Przejdź do treści
Blog.

Kompetencje zawodowe – 8 kategorii

Poszukiwanie pracy jest wyzwaniem, z którym musi się zmierzyć większość z nas. Zwłaszcza na początku drogi zawodowej, możemy odczuwać lekki mętlik w głowie w związku z mnogością ofert i wymaganiami pracodawców. Jak określić swoje kompetencje zawodowe, co wpisać w CV ? Poznaj kompetencje zawodowe, które ułatwią Ci znalezienie stanowiska dopasowanego do Twoich oczekiwań.

Co to są kompetencje zawodowe?

Przede wszystkim na kompetencje zawodowe składają się wszystkie umiejętności i kwalifikacje, które posiadamy. Mamy tutaj na myśli kwalifikacje pozyskane, np. na szkoleniach, ale także umiejętności, które masz od zawsze, np. logiczne myślenie czy łatwość nawiązywania kontaktów. Co ważne, każdy człowiek posiada inny zestaw kompetencji zawodowych. Często są one zależne od wychowania, hobby czy miejsca zamieszkania. 

8 kategorii kompetencji zawodowych

 • Kompetencje zawodowe związane z uzdolnieniami

Ten rodzaj kompetencji polega na udoskonalaniu tego, co posiada się od urodzenia. Ładnie rysujesz lub czysto śpiewasz może czas pomyśleć o pracy na stanowisku animatora zabaw? Na pewno wykorzystanie talentów w pracy pomaga sprecyzować swoją ścieżkę kariery, którą chce się podążać.

 • Kompetencje zawodowe związane z umiejętnościami i zdolnościami

Wszelkie umiejętności związane z komunikacją z ludźmi, a także z organizacją pracy własnej. Te kompetencje cechują liderów. Negocjacje oraz kontakty biznesowe nie stanowią dla Ciebie problemu.

 • Kompetencje zawodowe związane z wiedzą

Mamy tu na myśli konkretną wiedzą, jaką do tej pory uzyskałeś, podczas całej swojej ścieżki edukacyjnej. Najważniejsze to potrafić zastosować teorię w praktyce. Każda branża będzie wymagała innego zestawu umiejętności twardych (poniżej wyjaśniamy). Często im szerszy zakres wiedzy, tym więcej można osiągnąć. Jednak wymaga to mnóstwo czasu i cierpliwości. 

 • Kompetencje zawodowe związane z fizycznością

Ten rodzaj umiejętności wymaga od pracownika spełnienia określonych norm fizyczności do podjęcia pracy, takich jak: sprawność fizyczna, wyczulenie zmysłów lub zdolności psychofizyczne.

 • Kompetencje zawodowe związane z osobowością

Jest to zespół cech odpowiedzialnych za spajanie grupy i wspólne realizowanie celów. Te kompetencje ściśle łączą się z pracą z ludźmi, byciem otwartym i towarzyskim. Osoba z tymi kompetencjami na pewno poradzi sobie z budowaniem relacji międzyludzkich w pracy.

 • Kompetencje zawodowe związane z zasadami i wartościami

Ten rodzaj kompetencji zawodowych jest związany z personalnymi oczekiwaniami wobec pracy. W tym przypadku ważne są motywy działania, które są określane przez system wartości czy wierzeń. Pracownik świadomie dąży do piastowania określonej roli czy stanowiska, w zgodzie z samym sobą. Tematy związane z ekologią są dla Ciebie ważne, więc aplikuj do firm, które mają te same wartości jak Ty!

 • Kompetencje zawodowe związane z zainteresowaniami

Praca pomaga pracownikowi rozwijać swoje prywatne zainteresowania. Ten rodzaj kompetencji pozwala pracować najbardziej efektywnie, ponieważ motywacja i zaangażowanie utrzymują się na wysokim poziomie. 

 • Kompetencje zawodowe związane ze stylami działania

Te umiejętności są potrzebne do osiągania celów, czyli podejmowanie sukcesywnie działań do ukończenia zadania. Mowa o planowaniu, negocjowaniu, rozdzieleniu pracy w zespole. To stanowisko wymaga dobrej organizacji pracy i umiejętności szybkiego dopasowania się do bieżących wydarzeń.

Kompetencje twarde i miękkie

Przeglądając ogłoszenia pracy, na pewno natrafiłeś na takie wymaganie: wysoko rozwinięte umiejętności miękkie. O co chodzi? Spieszymy z odpowiedzią!

 • Umiejętności miękkie

To wszystkie cechy charakteru, które mówią o Tobie czy jesteś komunikatywny, czy potrafisz działać w grupie, czy potrafisz przekazać myśl w prosty sposób, jasny dla całego zespołu. Ten rodzaj umiejętności będzie potrzebny dla pracowników, którzy na co dzień będą pracować na stanowiskach związanych z pracą z Klientem. Jeśli potrafisz działać pod presją czasu lub potrafisz zaradzić kryzysom w sposób dyplomatyczny, oznacza to, że Twoje kwalifikacje miękkie są na bardzo wysokim poziomie.

 • Umiejętności twarde

Na umiejętności twarde składają się wszystkie kwalifikacje zdobyte na kursach, szkoleniach, w szkole czy na studiach. Oczywiście, jeśli nauczyłeś się czegoś w domowym zaciszu, tym lepiej! Oznacza to, że poświęciłeś temu dużo czasu i polubiłeś rozwijanie tej umiejętności. Za takie umiejętności uznaje się sprawne używanie programów komputerowych, znajomość języków obcych lub posiadanie prawa jazdy.

Czy kompetencji zawodowych można się nauczyć?

Jesteśmy zdania, że zawsze warto podjąć próbę. Jeśli wiesz, że masz problemy z nawiązywaniem kontaktów międzyludzkich, możesz spróbować przełamać się i otworzyć bardziej na ludzi. Z umiejętnościami miękkimi jest tak, że można nad nimi pracować, ale wymaga to wiele determinacji z Twojej strony. Po prostu albo jesteś, np. cierpliwy, albo nie. Jednak zawsze możesz poćwiczyć nad zapanowaniem i stłamszeniem swojej porywczości, np. poprzez układanie puzzli. Dzięki takiej banalnej rzeczy, Twoja osobowość może wiele zyskać, a Ty sam siebie lepiej poznasz.

Kompetencje zawodowe przedstawiciela handlowego

Jeśli nie wiesz jaki zbiór cech jest najbardziej pożądany w CV Przedstawiciela Handlowego, poniżej znajdziesz listę cech, mile widzianych u sprzedawców

 • Zdolności społeczne: szybko nawiązuje kontakt i zdobywa zaufanie Klientów. Jest empatyczny i potrafi wsłuchiwać się w potrzeby swoich rozmówców. 
 • Wysoka kultura osobista: Nerwy trzyma na wodzy i nie daje się ponieść emocjom. Z każdej sytuacji wychodzi obronną ręką, nie dając po sobie poznać stresu czy niepewności.
 • Szybkie przyswajanie wiedzy: sprzedawca powinien znać idealnie ofertę produktową, którą oferuje Klientom i na bieżąco dopasowuje ją do oczekiwań rozmówcy.

Pamiętaj, że kompetencje zawodowe, zwłaszcza te oparte na specjalistycznej wiedzy, zdobywa się przez całe życie. Codziennie masz okazję do udoskonalania swoich zdolności. Wykorzystuj potencjał swoich talentów i realizuj się w życiu zawodowym.

Na zakończenie, odwiedź nas na Facebook’u! 🙂