Przejdź do treści
Blog.

Jak określić predyspozycje zawodowe?

Niewątpliwie każdy z nas przechodzi przez etap poszukiwania własnej ścieżki zawodowej. Nierzadko zdarza się, że zmieniamy karierę po wielu latach pracy w danej branży i rozwijamy się w zupełnie nowym, nieznanym nam wcześniej kierunku. Zastanawiasz się jaki zawód do Ciebie pasuje? Jak określić predyspozycje zawodowe i znaleźć pracę marzeń? W wyborze może pomóc Ci teoria Hollanda, dzięki której poznasz typy osobowości zawodowej. 

Tym, co kryje się za naszym poczuciem satysfakcji lub niezadowolenia z pracy, są nasze podstawowe zainteresowania i predyspozycje zawodowe. Są to rzeczy, które istotnie lubimy robić, bez względu na branżę lub stanowisko. Gdy czerpiemy radość z pracy, z większym zaangażowaniem rozwijamy także nasze kompetencje. W związku z tym, sposobem na znalezienie satysfakcji zawodowej może być zidentyfikowanie podstawowych zainteresowań i dopasowanie do nich pracy.

Typy osobowości zawodowych — Teoria Hollanda

John  H. Holland uważał, że ludzie mają określone typy osobowości, a co za tym idzie predyspozycje zawodowe. Oznacza to, że podświadomie szukamy zawodów i miejsc pracy, które odpowiadają naszym cechą personalnym i społecznym. Holland opracował dobrze znaną teorię, która stanowi podstawę współczesnego poradnictwa zawodowego.  Zaprojektował kilka ocen i materiałów, aby pomóc ludziom w dokonywaniu skutecznych wyborów zawodowych.

Jakie kompetencje są cenione na rynku pracy w 2023 roku? Czy do pracy handlowca potrzebne są konkretne kwalifikacje? Dowiedz się, jaka branża oferuje wysokie zarobki i stabilną karierę, czytając naszego bloga. 

Według teorii Hollanda istnieje przede wszystkim sześć kluczowych kategorii, które definiują pracownika i pozwalają określić jego preferencje zawodowe

Predyspozycje zawodowe a typy osobowości 

Prawdopodobnie każdy z nas wielokrotnie słyszał stwierdzenie, że dana osoba ma predyspozycję np. do pracy jako handlowiec, natomiast ktoś inny przykładowo do pracy z dziećmi. Co powoduje, że w niektórych aspektach osobistych i zawodowych odnosimy sukcesy a w niektórych nie? Czy chodzi tylko o posiadane kompetencje? Nie. Powodem są nasze predyspozycje oraz osobowość. 

Zgodnie z teorią Hollanda większość ludzi można dopasować do konkretnych typów osobowości, a każdemu z nich odpowiada określone środowisko zawodowe. 

 1. Realistyczny, 
 2. Badawczy, 
 3. Artystyczny, 
 4. Społeczny, 
 5. Przedsiębiorczy,
 6. Konwencjonalny.

Do opracowanych typów osobowości Holland wyróżnia środowiska pracy: realistyczne, badawcze, społeczne, konwencjonalne, przedsiębiorcze i artystyczne. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nigdy nie występuje typ czysty. Każdy ma zazwyczaj dwa lub trzy typy przodujące, które mogą się nawzajem przenikać.

 

Jaką osobowością zawodową jesteś? Sześć typów osobowości zawodowych

Wybierając zawód, niewątpliwie ważne jest, aby określić swoje typy osobowości i nie tylko kompetencje. Dlaczego? Przede wszystkim pomoże nam to w zorientowaniu się, w jakim środowisku moglibyśmy się rozwijać i budować udaną, satysfakcjonującą karierę. Pamiętaj, że ludzie są zwykle kombinacją 2-3 typów, więc nie kategoryzuj się jako jeden, konkretny typ.

Typ realistyczny (R)

Osoby realistyczne są bez wątpienia aktywne, lubią zajęcia praktyczne lub manualne. Niewątpliwie wolą się uczyć nowych umiejętności się przez działanie w praktycznych, zorientowanych na zadania warunkach, niż spędzać długie czas na nauce teorii. Typy realistyczne mają tendencję do komunikowania się z ludźmi w sposób szczery i bezpośredni. Chociaż są otwarte, mogą czuć się niekomfortowo w stosunkach międzyludzkich. Preferowane środowisko pracy sprzyja kompetencjom technicznym i pracy przynoszącej konkretne efekty. 

Najlepszy wybór kariery dla typu realistycznego:

 • Stolarz,
 • Elektryk,
 • Pilot,
 • Inżynier, 
 • Mechanik,
 • Kierowca
Typ badawczy 

Osoby te cechują się przede wszystkim podejściem badawczym i umiejętnościami analitycznymi. To ludzie, którzy stale podnoszące swoje kwalifikacje i kompetencje we wszelkich dziedzinach. Pracownicy o badawczych predyspozycjach zawodowych, czerpią przyjemność szczególnie z badań oraz działań naukowych. Typy badawcze działają autonomicznie i nie poszukują ról przywódczych. Często nie mają umiejętności zarządzania. Preferowane środowisko pracy dla typu badawczego to takie, które sprzyja rozwijaniu kompetencji oraz zdobywaniu nowych umiejętności. Pozwala na samodzielną pracę i koncentruje się na rozwiązywaniu abstrakcyjnych, złożonych problemów. 

Najlepszy wybór kariery dla typu badawczego: 

 • Biolog,
 • Matematyk,
 • Chemik, 
 • Programista komputerowy,
 • Farmaceuta,
Typ artystyczny 

Artyści są bezsprzecznie oryginalni, intuicyjni, pomysłowi i lubią twórcze działania. Ludzie, którzy należą do tej kategorii, preferują elastyczność . Typy artystyczne są na ogół impulsywne i emocjonalne i mają tendencję do komunikowania się w sposób bardzo wyrazisty i otwarty sposób. Istotnie cenią sobie estetykę i postrzegają siebie jako osoby kreatywne, nonkonformistyczne. Preferowane środowisko pracy o charakterze artystycznym sprzyja kompetencjom twórczym, zachęca do oryginalności i wykorzystania wyobraźni w elastycznym otoczeniu. 

Najlepszy wybór kariery dla typu artystycznego: 

 • Grafik,
 • Muzyk,
 • Redaktor,
 • Aktor, 
 • Dekorator wnętrz, 
Typ społeczny

Osoby społeczne prawie zawsze są humanistami, idealistami zainteresowanymi dobrem otaczających ich ludzi. Cieszą się uczestnictwem w zajęciach grupowych i pomaganiu, szkoleniu, poradnictwie lub rozwijaniu innych. Na ogół skupiają się na relacji z ludźmi i zajmują się działalnością społeczną. Ponieważ naprawdę lubią pracować w grupie, komunikują się w sposób ciepły i taktowny oraz potrafią być przekonujący. Uważają się za wyrozumiałych, pomocnych. Preferowane środowisko pracy typu społecznego sprzyja pracy zespołowej i pozwala na znaczącą interakcję z innymi.

Najlepszy wybór kariery dla typu społecznego:

 • Doradca, 
 • Nauczyciel,
 • Pracownik socjalny,
Typ przedsiębiorczy 

Osoby przedsiębiorcze przede wszystkim są energiczne, ambitne, żądne przygód, towarzyskie i pewne siebie. Bez wątpienia czerpią satysfakcję z sytuacji, podczas których mogą poszerzać swoje zawodowe kwalifikacje. Lubią zadania, które wymagają od nich przekonywania innych, np. sprzedaży. Posiadają zdolności interpersonalne, przywódcze i perswazyjne. Mogą unikać rutyny lub systematyczne działania. To osoby, które wiedzą, że efekty wymagają działania. Często są skutecznymi mówcami publicznymi z związku z tym, motywują i inspirują innych pracowników. Lubią dzielić się z innymi swoimi umiejętnościami z innymi ludźmi. Preferowane środowisko pracy typu przedsiębiorczego zachęca ich do aktywności, np. jako lider zespołu. Ten typ osobowości z pewnością posiada predyspozycje zawodowe do zarządzania i sprzedaży. Osoby przedsiębiorcze niewątpliwie ukierunkowane są na uzyskiwanie korzyści materialnych, władzy i wysokiego statusu społecznego. 

Najlepszy wybór kariery dla typu przedsiębiorczego: 

 • Kierownik Sprzedaży,
 • Agent nieruchomości,
 • Dyrektor biznesowy,
 • Manager.

Szukasz pracy? Zależy Ci na rozwoju? Rekrutujemy pracowników na terenie całej Polski bez względu na posiadane doświadczenie i kompetencje. Sprawdź nasze ogłoszenia na pracadlahandlowca.pl

Typ konwencjonalny

Osoby konwencjonalne są z pewnością wydajne, ostrożne i sumienne. Posiadają konkretne kompetencje i zdolności organizacyjne. Wolą wykonywać dobrze określone instrukcje niż przejmować role przywódcze. Preferują przede wszystkim zorganizowane, systematyczne działania. Są dokładne, wytrwałe i niezawodne w wykonywaniu zadań. Typy konwencjonalne istotnie uważane są za odpowiedzialne, uporządkowane. Posiadają umiejętności urzędnicze oraz organizacyjne. 

Najlepszy wybór kariery dla typu konwencjonalnego: 

 • Księgowy,
 • Bankier,
 • Konsultant HR

Jaki zawód do ciebie pasuje? Określ swoje predyspozycje zawodowe

Łatwym sposobem na zapamiętanie typów osobowości zawodowych jest RIASEC, czyli pierwsza litera każdego typu. Oczywiście Holland nie twierdził, że człowiek jest tylko jednym z tych typów. Wtedy na świecie byłoby tylko sześć rodzajów ludzi i typów pracowników. Każdy z nas jest inny — posiadamy inne cechu osobowości i inaczej reagujemy na rzeczywistość. Mamy inne zdolności, wartości oraz w różny sposób budujemy interakcje z otaczającymi nas ludźmi. Dzięki temu, wybieramy także inne zawody i ścieżki rozwoju.  

Wiedza o tym, co najlepiej pasuje do naszej osobowości i wyboru kariery, jest naprawdę ważna. Jesteśmy szczęśliwsi i bardziej produktywni, gdy kariera odpowiada naszej osobowości. Każdy zawód wymaga określonego zestawu cech, kwalifikacji i kompetencji. Identyfikując swoje szczególne zainteresowania, możemy odkryć predyspozycje zawodowe, które sprawią, że będziemy czerpać satysfakcję z efektów naszej pracy. Dzięki teorii Hollanda możemy także zidentyfikować obszary niezadowolenia i zastanowić się, co należy zmienić. Z pewnością znajomość nas samych, może pomóc nam w poprowadzeniu kariery we właściwym kierunku – takim, który będzie źródłem długoterminowej satysfakcji. 

Jak korzystać z modelu kariery Hollanda

 1. Przede wszystkim zidentyfikuj swoją osobowość i określ predyspozycje zawodowe — przeczytaj krótkie opisy podane powyżej i znajdź ten, z którym najbardziej się identyfikujesz.
 2. Wypróbuj nasz test predyspozycji zawodowych — po jego ukończeniu poznasz zawody i kierunki rozwoju, które najbardziej pasują do Twojej osobowości. 

Test predyspozycji zawodowych

Jaki zawód najlepiej do Ciebie pasuje? Nasz krótki test predyspozycji zawodowych może dać Ci wgląd w twoją osobowość i wartości, którymi się na codzień kierujesz. Do rozwiązania potrzebujesz jedynie kartki i długopisu, by zsumować swoje odpowiedzi. Wybierz zawód zgodny z Twoimi preferencjami, a zwiększysz swoje szanse na sukces!

W którym typach zaznaczyłeś najwięcej twierdzących odpowiedzi? Czytając ten artykuł prawdopodobnie poznałeś już zawody, które najlepiej pasują do danych cech osobowości. Teraz czas byś wybrał swój kierunek rozwoju! Powodzenia 🙂