Przejdź do treści
Blog.
sukces w pracy

Osiągnięcie sukcesu w pracy zależy od Ciebie

Na drodze po sukces można napotkać wiele wyzwań, które hartują wolę walki, cierpliwość i wiarę we własne możliwości. Bez względu na to, w jakiej dziedzinie chcesz poprawić swoje wyniki, tylko praca, motywacja i wytrwałość mogą sprawić, że osiągniesz zamierzone cele. Jak utrzymać niezachwianą formę i cieszyć się ciągle rewelacyjnymi wynikami? Po przeczytaniu, osiągnięcie sukcesu w pracy będzie łatwiejsze!

Na początku warto zastanowić się nad własną definicją sukcesu. Jesteśmy przekonani, że dla każdego ten termin może mieć troszkę inne znaczenie. Nic dziwnego, przecież społeczeństwo składa się z jednostek, które mogą mieć różne spojrzenie na świat i kierować się odmiennymi wartościami. Gdyby wszyscy mieli takie same pragnienia, w pewnym momencie zatracilibyśmy cel, byłby on nudny i mało interesujący. Z naszej perspektywy, osiągnięcie sukcesu w pracy jest zrealizowaniem zadania, w konkretnym czasie. Wspomniane zadanie musi być dla nas na tyle intrygujące, by nasze myśli krążyły ciągle wokół tego tematu. Czyli, nie jest to zwykłe zadanie z życia codziennego, typu: zrobienie zakupów czy przygotowanie obiadu. Jest to szczególne osiągnięcie, które wymagało od nas samodyscypliny, zaangażowania oraz zdobywania wiedzy, by przybliżyć się do wypełniania kolejnych etapów na drodze do sukcesu.

Poniżej znajdziesz pomysły na osiągnięcie i utrzymanie sukcesu. By odpowiednio to zobrazować, posłużymy się przykładem szukania pracy (przecież prędzej czy później każdy stanie przed tym wyzwaniem). 🙂

Wyznaczaj sobie cele

Twoim celem jest szukanie pracy, czyli sukcesem będzie znalezienie zatrudnienia i to jest właśnie Twój główny cel. To on sprawi, że poczujesz satysfakcję ze wszystkich swoich kroków i decyzji, jakie podjąłeś do jego osiągnięcia. To dzięki niemu będziesz wiedział, że to Ty decydujesz o swoim życiu i tylko od Twojej motywacji zależy to, jak będzie ono wyglądało. 

Zadania prowadzące do głównego celu

Jeśli główny cel masz jasno sprecyzowany, czas zastanowić się nad tym, co ułatwi Ci otrzymanie upragnionej pracy. Mowa tu o takich zadaniach pobocznych, które z pozoru są drobne, ale mają bardzo duży wkład na całokształt.

Pracodawcy często proszą o przesłanie CV. Warto przyjrzeć się ponownie temu dokumentowi, który jest Twoją wizytówką i zaktualizować wszystkie dane.

Zapoznaj się z profilem firmy, z jej działalnością i opiniami o niej. Takie kroki pozwolą Ci dobrze wypaść podczas rozmowy rekrutacyjnej. Pokażą, że poświęciłeś chwilę na przygotowanie się i zależy Ci na danej pracy. Dzięki temu rozmowa z osobą z działu rekrutacji przebiegnie sprawnie i przyniesie pożądany efekt.

Jeśli nie wiesz, jak wyznaczyć sobie takie mini zadania, spróbuj notować wszystkie swoje pomysły i następnie drogą prób i błędów realizuj je. Pamiętaj, że człowiek najlepiej uczy się na błędach! Jeśli sam się nie przekonasz o słuszności działania, nigdy się nie dowiesz czy było warto. Zbieraj takie doświadczenia, one są najlepszą szansą na rozwój!

Szukaj wielu rozwiązań na rozwój

Szukanie pracy jest celem, ale nikt nie powiedział, że jest tylko jedna ścieżka na jego osiągnięcie. Im więcej poświęcisz czasu na szukanie, tym bardziej będziesz zorientowany w danym temacie.

  • Po pierwsze, łatwiej będzie Ci określić swoje aspiracje, oczekiwania i motywacje. Odkryjesz też czy kierunek, w którym podążasz jest dla Ciebie. Jeśli szybko potwierdzisz lub odrzucisz to, czy obrana droga jest dla Ciebie, zaoszczędzisz czas, by móc poszukiwać nowych wyzwań.
  • Po drugie, lepiej poznasz specyfikę środowiska. Możesz być skoncentrowany na jednym celu, ale nie może on przysłonić całego świata. Musisz nauczyć się zauważać potencjał w prostych rzeczach i sytuacjach. To one są podstawą do realizacji swoich zawodowych i prywatnych marzeń.

Pracę można znaleźć na wiele sposobów. Możesz przeglądać oferty pracy w Internecie (media społecznościowe, strony internetowe, portale ogłoszeniowe itd.), możesz także popytać znajomych i rodzinę czy słyszeli o wakacie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z oferty pośredników pracy czy Urzędu Pracy. Jest wiele opcji, to z której skorzystasz zależy od Ciebie. Pamiętaj, że szukasz pracy dla siebie, to Ty będziesz ją wykonywał przez dłuższy czas, więc dobrze byłoby, gdyby przynosiła Ci satysfakcję zarówno w kwestiach finansowych jak, i rozwoju osobistego.

Jest motywacja do rozwoju osobistego, są wyniki! 

Nikt nie rodzi się z wiedzą absolutną, nikt nie zna się na wszystkim. To jaki masz poziom wiedzy, zależy od tego, ile czasu poświęcasz na zdobycie kompetencji lub informacji. Na tym polega samorozwój, poświęcasz swój prywatny czas na poszerzanie wiedzy. Takie działanie zaprocentuje, z czasem wypracujesz zestaw rzadkich umiejętności, które będą Cię wyróżniały z tłumu, przybliżając Cię do celu. A wystarczy 20 minut dziennie, by zadbać o samorozwój. Możesz słuchać audiobooków, przeglądać prasę albo ćwiczyć przemówienia przed lustrem. Nikt nie mówi o poświęcaniu kilku godzin dziennie, na to mało kto ma czas i ochotę.

Kończąc szkołę czy studia masz wiedzę teoretyczną, gorzej z praktyką. Aby dostać zatrudnienie w upragnionej firmie, w której wiesz, że masz szansę rozwinąć skrzydła i osiągnąć kolejne cele, warto jest poświęcić chwilkę na doszkolenie się na warsztatach, kursach czy zgrupowaniach. Pracodawcy bardzo docenią to, że starasz się i dbasz o swój rozwój. Jednak jest to opcja, w której to Ty przeznaczasz swoje prywatne środki na edukację. Lepszą opcją jest to, gdy pracodawca daje Ci już na samym początku pakiet szkoleń wdrożeniowych, a następnie regularne szkolenia doszkalające za darmo. Nie słyszałeś o takiej opcji? W Columbus Elite to standard, który jest zagwarantowany każdemu pracownikowi, może warto zatem spróbować swoich sił w OZE? Wiara we własne możliwości jest kluczowa, zwłaszcza na początku, gdy cel wydaje się nieosiągalny. Rynek pracy oferuje wiele ciekawych dróg i możliwości, wystarczy dobrze poszukać i nie bać się wyzwań. Zadbanie o rozwój osobisty to gwarancja lepszych wyników! 

osiągnięcie sukcesu w pracy

Praca a budowanie sieci kontaktów

Chcesz ciągle czuć, że jesteś we właściwym miejscu? A to, co robisz ma sens? Staraj się przebywać w takim towarzystwie, które wzajemnie się motywuje i zachęca do rozwoju. Wspólne pasje i zainteresowania sprawiają, że masz energię do działania. Razem zdecydowanie łatwiej jest poprawiać swoje wyniki i czerpać radość z efektów swojej pracy. Poznając nowe osoby, budujesz swoją sieć kontaktów. Jest to ważna rzecz, ponieważ życie pisze różne scenariusze i nie jesteś w stanie przewidzieć czyja pomoc będziesz Ci potrzebna. Może też zdarzyć się tak, że to Twoja wiedza i doświadczenie rozwiąże czyjeś problemy, więc nie krępuj się! Staraj się poznawać nowych ludzi, rozmawiać z nimi i czerpać radość z powiększania grona znajomych. Twoja motywacja do działania wzrośnie, bo będziesz czuł wewnętrzną potrzebę do przebywania z inspirującymi ludźmi. Mądrze dobieraj znajomych do bliskiego środowiska. To oni mają największy wpływ na Twoje nastawienie do pracy i życia. Staraj się ograniczyć kontakty z osobami, które stale narzekają, wszystko widzą w czarnych barwach, a jedyną ich aspiracją w życiu jest opłacenie rachunków. Przecież, Ty chcesz czegoś więcej!

Nasz przykład szukania pracy wpisuje się tu idealnie. Wiesz, że Twój znajomy ma ciekawą pracę, w której się realizuje, ma angażujące zadania i aktualnie poszukuje współpracowników? Odezwij się do niego, podpytaj o szczegóły związane z pracą. Tak właśnie buduje się sieć kontaktów, czyli wymianę informacji, dóbr czy usług. Staraj się poznawać jak najwięcej osób! Każdy z nas posiada umiejętności do zaoferowania w ramach wykonywania pracy, może akurat masz zestaw pożądanych cech, tylko trzeba je odnaleźć i odpowiednio oszlifować? Do odważnych świat należy!

Nastawienie podnosi motywację do działania

Jakie masz podejście do wprowadzania zmian oraz do odchodzenia od utartych schematów? Z uśmiechem podejmujesz się wyzwań czy raczej kieruje Tobą dystans i pesymizm? Jeśli jesteś otwarty na nowości i poszukiwanie alternatywnych rozwiązań problemów, zwiększasz swoje szanse na osiągnięcie sukcesu! Wiele osób żyje w przekonaniu „po co zmieniać, skoro działa.” A wystarczy zmienić nastawienie i stwierdzić: „Jeśli będzie działać lepiej, zyskam więcej!” Strach przed tym, co obce jest naturalną cechą ludzką. Dopiero wyjście ze swojej strefy komfortu i podjęcie ryzyka jest symbolem ludzi gotowych na sukces.

Osiągnięcie sukcesu w pracy – zadbaj o CV!

Znalazłeś ciekawą ofertę pracy, ale masz obawy, czy jest to stanowisko dla Ciebie? Jeśli nie wyślesz CV, nie przekonasz się! Tworzenie opinii na postawie własnego strachu, zablokuje Cię i ciężko będzie Ci wcisnąć przycisk WYŚLIJ. Sam fakt dostarczenia do firmy aplikacji, jeszcze nie świadczy o zatrudnieniu. Rekruter zweryfikuje Twoje predyspozycje i skontaktuje się z Tobą. Bądź dobrej myśli, jeśli nawet nie masz wszystkich wymaganych kwalifikacji, niektóre firmy oferują pracownikom szeroki pakiet szkoleń. Po zatrudnieniu szybko zdobędziesz albo uzupełnisz wiedzę. Gdy nabierzesz pewności siebie, praca zacznie przynosić Ci wiele satysfakcji, a każdy nowy dzień będzie stwarzał okazję na rozwój. Tylko od Ciebie zależy to, czy praca będzie dla Ciebie przyjemnością, czy przykrym obowiązkiem. Wykorzystaj dobrze każdą szansę!

Wyciąganie wniosków jest bardzo ważne!

Podjąłeś kroki do realizacji zadania, ale nie przyniosły one pożądanego efektu? Smak porażki daje największą porcję doświadczenia. Przeanalizuj podjęte dotąd czynności i postaraj się wyłapać powtarzalne i najsłabsze punkty. Przy następnej próbie zmierzenia się z celem, wprowadź lekkie zmiany w swoim działaniu i tak za każdym razem, aż do skutku. Nie zrażaj się, gdy pojawią się trudniejsze chwile. Bądź na nie gotowy, poradzisz sobie. Po osiągniętym celu prześledź koniecznie całą pokonaną drogę, by na przyszłość mieć gotowy schemat postępowania, który przyniesie Ci sukces. W taki sposób nabierzesz wprawę, będziesz w stanie przewidywać następne kroki, a Twoja motywacja do angażowania się w nowe projekty zdecydowanie wzrośnie. 

Osiągnięcie sukcesu w pracy – bądź przygotowany!

Zawsze po skończonej rozmowie kwalifikacyjnej czujesz niedosyt związany np. z autoprezentacją? Jeśli wiesz, że to właśnie sposób opowiadania o sobie może być Twoją piętą achillesową, postaraj się wcześniej przygotować kilka pomocnych zdań. Dobrze, jeśli będzie to wypowiedź zawierająca informacje na temat Twojego dotychczasowego doświadczenia zawodowego, aspiracji zawodowych oraz oczekiwań względem przyszłego pracodawcy. Takie działanie pomoże Ci ułożyć w głowie plan wypowiedzi, ograniczy poziom stresu, a może nawet pomoże uzyskać pracę. Pracodawca zauważy, że jesteś pewny siebie oraz że przedstawienie się nie stanowi dla Ciebie problemu. Co oznacza, że w pracy również się sprawdzisz. Warto przygotować taką wypowiedź na potrzeby tej jednej konkretnej rozmowy, wówczas będziesz już miał gotową wypowiedź, na wypadek sytuacji, gdy będziesz musiał się spontanicznie przedstawić, np. podczas pierwszego dnia pracy.

Nie samym sukcesem człowiek żyje

Dbanie o rozwój i odpowiednia motywacja to czynniki niezbędne do osiągnięcia celu. Pamiętaj, że czasem trzeba wrzucić na luz i złapać oddech. Mała odskocznia od pracy nad sobą może spotęgować wyniki. Pielęgnuj też inne zainteresowania, możesz uprawiać sport, uczyć się gotowania, albo przeczytać książkę. Chodzi o to, by nasz główny cel nie działał na naszą niekorzyść. Pielęgnuj relacje międzyludzkie, dbaj o tężyznę fizyczną, takie działania odciążą Twoją głowę, dadzą wiele energii i motywacji. Jeśli za mocno skupisz się na jednej rzeczy, efekt może być zupełnie odwrotny od pożądanego.

Osiągnięcie sukcesu w pracy wymaga cierpliwości

Jeśli na Twoją skrzynkę pocztową ciągle nie dotarł mail z informacją o pozytywnej decyzji rekrutacyjnej, nie zniechęcaj się. Nie od razu Rzym zbudowano. Daj sobie czas, wykonaj swój plan i bądź cierpliwy. Czas oczekiwania wykorzystaj właściwie, możesz wtedy zdobywać wiedzę branżową, zapisać się na kurs, np. z technik sprzedażowych. 

osiągnięcie sukcesu w pracy

Nagradzaj się za osiągnięcie celu

Osiągnięty cel jest ważnym wydarzeniem! Włożyłeś mnóstwo pracy i wysiłku w to, by móc to konkretne marzenie dodać do listy „zrealizowane”. Co teraz? Kiedy już złapaliśmy bakcyla i polubiliśmy to uczucie satysfakcji z własnej sprawczości, mamy przestać działać? Otóż nie! Czas na kolejne wyzwania i wyznaczenie sobie nowych celów. Ale najpierw trzeba symbolicznie uczcić Twój wielki sukces. Możesz ustalić sobie, że po każdym zrealizowanym celu będziesz, np. jadł torcik szczęścia. Będzie on symbolem i wspomnieniem drogi, jaką musiałeś pokonać, by móc świętować. Z pozoru prosta i błaha rzecz, ale jest miłym akcentem kończącym przygodę z danym zadaniem i motywacją do zmierzenia się z kolejnymi celami.

Osiągnięcie sukcesu w pracy – nagradzaj się

Otrzymana praca jest Twoim zrealizowanym celem. Tak jak już wspomnieliśmy, teraz czas na nowe zadania. Osiągnięcie pierwszego celu jest tylko przetarciem szlaku, teraz kolej na prawdziwe wyzwania! Jednak najpierw, symboliczna nagroda. Co nią będzie? Nowe ubrania do pracy? Przeczytanie książki branżowej? A może po prostu kawa w ulubionej kawiarni? Cokolwiek wybierzesz, ważne, żeby sprawiło Ci przyjemność i zapadło na długo w pamięci. W gorszych chwilach będziesz wracał wspomnieniem do tego miłego uczucia, a dawka motywacji i chęć na dalszy rozwój powróci! 

Dążenie do osiągnięcia sukcesu jest czymś, co nadaje życiu rytm. Dzięki temu budujemy i wzmacniamy swój charakter, ćwiczymy osobowość. Sumienna praca, motywacja i zaangażowanie to recepta na powodzenie w realizowaniu swoich skrytych marzeń. Początki nie zawsze są proste, ale zawsze na końcu okazuje się, że strach ma wielkie oczy i warto było zadać sobie trud. Przy odrobinie motywacji i dążeniu do rozwoju poprzez zdobywanie nowych kompetencji łatwiej jest iść po sukces.

Odwiedź nasze media społecznościowe!