Blog

Blog

Dowiedz się jak być Eko Ekspertem Sprzedaży!

Dzień Długu Ekologicznego – co oznacza?

Dzień Długu Ekologicznego – co oznacza?

Stoimy w obliczu kryzysu klimatycznego. Aby uniknąć nieodwracalnych zmian na naszej planecie musimy wspólnie pracować i stawić czoła wyzwaniom społecznym oraz środowiskowym. Dzień Długu Ekologicznego wyznacza datę, w której wykorzystaliśmy wszystkie zasoby naturalne, które Ziemia może odnowić w ciągu całego roku. 

Podczas gdy gospodarki, społeczeństwa i zapotrzebowanie na zasoby rosną, wielkość Ziemi pozostaje stała. Niestety, nasza planeta ma ograniczone i cenne zasoby. Zużywamy więcej zasobów naturalnych, niż Ziemia mogłaby się zregenerować.

Dzień Długu Ekologicznego Ziemi to data, w której zapotrzebowanie ludzkości na zasoby w danym roku przekracza to, co Ziemia może w tym roku zregenerować. Zależnie od sposobu użytkowania zasobów przez dany kraj, dzień długu ekologicznego przypada na inny dzień roku. W przypadku Polski był to 2 maja.

Czym jest Dzień Długu Ekologicznego?

Dzień Długu Ekologicznego, oznacza dzień, w którym zapotrzebowanie ludzkości na zasoby w danym roku przewyższa zdolność Ziemi do regeneracji tych zasobów. Po przeanalizowaniu wszystkich danych ustalono, że w tym roku przypada on na 28 lipca.

Data jest obliczana poprzez podzielenie zdolności biologicznej planety (ilość zasobów ekologicznych, które Ziemia jest w stanie wytworzyć w tym roku), przez potrzeby ludzkości w tym roku i pomnożenie liczbę dni.

Celem corocznej kampanii jest podniesienie świadomości na temat ograniczonych zasobów Ziemi.

Ludzkość żyje na kredyt

Każdego roku data, w której ludzkość zużyła wszystkie zasoby, które Ziemia może wytworzyć w sposób zrównoważony w ciągu jednego roku – nadchodzi wcześniej. Można to przypisać w dużej mierze 50% wzrostowi między 1980 a 2005 rokiem światowego wydobycia zasobów naturalnych. W 1970 r. Dzień Długu Ekologicznego wypadał 29 grudnia, w 1990 r. 11 października. W tym roku 28 lipca. To dowód na to, że pogłębiamy nasz ekologiczny dług wobec planety.

Bazując na tych danych, będziemy potrzebować zasobów dwóch Ziemi na długo przed połową XXI wieku. A mamy tylko jedną planetę . „Nasza planeta jest ograniczona, ale ludzkie możliwości nie” – powiedział Mathis Wackernagel, dyrektor generalny Global Footprint Network i współtwórca Ecological Footprint.

Dzień Długu Ekologicznego. Dlaczego mamy wobec Ziemi dług?

Wzrost śladu węglowego, utrata różnorodności biologicznej w wyniku niszczenia ekosystemów i siedlisk przyrodniczych. Zarówno na lądzie, jak i na morzu. Innym poważnym problemem jest zanieczyszczenie środowiska oraz szybki wzrost globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych. 

Co więcej, koszty wyczerpywania się zasobów stają się coraz bardziej widoczne. Zmiana klimatu i skutki tego zjawiska są jedną z najbardziej oczywistych konsekwencji. Uwidoczniły to rekordowe fale upałów, do których do tej pory nie byliśmy przyzwyczajeni. Czym jest miejska wyspa ciepła? Przeczytaj nasz poprzedni artykuł

Wykorzystanie wszystkich zasobów naturalnych, które Ziemia jest w stanie zregenerować w ciągu roku, ma nie tylko konsekwencje środowiskowe. To także konsekwencje ekonomiczne. Kiedy surowiec naturalny jest trudny do zdobycia, jego cena rynkowa wzrasta. To oznacza, że drożeje wszystko, czego potrzebujemy do przetrwania. Niedobór zasobów, wyczerpywanie się ekosystemów i wpływ na bioróżnorodność zagrażają nie tylko nieodwracalnej utracie bogactwa naturalnego, ale także naszemu zdrowiu i naszemu modelowi dobrobytu społecznego.

Data, która zmienia się z roku na rok w zależności od tego, jak szybko takie zasoby są eksploatowane, jest obliczana przez Global Footprint Network (GFN), międzynarodową organizację, która ocenia ślad ekologiczny ludzkości. To, że data każdego roku jest wcześniejsza, nie jest przypadkiem, ponieważ jest wynikiem nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych, która nabrała tempa od lat 70. XX wieku.

Zrównoważona przyszłość

Już doświadczamy konsekwencji zmian klimatycznych: ekstremalnych zjawisk pogodowych, wylesiania i utraty bioróżnorodności – żeby wymienić tylko kilka. Może to stwarzać zagrożenie dla globalnych wyników gospodarczych i stabilności politycznej.

Potrzebujemy natychmiastowych wspólnych działań w celu zmniejszenia naszego śladu węglowego. Drastycznego zmniejszenia naszego uzależnienia od zasobów naturalnych i dekarbonizacji naszej gospodarki. Aby być częścią zmiany, musimy podjąć działania. Nawet najmniejsze działania w naszym codziennym życiu mogą wywrzeć ogromny wpływ na świat i pomóc nam dbać o planetę.

Dbanie o środowisko jest ważne, nie tylko od święta. Aby osiągnąć cel neutralności klimatycznej, który jest kluczowy dla przetrwania naszego gatunku, wiele krajów podejmuje działania polegające na rezygnacji z paliw kopalnych, które mają ogromny wpływ na środowisko. Sektory, takie jak energia odnawialna, zmniejszając ryzyko i koszty związane z wpływem zmiany klimatyczne.

Odwiedź nas na Facebooku!

Branża OZE wydaje Ci się interesującym kierunkiem rozwoju kariery? Zastanawiasz się ile zarabia handlowiec? Sprawdź ogłoszenia o pracę na stronie pracadlahandlowca.pl

Zobacz także

Zobacz także

Metoda Sandlera - najlepsze techniki sprzedaży

System sprzedaży Sandlera, opracowany w 1967 roku przez Davida Sandlera, skupia się na tym, aby przedstawiciele handlowi działali jako doradcy, a nie nachalni sprzedawcy. Jak metoda Sandlera może pomóc Ci osiągać lepsze wyniki?

czytaj dalej
„Ciepłe Mieszkanie” - nowy program dofinansowań

21 lipca ruszył program “Ciepłe Mieszkanie”. Program skierowany jest do właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych, którzy będą mogli starać się o dotację w swoich gminach. Dowiedz się więcej z naszego artykułu!

czytaj dalej
Dzień Długu Ekologicznego - co oznacza?

Stoimy w obliczu kryzysu klimatycznego. Aby uniknąć nieodwracalnych zmian na naszej planecie musimy wspólnie pracować i stawić czoła wyzwaniom społecznym oraz środowiskowym. Dzień Długu Ekologicznego wyznacza datę, w której wykorzystaliśmy wszystkie zasoby naturalne, które Ziemia może odnowić w ciągu całego roku.

czytaj dalej
Energia wiatrowa

W miarę jak stajemy się coraz bardziej świadomi kryzysu klimatycznego, przed którym stoimy, coraz ważniejsza staje się potrzeba znalezienia czystych i odnawialnych źródeł energii, a nie polegania na ograniczonych zasobach naturalnych świata. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest energetyka wiatrowa. W tym artykule przyjrzymy się, czym jest energia wiatrowa oraz jakie są jej zalety i wady.

czytaj dalej
Najlepiej płatne zawody w branży OZE

Paliwa kopalne, takie jak ropa naftowa i gaz, przez długi czas były branżą, która oferowała jedne z najlepiej opłacanych miejsc pracy. Jednak na całym świecie następuje odchodzenie od źródeł konwencjonalnych na rzecz zielonej energii z OZE. Stworzyło to ogromną szansę dla pracowników na przejście na usługi w sektorach odnawialnych.

czytaj dalej
Zarządzanie stresem w pracy

Badania wskazują, że 75% pracowników uważa, że ​​odczuwa stres w pracy. Przyjrzyjmy się, jakie są skutki stresu związanego z pracą i jak sobie z nim radzić. Omówimy również wiele korzyści płynących z odpowiedniego radzenia sobie ze stresem w pracy.

czytaj dalej
Dlaczego sprzedaż to najlepsza pierwsza praca?

Pierwsza praca bez doświadczenia? Dlaczego warto wybrać sprzedaż i czego może nauczyć Cię praca handlowca? Codzienny kontakt z ludźmi. Autonomia i elastyczność. Wysokie prowizje. Istnieje wiele powodów, aby rozpocząć karierę w tej branży! 

czytaj dalej
Jak beton wpływa na temperaturę w miastach?

Upalne temperatury w Europie pogorszył jeden z najczęściej używanych, ale najmniej lubianych wynalazków ludzkości: beton. Jest szkieletem naszych miast będąc podstawowym materiałem niemal każdego bloku mieszkalnego, centrum handlowego, biurowca oraz większości łączących je dróg. Jak betonoza wpływa na fale upałów w miastach?

czytaj dalej
Obiekcje klienta - jak sobie z nimi radzić?

Obiekcje klienta dotyczące ceny są jednym z najczęstszych zarzutów, jakie możesz napotkać podczas sprzedaży. Przeczytaj nasz artykuł o tym, jak radzić sobie z zastrzeżeniami cenowymi klientów.

czytaj dalej
PowerHouse od Columbus - Rozwiązanie na wyłączenia instalacji fotowoltaicznych

Rosnąca ilość prosumentów i nowych mikroinstalacji wpływa na przeciążenie systemu elektroenergetycznego. Columbus zaprezentował PowerHouse, platformę posiadającą Regulator Napięcia, który ma redukować liczbę wyłączeń instalacji fotowoltaicznej nawet o 90%.

czytaj dalej
Sprzedaż konsultacyjna w pracy doradcy handlowego

Praca przedstawiciela handlowego wiąże się z wieloma trudnymi wyzwaniami. Sprzedając produkty z branży OZE wiesz, że Twoi potencjalni klienci docenią oferowany produkt lub usługę i chcesz im to powiedzieć. Ale nachalny sprzedawca zawsze wydaje się bardziej zainteresowany prowizją niż pomaganiem drugiemu człowiekowi. Rozwiązanie? Sprzedaż konsultacyjna!

czytaj dalej
Boom na pompy ciepła

Rok temu masowo instalowaliśmy fotowoltaikę. Teraz przyszedł czas na pompy ciepła! Jak wynika z danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, w 2021 roku rynek pomp ciepła w Polsce urósł o 66%, a rynek pomp ciepła do ogrzewania budynków aż o 80%. Do wzrostu zainteresowania tą formą ogrzewania bez wątpienia przyczynił się m.in. rosnące rachunki za gaz.

czytaj dalej
Zobacz więcej
Zobacz także

Zobacz także

Metoda Sandlera - najlepsze techniki sprzedaży

System sprzedaży Sandlera, opracowany w 1967 roku przez Davida Sandlera, skupia się na tym, aby przedstawiciele handlowi działali jako doradcy, a nie nachalni sprzedawcy. Jak metoda Sandlera może pomóc Ci osiągać lepsze wyniki?

czytaj dalej
„Ciepłe Mieszkanie” - nowy program dofinansowań

21 lipca ruszył program “Ciepłe Mieszkanie”. Program skierowany jest do właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych, którzy będą mogli starać się o dotację w swoich gminach. Dowiedz się więcej z naszego artykułu!

czytaj dalej
Dzień Długu Ekologicznego - co oznacza?

Stoimy w obliczu kryzysu klimatycznego. Aby uniknąć nieodwracalnych zmian na naszej planecie musimy wspólnie pracować i stawić czoła wyzwaniom społecznym oraz środowiskowym. Dzień Długu Ekologicznego wyznacza datę, w której wykorzystaliśmy wszystkie zasoby naturalne, które Ziemia może odnowić w ciągu całego roku.

czytaj dalej
Energia wiatrowa

W miarę jak stajemy się coraz bardziej świadomi kryzysu klimatycznego, przed którym stoimy, coraz ważniejsza staje się potrzeba znalezienia czystych i odnawialnych źródeł energii, a nie polegania na ograniczonych zasobach naturalnych świata. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest energetyka wiatrowa. W tym artykule przyjrzymy się, czym jest energia wiatrowa oraz jakie są jej zalety i wady.

czytaj dalej
Najlepiej płatne zawody w branży OZE

Paliwa kopalne, takie jak ropa naftowa i gaz, przez długi czas były branżą, która oferowała jedne z najlepiej opłacanych miejsc pracy. Jednak na całym świecie następuje odchodzenie od źródeł konwencjonalnych na rzecz zielonej energii z OZE. Stworzyło to ogromną szansę dla pracowników na przejście na usługi w sektorach odnawialnych.

czytaj dalej
Zarządzanie stresem w pracy

Badania wskazują, że 75% pracowników uważa, że ​​odczuwa stres w pracy. Przyjrzyjmy się, jakie są skutki stresu związanego z pracą i jak sobie z nim radzić. Omówimy również wiele korzyści płynących z odpowiedniego radzenia sobie ze stresem w pracy.

czytaj dalej
Dlaczego sprzedaż to najlepsza pierwsza praca?

Pierwsza praca bez doświadczenia? Dlaczego warto wybrać sprzedaż i czego może nauczyć Cię praca handlowca? Codzienny kontakt z ludźmi. Autonomia i elastyczność. Wysokie prowizje. Istnieje wiele powodów, aby rozpocząć karierę w tej branży! 

czytaj dalej
Jak beton wpływa na temperaturę w miastach?

Upalne temperatury w Europie pogorszył jeden z najczęściej używanych, ale najmniej lubianych wynalazków ludzkości: beton. Jest szkieletem naszych miast będąc podstawowym materiałem niemal każdego bloku mieszkalnego, centrum handlowego, biurowca oraz większości łączących je dróg. Jak betonoza wpływa na fale upałów w miastach?

czytaj dalej
Obiekcje klienta - jak sobie z nimi radzić?

Obiekcje klienta dotyczące ceny są jednym z najczęstszych zarzutów, jakie możesz napotkać podczas sprzedaży. Przeczytaj nasz artykuł o tym, jak radzić sobie z zastrzeżeniami cenowymi klientów.

czytaj dalej
PowerHouse od Columbus - Rozwiązanie na wyłączenia instalacji fotowoltaicznych

Rosnąca ilość prosumentów i nowych mikroinstalacji wpływa na przeciążenie systemu elektroenergetycznego. Columbus zaprezentował PowerHouse, platformę posiadającą Regulator Napięcia, który ma redukować liczbę wyłączeń instalacji fotowoltaicznej nawet o 90%.

czytaj dalej
Sprzedaż konsultacyjna w pracy doradcy handlowego

Praca przedstawiciela handlowego wiąże się z wieloma trudnymi wyzwaniami. Sprzedając produkty z branży OZE wiesz, że Twoi potencjalni klienci docenią oferowany produkt lub usługę i chcesz im to powiedzieć. Ale nachalny sprzedawca zawsze wydaje się bardziej zainteresowany prowizją niż pomaganiem drugiemu człowiekowi. Rozwiązanie? Sprzedaż konsultacyjna!

czytaj dalej
Boom na pompy ciepła

Rok temu masowo instalowaliśmy fotowoltaikę. Teraz przyszedł czas na pompy ciepła! Jak wynika z danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, w 2021 roku rynek pomp ciepła w Polsce urósł o 66%, a rynek pomp ciepła do ogrzewania budynków aż o 80%. Do wzrostu zainteresowania tą formą ogrzewania bez wątpienia przyczynił się m.in. rosnące rachunki za gaz.

czytaj dalej
Dołącz do nas

Dołącz do nas

Pracuj u lidera w branży odnawialnych źródeł energii!

Szukasz nowych wyzwań zawodowych?

Chcesz spróbować swoich sił w prężnie rozwijającej się spółce, która stawia na profesjonalizm i rozwój?

Prześlij swoje CV i sprawdź czy sprawdzisz się w nowej roli!

Szukamy pracowników z całej Polski!

Prowadzimy cykliczne szkolenia, dzięki którym każdy zdobędzie potrzebną wiedzę do pracy jako Doradca Energetyczny. Wszystkiego Cię nauczymy! Czekamy na Twoje CV!

Zobacz co działo się w Columbus Elite: