Przejdź do treści
Blog.
jesień a fotowoltaika

Jesień a fotowoltaika w Polsce

Po upalnym lecie czas na jesień, która jak do tej pory rozpieszcza nas wysokimi temperaturami. Jak podają eksperci, wrzesień dawno nie był tak ciepły. Październik, do tej pory również dopisuje. Co to oznacza? Prosumenci uśmiechają się jeszcze szerzej, bo produkcja prądu ze słońca, idzie znakomicie, dzięki temu ich domy są pełne zielonej energii! Jesień i fotowoltaika w Polsce idą w parze! 

Kiedy panele pracują najwydajniej?

Jest jedna prosta zasada co do produkcji prądu ze słońca: do czerpania energii wystarczy nawet niewielka ilość słońca, bo prąd uzyskamy nawet w pochmurne dni. Oznacza to, że przez zdecydowaną większość roku panele zasilają gospodarstwa domowe zieloną energią.

Jesień a fotowoltaika w Polsce

Uzyski energii jesienią są tak samo dobre, jak podczas wiosny, lata czy słonecznych zimowych dni. Do produkcji energii elektrycznej potrzebne są promienie słoneczne, a nie wysoka temperatura. Dlatego dobrze jest zadbać o to, by promienie słoneczne miały zawsze swobodny dostęp do instalacji.

Wydajność instalacji fotowoltaicznej 

Efektywność instalacji najlepiej jest pokazać na konkretnym przykładzie porównując miesiąc do miesiąca. Wówczas wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane. Do przedstawienia wyników skorzystamy z niezależnego generatora, który w rzeczywistym czasie pokazuje, ile mocy jesteśmy w stanie uzyskać wpisując konkretne parametry. 

Parametry:

  • Lokalizacja: Mniejsze miasto z centralnej Polski
  • Mikroinstalacja PV do 10 kw
  • Zapotrzebowanie energetyczne domu jednorodzinnego wynosi około 1200 kWh rocznie (ok. 100 kWh miesięcznie)
  • Instalacja zamontowana na dachu, a kąt nachylenia to 35 stopni.

Uzyskane dane z generatora jasno wskazują na to, że wrzesień, październik i listopad to miesiące, w których moc ze słońca nadal jest na wystarczającym poziomie, by zasilić sprzęty gospodarstwa domowego. Dom jednorodzinny w zależności od wielkości będzie potrzebował więcej lub mniej mocy. Jednak przy odpowiednim doborze instalacji fotowoltaicznej, wytworzona energia jesienią zaspokoi zapotrzebowanie na energię. Średnia uzyskiwana moc jest zbliżona do 100 kWh. 

 

Od czego zależy wydajność paneli fotowoltaicznych?

Niestety, samo nasłonecznienie nie wystarczy do produkcji prądu ze słońca. Mianowicie, do prawidłowego działania paneli niezbędne jest jeszcze zadbanie o kilka szczegółów na etapie pierwszych rozmów z przedstawicielem handlowym. Te warunki muszą być spełnione, by wydajność fotowoltaiki była odpowiednia:

  • każda profesjonalna firma przed założeniem fotowoltaiki wykonana projekt instalacji
  • panele fotowoltaiczne muszą być zamontowane pod odpowiednim kątem (na gruncie lub dachu)
  • panele fotowoltaiczne nie powinny być zacienione
  • wielkość instalacji fotowoltaicznej powinna być dostosowana do zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego

Jeśli powyższe czynniki będą spełnione, uzyskana moc będzie wystarczająca do pokrycia zapotrzebowania Twojego gospodarstwa domowego na energię elektryczną. Powyższe warunki to podstawowe minimum, o które każda profesjonalna firma, z którą nawiążesz współpracę, powinna zadbać. Odezwij się do Columbus Elite, nasi Doradcy Handlowi, po wstępnej analizie zaproponują Ci najdogodniejsze rozwiązania dla Twojego domu.

Magazyn energii chętny do pomocy

Letnie słońce sprawia, że panele pracują i zasilają dom praktycznie nieustannie ze względu na długi dzień i krótkie noce. A może zabezpieczyć się na ewentualną niepogodę i zamknąć trochę „promieni” do magazynu energii? Takie działanie spowoduje, że będziesz miał zawsze dostęp do zielonej energii. Zapewnij sobie komfort i niezależność energetyczną, jako prosument na to zasługujesz!

Czy panele fotowoltaiczne się opłacają?

Wiele osób zastanawia się, czy panele fotowoltaiczne się opłacają. Bez wątpienia, przy licznych dofinansowaniach, które skutecznie obniżają koszt zakupu instalacji fotowoltaicznej, nie ma lepszego sposobu na obniżenie rachunków za prąd. Rosnące ceny energii nie napawają optymizmem i raczej sytuacja rosnących cen szybko się nie odwróci. Zatrzymują ten proces panele, które niemalże przez wszystkie dni w roku produkują zieloną energię i powodują, że kwota na rachunkach jest zdecydowanie niższa. W tej sytuacji koszt inwestycji zwraca się po kilku latach, a niezależny prosument cieszy się wygodą i zaoszczędzonym budżetem.

Przeczytaj też nasz blog o zielonej energii w Polsce! Zawiera on szereg ciekawych informacji na temat wykorzystywania i pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł energii.

Jesień i fotowoltaika idą w parze!

Z pewnością, to, ile mocy uzyskamy z paneli fotowoltaicznych zależy od nasłonecznia i długości dnia. Od maja do września instalacja wytwarza nadwyżki energii elektrycznej, z powodzeniem zasilając dom i ładując magazyny energii. W pozostałe miesiące uzysk jest mniejszy, jednak wciąż wystarczający, by zaspokoić zapotrzebowanie na prąd gospodarstwo domowe.

 

Rozmawiaj ze specjalistami od instalacji fotowoltaicznych

To normalne, że wiele osób przed podjęciem ostatecznej decyzji zastanawia się, czy panele fotowoltaiczne się opłacają. Przede wszystkim pamiętaj, że zadawanie pytań, jest najlepszym sposobem na zebranie jak najwięcej informacji i poznanie dokładnie tematu. Dobry przedstawiciel handlowy, któremu będzie zależało na dobraniu oferty do Twoich oczekiwań, pomoże Ci przejść cały proces zakupowy.

Na zakończenie, do produkcji prądu z paneli fotowoltaicznych wystarczy już niewielka ilość słońca. Słoneczne dni w Polsce występują bardzo często, więc bez obaw panele zaspokoją zapotrzebowanie na energię w każdym domu. Najważniejsze to pamiętać, że fotowoltaika potrzebuje promieni słonecznych, a nie temperatury, więc nawet jesienna plucha i zimowe mrozy nie spowodują utraty mocy.

Mamy nadzieję, że jeszcze dziś odwiedzisz nasze media społecznościowe 🙂