Przejdź do treści
Blog.
metoda disneya

Metoda Walta Disneya

Co przychodzi Ci na myśl, gdy słyszysz nazwę Walt Disney? Dla wielu osób będzie to słynna animowana mysz, którą stworzył, i mnóstwo kultowych filmów. Jednak ​​Walt Disney był w równym stopniu geniuszem biznesowym. Większość jego sukcesów wynikała z bardzo specyficznego podejścia do realizacji swoich marzeń. Czym jest metoda Walta Disneya i dlaczego warto ją poznać? 

Marzenia, odwaga, sukces: Inspirująca historia Walta Disneya

Walt Disney słynie ze swojej umiejętności przekształcania niezwykle kreatywnych pomysłów w dochodową rzeczywistość. Od skromnych początków, kiedy marzył o stworzeniu czegoś wyjątkowego, po odważne kroki podejmowane w obliczu trudności i przeciwności losu. Walt Disney nie tylko wcielił się w rolę twórcy niezliczonych bajek, ale także zbudował imperium rozrywkowe, które odmieniło sposób, w jaki ludzie doświadczają magii kina. Zaczynając od pomysłu na Myszkę Miki, Disney wykazał się niezwykłą determinacją i wytrwałością, które pomogły mu pokonać liczne przeszkody. Jego historia to nie tylko opowieść o sukcesie, ale również o odwadze, potrzebnej do podejmowania ryzyka i realizacji niezwykłych marzeń.  Dzięki swojej nieustannej wierze w siebie i swoje pomysły, Walt Disney stał się symbolem inspiracji dla milionów ludzi na całym świecie. Jego historia przypomina nam, że marzenia mogą się spełnić, jeśli tylko mamy odwagę wierzyć w siebie i nieustannie dążyć do ich realizacji.

Chcesz poznać historię sukcesu założycieli Columbus Elite? Odwiedź nasz kanał na YouTube lub przeczytaj krótki blog na temat początków naszej organizacji. 

Twórca Myszki Miki zostawił po sobie również unikalną metodę myślenia, która pomogła mu przeobrazić przemysł rozrywkowy. Metoda Walta Disneya, znana również jako strategia kreatywności Walta Disneya, to podejście, które może zainspirować każdego z nas do myślenia w bardziej kreatywny i innowacyjny sposób. Jak można wykorzystać tę metodę w dzisiejszym świecie pełnym wyzwań i możliwości? Zapraszam do dalszej lektury!

Czym jest Metoda Walta Disneya? 

Metoda Walta Disneya to technika kreatywnego myślenia, która rozdziela proces generowania pomysłów na trzy różne role: marzyciela, realisty, krytyka. Idea polega na tym, aby podczas rozwiązywania problemów lub tworzenia nowych projektów, podejść do nich z trzech różnych perspektyw. To pozwala na pełniejsze zrozumienie problemu, a tym samym na wypracowanie bardziej kompleksowych i innowacyjnych rozwiązań.

Strategię Disneya można wykorzystać do tworzenia nowych produktów lub rozwiązywania problemów. Można ją łatwo używać indywidualnie, jako zespół, a nawet jako organizacja.

metoda walta disneya

Trzy Role w metodzie Walta Disneya:

 1. Marzyciel: Ta rola koncentruje się na wizji i możliwościach. Nie ma tu miejsca na ograniczenia czy negatywne myślenie. Marzyciel zadaje pytania typu: „Co by było, gdyby…?”. To etap, na którym wszystko jest możliwe, a kreatywność nie zna granic. 
 2. Realista: Gdy marzenia zostaną uchwycone, rola realisty polega na przeniesieniu tych idei w ramy rzeczywistości. Tutaj zadajemy sobie pytanie: „Jak możemy to zrealizować?”. Realista planuje kroki, rozważa zasoby, które są niezbędne do realizacji pomysłu, oraz ustala realistyczne terminy. 
 3. Krytyk: To rola, która ocenia pomysły z perspektywy wyzwań, potencjalnych problemów i słabych stron. Krytyk pyta: „Co może pójść nie tak?”. Ta faza jest kluczowa, aby zidentyfikować potencjalne przeszkody i zminimalizować ryzyko niepowodzenia.

Metoda Disneya w biznesie

Metoda Walta Disneya nie tylko znajduje zastosowanie w dziedzinie kreatywności i rozwoju osobistego, ale również doskonale sprawdza się w biznesie i realizacji celów. Oto jak możesz wykorzystać tę metodę w kontekście biznesowym:

Opracowywanie strategii biznesowej przy pomocy metody Walta Disneya

 • Marzyciel:Zastanów się nad przyszłością firmy i wyobraź sobie, jak chciałbyś, aby wyglądała za pięć czy dziesięć lat. Skoncentruj się na wielkich wizjach i celach. 
 • Realista: Teraz przejdź do fazy planowania. Spójrz na obecną sytuację firmy oraz na czynniki zewnętrzne, takie jak trendy rynkowe czy konkurencja. Określ konkretne kroki, które należy podjąć, aby osiągnąć te wielkie cele. 
 • Krytyk: Na koniec dokładnie przeanalizuj strategię pod kątem możliwych trudności i przeszkód. Zidentyfikuj ryzyka i opracuj plany awaryjne.

strategia disney

Miej wielkie marzenia i dąż to ich realizacji!

Walt Disney był mistrzem w wyobrażaniu sobie wielkich rzeczy, a jego zdolność do marzenia pozwoliła mu przekształcić te marzenia w rzeczywistość.Kiedy używamy Metody Disneya, rola marzyciela jest kluczowa. Oznacza to, że pozwalamy sobie na pełną swobodę wyobrażania sobie i marzenia o tym, co jest możliwe.

Oto kilka sposobów, w jaki odwaga marzenia, może być zastosowana w praktyce:

 • Brak ograniczeń: Na początku procesu, zapomnij o ograniczeniach. Pozwól sobie na marzenie o tym, co naprawdę chciałbyś osiągnąć. Niech twoje wyobrażenia się rozwiną i wydają się niemożliwe do osiągnięcia.
 • Wizualizacja sukcesu: Wyobraź sobie, jak wyglądałby świat, gdyby twoje marzenie stało się rzeczywistością. Skup się na szczegółach i emocjach, jakie towarzyszą osiągnięciu tego celu.
 • Nie bój się ryzyka: Odwaga w marzeniu o wielkich rzeczach często wiąże się z ryzykiem. Bądź gotowy podjąć ryzyko i podejmować kroki w kierunku swojego marzenia, nawet jeśli nie jest to łatwe.
 • Praca nad własnymi przekonaniami: Często nasze własne przekonania i ograniczenia psychiczne mogą stanowić przeszkodę w marzeniu o wielkich rzeczach. Pracuj nad swoim wewnętrznym dialogiem i zastanów się, czy Twoje przekonania są rzeczywiście prawdziwe.
 • Działanie z determinacją: Po wyobrażeniu sobie swojego wielkiego marzenia, podejmij konkretne działania, które przybliżą cię do jego realizacji. Bądź zdeterminowany i konsekwentny w dążeniu do swojego celu.

Marzenie o wielkich rzeczach, bez względu na to, czy chodzi o osiągnięcia w biznesie, karierze czy życiu osobistym, jest kluczowe dla sukcesu. Metoda Walta Disneya, poprzez skupienie się na roli marzyciela, pomaga nam odkryć nasze największe marzenia i pragnienia, oraz przekształcić je w rzeczywistość.

walt disney metoda krytyk

Jak myślisz… dlaczego krytyczne pytania pojawiają się dopiero na końcu? Być może byłeś już w takiej sytuacji: ktoś wpada na pomysł. A za chwilę słyszysz: „ To fajny pomysł, ALE… ” I to „potężne ALE” niszczy całą energię twórczą , jaka towarzyszyła pierwotnemu pomysłowi. Metoda Disneya nie ignoruje wątpliwości, ale zaczyna się od założenia, że ​​wszystko jest możliwe! 

Metoda Walta Disneya ma tę zaletę, że prowadzi do generowania wizjonerskich, ale realistycznych pomysłów, ponieważ są one weryfikowane z trzech różnych perspektyw. To o doskonała technika, która świetnie sprawdza się także w coachingu czy rozwoju zespołu. 

Podobał Ci się artykuł? Koniecznie odwiedź nas na Facebooku!