Przejdź do treści
Blog.

W co ubiera się przedstawiciel handlowy?

Czy to, w co ubiera się przedstawiciel handlowy ma znaczenie? Podobno nie szata zdobi człowieka, ale jednak z jakichś względów, w niektórych firmach wprowadzono dress code. Na jaki look zdecydować się do pracy, by czuć się komfortowo i jednocześnie budować zaufanie wśród Klientów? Przeczytaj i dowiedz się co nieco na temat ubioru w pracy handlowca.

Ubiór w pracy przedstawiciela handlowego

Inaczej ubierze się osoba obsługująca Klientów banku w placówce, inaczej będzie prezentowała się osoba, która umawia się na indywidualne spotkania w domu Klienta. To oczywiste, że każda firma ma swoje wewnętrzne ustalania na temat tego, jak chce być promowa przez swoich pracowników. Ważne, by znaleźć takie miejsce zatrudnienia, w którym dress code, nie ogranicza potrzeb pracownika oraz pozwala mu zachować autonomię w kwestii ubioru. Nie każdy musi czuć się dobrze w narzuconym stylu, są osoby, które potrzebują nosić na co dzień to, co lubią i w czym czują się dobrze. W Columbus Elite rozumiemy takie podejście do tematu i je podzielamy! 🙂

praca handlowca w co się ubrać na spotkanie z klientem

Pracując jako Opiekun Klienta w siedzibie, np. banku

Pracownicy banku, często ujednolicają swój wygląd. Zazwyczaj jest on bardzo oficjalny, a strój uzupełniany jest drobnym detalem, np. apaszką czy krawatem z logo firmy. W dobrym guście jest, gdy kobiety noszą buty na wysokim obcasie, a panowie sięgają po eleganckie obuwie. A to wszystko po to, by wzbudzić miłe skojarzenia o przedsiębiorstwie i ułatwić zapamiętanie cech szczególnych marki, takich jak kolory lub hasła reklamowe. W skrócie, w pracy całkowicie przyjmujesz narzucony wizerunek, pozbywając się swojej ulubionej garderoby.

Co to jest business casual? Jak wygląda mniej formalny dress code w pracy? Dowiedz się z naszego bloga. 

Narzucony dress code, jest dobry dla tych ludzi, którzy co rano zadają sobie pytanie: „Co dziś mam na siebie założyć”. W tej sytuacji sprawa jest prosta. Musisz posiadać w szafie dwa lub trzy zestawy ubrań do pracy, np. koszula oraz spodnie i problem rozwiązuje się sam. Idealnie, jeśli to pracodawca dostarcza Ci ubrania do pracy, niestety to należy do rzadkości. Dress code ma jeszcze jeden pozytywny aspekt, mianowicie, nie niszczysz tak bardzo swoich prywatnych ubrań. Wiadomo, częste noszenie ubrań i ich pranie osłabia tkaniny, przez co tracą na jakości, często też się odbarwiają. Zaoszczędzoną gotówkę możesz przeznaczyć na spełnianie swoich marzeń!

w co ubrać się do pracy z klientem

Pracując jako Przedstawiciel Handlowy w Columbus Elite

Chcemy, abyś czuł się z nami dobrze i jednocześnie pozostał sobą. Sam określasz swój wizerunek, chcesz założyć koszulę, nie ma sprawy! Koszulka polo też jest ok! Wolisz być bardziej elegancki i na spotkanie z Klientem decydujesz się na garnitur? Nie mamy nic przeciwko! Ty najlepiej wiesz, co sprawi, że Twoje wyniki sprzedażowe poszybują w górę. Czujesz, że marynarka może być dziś strzałem w dziesiątkę, załóż ją! 

Z drugiej strony, możesz mieć też poczucie, że do podniesienia Twojej wiarygodności, przyda Ci się koszulka lub inny gadżet z logo firmy, w której pracujesz. Klienci, widząc, że dumnie reprezentujesz Twoje miejsce pracy, będą chętniej nawiązywać z Tobą współpracę. Strój przedstawiciela handlowego, stawiającego na detale, to nie tylko koszula czy marynarka. To także akcesoria, które ułatwią Ci pracę i uzupełnią stylówkę. W gorące dni możesz nosić dumnie na głowie firmową czapkę, a w deszczowe, markowy parasol ochroni Cię przed przemoczeniem. Wyróżnij się z tłumu i postaw na odblaski. Nie dość, że są praktyczne, bo dbają o Twoje bezpieczeństwo, to jeszcze wyglądają naprawdę odjazdowo! Widziałeś już odblaskowy zestaw składający się z saszetki, opaski i kamizelki Columbus Elite? My jesteśmy nimi zachwyceni! 🙂

Przedstawiciel handlowy ubiera się czysto i schludnie

W obu przypadkach, zarówno w pracy w siedzibie, jak i tej wyjazdowej, pamiętaj że liczy się to, żebyś wyglądał schludnie i czysto. Żelazko niech będzie Twoim przyjacielem, a pralka dobrą koleżanką! Nie musisz mieć markowych ubrań z najnowszych kolekcji. Zadbaj po prostu, o to, by czuć się swobodnie w tym, co nosisz. Pamiętaj, że Twoi Klienci mogą czuć się speszeni i stłamszeni, gdy przyjedziesz do nich do domu w garniturze jak na wesele. Podejrzewamy, że na taką wizytę, oni sami będą ubrani w wygodne ubrania, więc może warto dostosować się do ich wizerunku? W ten spsób, zyskasz sympatię, ponieważ bardziej niż eleganckiego sprzedawcy, potrzebują merytorycznego profesjonalisty z olbrzymią wiedzą w swojej dziedzinie. Mamy jedną radę: wrzuć na luz! 

Jakie umiejętności ma przedstawiciel handlowy?

Przedstawiciel handlowy doskonale potrafi odczytać potrzeby swoich Klientów. Świetnie też radzi sobie w promowaniu firmy na różnych eventach czy przed kamerą.  Taka jest właśnie rola przedstawiciela handlowego. Często zdarza się tak, że firmy biorą udział w ważnych wydarzeniach branżowych, by wypromować swoją markę lub stają w roli eksperta przed publiką i wygłaszają przemówienia. Oczywiście pod pojęciem firma, stoi konkretna osoba pracująca w danej organizacji, która została delegowana do takiego przedsięwzięcia. Wówczas warto założyć strój dostosowany do okoliczności.

  • Jeśli udajesz się na targi, załóż strój oficjalny. Często będą podchodzić do Twojego stoiska osoby, chcące poznać firmę, którą reprezentujesz, więc dobrze jest wzbudzić u nich pozytywne wrażenie, zanim powiesz: „dzień dobry, nazywam się…”.
  • Gdy zostałeś poproszony o podzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem przed studentami na uczelni lub uczniami w szkole, możesz pozwolić sobie na nutkę luzu. Trampki i koszulka to odpowiedni dress code, który będzie pozytywnie odebrany przez słuchaczy.
  • Wystąpienia przed kamerą czy sesje zdjęciowe to częsty element pracy przedstawiciela handlowego. Jeśli pracujesz w znanej i prestiżowej firmie, to normalne, że czasem będziesz udzielał wywiadu do gazety czy pozował przed obiektywem na potrzeby stworzenia profesjonalnego materiału do social media. I znów, warto dopasować swój wygląd do tego, jak chcesz być odebrany przez czytelników i odbiorców.
  • Praca to także uczestniczenie w szkoleniach, czyli jest to szczególny moment, w którym zwiększasz swoje kompetencje. Takie spotkania są po to, abyś bardziej niż na swój wygląd, zwracał uwagę na to, co mówi prowadzący. To jakiego koloru jest Twoja marynarka (jeśli w ogóle ją masz), nie ma znaczenia. Czuj się swobodnie i załóż to, co lubisz!

 Wygląd handlowca a praca terenowa

Zadaniem przedstawiciela handlowego pracującego w terenie, jest spotykanie się z Klientami w różnych lokalizacjach. To normalne, że pokonujesz dziennie mnóstwo kilometrów, by zaprezentować produkt. Co, jeśli poplamisz koszulę podczas obiadu, a nie masz możliwości wrócić do domu, by się przebrać? Nerwowo szukać pralni lub sklepu z odzieżą? A może, co gorsza, iść z plamą na spotkanie? Otóż nie! Miej z sobą w aucie zestaw awaryjny. Czyli taki komplet ubrań, który będzie Twoim wybawieniem z trudnej sytuacji.

Oczywiście sam wizerunek nie wystarczy, jest tylko dodatkiem. Najważniejszy jest profesjonalizm i wysoki poziom kompetencji, który będziesz sobą reprezentował. Bądź przygotowany do każdego spotkania z Klientem najlepiej jak możesz. Posiadaj zawsze aktualną wiedzę na temat produktu, który oferujesz, a także na bieżąco sprawdzaj najnowsze dane na temat branży, w której pracujesz. Jest to absolutnie koniecznie, ponieważ garnitur w modnym kolorze od znanego projektanta, jest nadal tylko garniturem. To Ty jesteś odpowiedzialny za Twoje wyniki sprzedażowe, które zdobywasz poprzez ciągłe poszerzanie swojej wiedzy. Jeśli jesteś wystarczająco zmotywowany i zaangażowany w osiągnięcie celu, dokonasz niemożliwego!

dress code praca w sprzedaży

W naszej organizacji zrzeszamy osoby, które mają różne pasje, zainteresowania i gust. Często manifestują one swoją osobowość i styl na zewnątrz. Zdarza się tak, że osoby, które wyróżniają się z tłumu, osiągają zdecydowanie lepsze wyniki sprzedażowe niż te, które raczej lubią żyć w cieniu. Choć i te mają swoich zwolenników wśród Klientów. Przedstawiciele Handlowi Columbus Elite mają tę elastyczność w pracy, którą poszukują pracownicy innych branż. U nas zawsze na pierwszym miejscu będzie człowiek, jego potrzeby i jego rozwój. Chcesz do nas dołączyć? Aplikuj.

Odwiedź też nas na Facebook’u! 🙂