Blog

Blog

Dowiedz się jak być Eko Ekspertem Sprzedaży!

Jak beton wpływa na temperaturę w miastach?

Jak beton wpływa na temperaturę w miastach?

Upalne temperatury w Europie pogorszył jeden z najczęściej używanych, ale najmniej lubianych wynalazków ludzkości: beton. Jest szkieletem naszych miast będąc podstawowym materiałem niemal każdego bloku mieszkalnego, centrum handlowego, biurowca oraz większości łączących je dróg. Szacuje się, że obecnie 70% światowej populacji mieszka w konstrukcjach wykonanych przynajmniej częściowo z betonu. Pomimo wszystkich zalet beton pociąga za sobą poważne koszty dla ludzi i planety – w tym zwiększa siłę fal upałów.

Beton a fale upałów

Jeśli tego lata odczuwasz w mieście nieprzyjemnie gorąco, prawdopodobnie nie jest to spowodowane wyłącznie pogodą. Rozejrzyj się po dowolnym centrum miejskim, a zobaczysz, że zabudowane środowisko samo w sobie zaostrza letnie temperatury. Beton i asfalt na niemal każdej powierzchni, pochłaniające i promieniujące promienie słoneczne ma wpływ na rekordowe temperatury w miastach. Dla większości ludzi beton jest po prostu materiałem używanym do wybrukowania i postawienia parkingu. Ale beton jest wynalazkiem tak transformującym ludzkość jak ogień czy elektryczność. Odkąd stał się powszechnie używany na przełomie XIX i XX wieku, ten sztuczny kamień zmienił miejsce i sposób życia, pracy i przemieszczania się miliardów ludzi.

Betonoza w polskich miastach 

W miastach szczególnie dotkliwa okazuje się "betonoza”, czyli zastępowanie powierzchni zielonych betonowymi płytami. Kiedy temperatura wzrasta, niezliczone kilometry betonowych ulic, chodników, ścian i dachów w miastach potęgują ten efekt, tworząc zjawisko znane jako miejskie wyspy ciepła. Według Agencji Ochrony Środowiska, w połączeniu z ciepłem wydzielanym przez silniki pojazdów, utwardzone powierzchnie mogą podnieść temperaturę w miastach nawet o 6 stopni Celsjusza.

Efekt miejskiej wyspy ciepła jest coraz bardziej niepokojący, ponieważ coraz więcej ludzi przenosi się do miast. Czym jest wyspa ciepła? Pisaliśmy o tym w poprzednim artykule dostępnym na naszym blogu

Tworzenie miejskiej wyspy ciepła prowadzi m.in. do zwiększonego zapotrzebowania na energię, które dodatkowo przyczynia się do ogrzewania naszego krajobrazu miejskiego i związanych z tym konsekwencji dla środowiska i zdrowia publicznego. 

Fale upałów i miejskie wysypy ciepła? Możemy winić beton

Fale upałów i wywołane globalnym ociepleniem zmiany klimatu są szczególnie odczuwalne w okresie letnim. W nagrzanych i pozbawionych zieleni miastach, ciężko jest funkcjonować gdy temperatury wskazują blisko 40 stopni. Na powierzchni miejskiej wystawionej na promieniowanie słoneczne dominują chodniki i dachy.

Beton pokrywający miasto wraz z ciemnym asfaltem na drogach pochłania ciepło słoneczne i odbija je z powrotem na ulice. Nieprzepuszczalna nawierzchnia z betonu lub asfaltu pokrywa ponad 30 procent większości obszarów miejskich i latem może przekraczać nawet 60 stopni! Ogrzewa powietrze, stwarzając zagrożenie dla naszego zdrowia.

Produkcja betonu również pogarsza problem. Przemysł cementowy wytwarza około 5-10% wszystkich emisji dwutlenku węgla na całym świecie, co czyni go trzecim co do wielkości źródłem globalnego ocieplenia, po elektrowniach węglowych i pojazdach z silnikiem spalinowym. Beton to w zasadzie tylko piasek i żwir sklejone cementem. Aby zaspokoić potrzeby branży budowlanej, każdego roku wykopuje się z ziemi dziesiątki miliardów ton piasku.

Miasta z betonu. Jak radzić sobie z falami upałów?

Podwyższone temperatury latem prowadzą do zwiększonego zapotrzebowania na chłodzenie. Zwiększa to nasze zużycie energii, co z kolei zwiększa zużycie paliw kopalnych, zwiększając zanieczyszczenie powietrza i szkodliwy smog na naszych ulicach

Typową reakcją w upalny dzień może być włączenie klimatyzacji. Ale to napędza błędne koło ogrzewania w celu ochłodzenia wnętrz. Klimatyzacja odpowiada obecnie za około jedną piątą globalnego zużycia energii elektrycznej w budynkach. Międzynarodowa Agencja Energii szacuje, że energia potrzebna do chłodzenia budynków potroi się do 2050 r.

Nie możemy całkowicie przestać używać betonu, jest zbyt przydatny jako materiał budowlany. Ale w szybko ocieplającym się świecie musimy zacząć myśleć o jego prawdziwych kosztach. Do 2050 roku 68% światowej populacji będzie mieszkać w miastach. To 2,5 miliarda ludzi więcej niż dzisiaj. W Europie trzech na czterech z nas mieszka już na obszarach miejskich, a konsekwencje tego stają się jasne. Naukowcy szacują, że co roku w wyniku zanieczyszczenia powietrza umiera dziewięć milionów ludzi.

Musimy zadbać o przyrodę w naszych miastach

W miarę jak nasze miasta rosną i coraz więcej ludzi przenosi się do już zatłoczonych przestrzeni, co możemy zrobić, aby przekształcić nasze obszary miejskie w zdrowe miejsca do życia? Coraz więcej badań mówi nam, że powinniśmy wrócić do natury.

Tereny zielone w miastach łagodzą skutki zanieczyszczenia i mogą ograniczać zjawisko zwane efektem miejskiej wyspy ciepła, które odnosi się do ciepła uwięzionego w obszarach zabudowanych. Rosnąca zieleń na gęstych obszarach miejskich jest jedną z najbardziej oczywistych strategii chłodzenia, która zmniejsza ryzyko niebezpieczeństwa wywołanego falami upałów. Z punktu widzenia infrastruktury użycie materiałów odbijających światło słoneczne podczas budowy dachów, ulic i chodników pomaga zmniejszyć ryzyko uwięzienia ciepła.

Planowanie miast z uwzględnieniem terenów zielonych tam, gdzie to możliwe, jest pierwszym krokiem do uczynienia naszych obszarów miejskich zdrowszymi. Na przykład dodawanie warstwy roślinności do dachów i tworzenie zielonych dachów pomaga zmniejszać efekt miejskiej wyspy ciepła.

Trzeba będzie trochę wysiłku, aby naprawdę wprowadzić naturę do naszych miast. Ale jest wiele rzeczy, które każdy z nas może teraz zrobić. Opiekując się i korzystając z okolicznych parków i terenów zielonych, pokazujemy, że te miejsca są  dla nas cenne! Stawiajmy na zieloną energię z OZE, dzięki której możemy zmniejszyć ilość szkodliwych substancji uwalnianych każdego dnia do atmosfery. Odnawialne źródła energii pozwalają nam na chłodzenie domowych przestrzeni bez kosztów dla środowiska. 

Sprawdź nasz profil na Facebooku

Zobacz także

Zobacz także

Metoda Sandlera - najlepsze techniki sprzedaży

System sprzedaży Sandlera, opracowany w 1967 roku przez Davida Sandlera, skupia się na tym, aby przedstawiciele handlowi działali jako doradcy, a nie nachalni sprzedawcy. Jak metoda Sandlera może pomóc Ci osiągać lepsze wyniki?

czytaj dalej
„Ciepłe Mieszkanie” - nowy program dofinansowań

21 lipca ruszył program “Ciepłe Mieszkanie”. Program skierowany jest do właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych, którzy będą mogli starać się o dotację w swoich gminach. Dowiedz się więcej z naszego artykułu!

czytaj dalej
Dzień Długu Ekologicznego - co oznacza?

Stoimy w obliczu kryzysu klimatycznego. Aby uniknąć nieodwracalnych zmian na naszej planecie musimy wspólnie pracować i stawić czoła wyzwaniom społecznym oraz środowiskowym. Dzień Długu Ekologicznego wyznacza datę, w której wykorzystaliśmy wszystkie zasoby naturalne, które Ziemia może odnowić w ciągu całego roku.

czytaj dalej
Energia wiatrowa

W miarę jak stajemy się coraz bardziej świadomi kryzysu klimatycznego, przed którym stoimy, coraz ważniejsza staje się potrzeba znalezienia czystych i odnawialnych źródeł energii, a nie polegania na ograniczonych zasobach naturalnych świata. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest energetyka wiatrowa. W tym artykule przyjrzymy się, czym jest energia wiatrowa oraz jakie są jej zalety i wady.

czytaj dalej
Najlepiej płatne zawody w branży OZE

Paliwa kopalne, takie jak ropa naftowa i gaz, przez długi czas były branżą, która oferowała jedne z najlepiej opłacanych miejsc pracy. Jednak na całym świecie następuje odchodzenie od źródeł konwencjonalnych na rzecz zielonej energii z OZE. Stworzyło to ogromną szansę dla pracowników na przejście na usługi w sektorach odnawialnych.

czytaj dalej
Zarządzanie stresem w pracy

Badania wskazują, że 75% pracowników uważa, że ​​odczuwa stres w pracy. Przyjrzyjmy się, jakie są skutki stresu związanego z pracą i jak sobie z nim radzić. Omówimy również wiele korzyści płynących z odpowiedniego radzenia sobie ze stresem w pracy.

czytaj dalej
Dlaczego sprzedaż to najlepsza pierwsza praca?

Pierwsza praca bez doświadczenia? Dlaczego warto wybrać sprzedaż i czego może nauczyć Cię praca handlowca? Codzienny kontakt z ludźmi. Autonomia i elastyczność. Wysokie prowizje. Istnieje wiele powodów, aby rozpocząć karierę w tej branży! 

czytaj dalej
Jak beton wpływa na temperaturę w miastach?

Upalne temperatury w Europie pogorszył jeden z najczęściej używanych, ale najmniej lubianych wynalazków ludzkości: beton. Jest szkieletem naszych miast będąc podstawowym materiałem niemal każdego bloku mieszkalnego, centrum handlowego, biurowca oraz większości łączących je dróg. Jak betonoza wpływa na fale upałów w miastach?

czytaj dalej
Obiekcje klienta - jak sobie z nimi radzić?

Obiekcje klienta dotyczące ceny są jednym z najczęstszych zarzutów, jakie możesz napotkać podczas sprzedaży. Przeczytaj nasz artykuł o tym, jak radzić sobie z zastrzeżeniami cenowymi klientów.

czytaj dalej
PowerHouse od Columbus - Rozwiązanie na wyłączenia instalacji fotowoltaicznych

Rosnąca ilość prosumentów i nowych mikroinstalacji wpływa na przeciążenie systemu elektroenergetycznego. Columbus zaprezentował PowerHouse, platformę posiadającą Regulator Napięcia, który ma redukować liczbę wyłączeń instalacji fotowoltaicznej nawet o 90%.

czytaj dalej
Sprzedaż konsultacyjna w pracy doradcy handlowego

Praca przedstawiciela handlowego wiąże się z wieloma trudnymi wyzwaniami. Sprzedając produkty z branży OZE wiesz, że Twoi potencjalni klienci docenią oferowany produkt lub usługę i chcesz im to powiedzieć. Ale nachalny sprzedawca zawsze wydaje się bardziej zainteresowany prowizją niż pomaganiem drugiemu człowiekowi. Rozwiązanie? Sprzedaż konsultacyjna!

czytaj dalej
Boom na pompy ciepła

Rok temu masowo instalowaliśmy fotowoltaikę. Teraz przyszedł czas na pompy ciepła! Jak wynika z danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, w 2021 roku rynek pomp ciepła w Polsce urósł o 66%, a rynek pomp ciepła do ogrzewania budynków aż o 80%. Do wzrostu zainteresowania tą formą ogrzewania bez wątpienia przyczynił się m.in. rosnące rachunki za gaz.

czytaj dalej
Zobacz więcej
Zobacz także

Zobacz także

Metoda Sandlera - najlepsze techniki sprzedaży

System sprzedaży Sandlera, opracowany w 1967 roku przez Davida Sandlera, skupia się na tym, aby przedstawiciele handlowi działali jako doradcy, a nie nachalni sprzedawcy. Jak metoda Sandlera może pomóc Ci osiągać lepsze wyniki?

czytaj dalej
„Ciepłe Mieszkanie” - nowy program dofinansowań

21 lipca ruszył program “Ciepłe Mieszkanie”. Program skierowany jest do właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych, którzy będą mogli starać się o dotację w swoich gminach. Dowiedz się więcej z naszego artykułu!

czytaj dalej
Dzień Długu Ekologicznego - co oznacza?

Stoimy w obliczu kryzysu klimatycznego. Aby uniknąć nieodwracalnych zmian na naszej planecie musimy wspólnie pracować i stawić czoła wyzwaniom społecznym oraz środowiskowym. Dzień Długu Ekologicznego wyznacza datę, w której wykorzystaliśmy wszystkie zasoby naturalne, które Ziemia może odnowić w ciągu całego roku.

czytaj dalej
Energia wiatrowa

W miarę jak stajemy się coraz bardziej świadomi kryzysu klimatycznego, przed którym stoimy, coraz ważniejsza staje się potrzeba znalezienia czystych i odnawialnych źródeł energii, a nie polegania na ograniczonych zasobach naturalnych świata. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest energetyka wiatrowa. W tym artykule przyjrzymy się, czym jest energia wiatrowa oraz jakie są jej zalety i wady.

czytaj dalej
Najlepiej płatne zawody w branży OZE

Paliwa kopalne, takie jak ropa naftowa i gaz, przez długi czas były branżą, która oferowała jedne z najlepiej opłacanych miejsc pracy. Jednak na całym świecie następuje odchodzenie od źródeł konwencjonalnych na rzecz zielonej energii z OZE. Stworzyło to ogromną szansę dla pracowników na przejście na usługi w sektorach odnawialnych.

czytaj dalej
Zarządzanie stresem w pracy

Badania wskazują, że 75% pracowników uważa, że ​​odczuwa stres w pracy. Przyjrzyjmy się, jakie są skutki stresu związanego z pracą i jak sobie z nim radzić. Omówimy również wiele korzyści płynących z odpowiedniego radzenia sobie ze stresem w pracy.

czytaj dalej
Dlaczego sprzedaż to najlepsza pierwsza praca?

Pierwsza praca bez doświadczenia? Dlaczego warto wybrać sprzedaż i czego może nauczyć Cię praca handlowca? Codzienny kontakt z ludźmi. Autonomia i elastyczność. Wysokie prowizje. Istnieje wiele powodów, aby rozpocząć karierę w tej branży! 

czytaj dalej
Jak beton wpływa na temperaturę w miastach?

Upalne temperatury w Europie pogorszył jeden z najczęściej używanych, ale najmniej lubianych wynalazków ludzkości: beton. Jest szkieletem naszych miast będąc podstawowym materiałem niemal każdego bloku mieszkalnego, centrum handlowego, biurowca oraz większości łączących je dróg. Jak betonoza wpływa na fale upałów w miastach?

czytaj dalej
Obiekcje klienta - jak sobie z nimi radzić?

Obiekcje klienta dotyczące ceny są jednym z najczęstszych zarzutów, jakie możesz napotkać podczas sprzedaży. Przeczytaj nasz artykuł o tym, jak radzić sobie z zastrzeżeniami cenowymi klientów.

czytaj dalej
PowerHouse od Columbus - Rozwiązanie na wyłączenia instalacji fotowoltaicznych

Rosnąca ilość prosumentów i nowych mikroinstalacji wpływa na przeciążenie systemu elektroenergetycznego. Columbus zaprezentował PowerHouse, platformę posiadającą Regulator Napięcia, który ma redukować liczbę wyłączeń instalacji fotowoltaicznej nawet o 90%.

czytaj dalej
Sprzedaż konsultacyjna w pracy doradcy handlowego

Praca przedstawiciela handlowego wiąże się z wieloma trudnymi wyzwaniami. Sprzedając produkty z branży OZE wiesz, że Twoi potencjalni klienci docenią oferowany produkt lub usługę i chcesz im to powiedzieć. Ale nachalny sprzedawca zawsze wydaje się bardziej zainteresowany prowizją niż pomaganiem drugiemu człowiekowi. Rozwiązanie? Sprzedaż konsultacyjna!

czytaj dalej
Boom na pompy ciepła

Rok temu masowo instalowaliśmy fotowoltaikę. Teraz przyszedł czas na pompy ciepła! Jak wynika z danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, w 2021 roku rynek pomp ciepła w Polsce urósł o 66%, a rynek pomp ciepła do ogrzewania budynków aż o 80%. Do wzrostu zainteresowania tą formą ogrzewania bez wątpienia przyczynił się m.in. rosnące rachunki za gaz.

czytaj dalej
Dołącz do nas

Dołącz do nas

Pracuj u lidera w branży odnawialnych źródeł energii!

Szukasz nowych wyzwań zawodowych?

Chcesz spróbować swoich sił w prężnie rozwijającej się spółce, która stawia na profesjonalizm i rozwój?

Prześlij swoje CV i sprawdź czy sprawdzisz się w nowej roli!

Szukamy pracowników z całej Polski!

Prowadzimy cykliczne szkolenia, dzięki którym każdy zdobędzie potrzebną wiedzę do pracy jako Doradca Energetyczny. Wszystkiego Cię nauczymy! Czekamy na Twoje CV!

Zobacz co działo się w Columbus Elite: