca, znamy odpowiedź! Dynamiczny rozwój naszej organizacji to dowód na to, że wiemy, jak działać na polskim rynku. Czujesz, że branża OZE to potencjał? Napisz do nas już dziś lub odwiedź nas na naszym Facebooku i zobacz, jak działamy na co dzień!