Przejdź do treści
Blog.

Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?

Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie? To częste pytanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ale także takie, na które odpowiedź może być trudna. Nieprzygotowanie solidnej odpowiedzi na pytanie dlaczego chcesz pracować na danym stanowisku, jest ryzykowne, ponieważ może mieć decydujący wpływ na to, czy potencjalny pracodawca złoży Ci ofertę pracy — czy nie.

Czasami najtrudniejsze pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej są również najprostsze i najbardziej bezpośrednie. Jedno z nich to „Dlaczego chcesz u nas pracować?”. W tym artykule, przedstawimy jak najlepiej odpowiedzieć na to pytanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej!

Oto co omówimy: 

 1. Dlaczego rekruterzy pytają kandydatów „Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?” 
 2. Co odpowiedzieć na pytanie dlaczego chcesz u nas pracować? Przykłady
 3. Rzeczy, o których warto powiedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej 

Pytanie “dlaczego chcesz pracować w naszej firmie” pojawia się podczas rekrutacji nie bez powodu

Gdy podczas rozmowy kwalifikacyjnej na dane stanowisko rekruter pyta kandydatów „dlaczego chcesz tu pracować?”, oczekuje odpowiedzi, która może pomóc mu zdecydować, czy jesteś odpowiednią osobą na dane stanowisko. To pytanie, choć wydaje się banalne, wiele mówi o Tobie jako potencjalnym pracowniku. Pokazuje wiedzę na temat stanowiska, firmy i branży. Na podstawie odpowiedzi doświadczony rekruter wie, czy jesteś zainteresowany tym konkretnym stanowiskiem, czy po prostu szukasz jakiejkolwiek pracy. Oczywiście CV, które wcześniej przygotowujesz szukając pracy jest równie ważne. Jednak to rozmowa jest dla rekruterów najważniejszym elementem, decydującym o zatrudnieniu pracowników.

Szukasz pracy? Chcesz pracować w firmie, która daje Ci najlepsze możliwości budowania kariery? Sprawdź nasze ogłoszenia! Na stronie znajdziesz formularz kontaktowy, przez który wyślesz swoje CV. Odwiedź także stronę pracadlahandlowca.pl Szukamy kandydatów w całej Polsce.

Pytanie dlaczego chcesz pracować w naszej firmie – kiedy może zostać zadane?

W każdym momencie rozmowy kwalifikacyjnej możesz zostać zapytany o to dlaczego chciałbyś pracować w danej firmie. Jednak najprawdopodobniej spotkasz się z tym pytaniem na początku spotkania. Może również pojawić się pod koniec rozmowy kwalifikacyjnej, ponieważ rekruter będzie starać się potwierdzić twoje zainteresowanie ofertą pracy i entuzjazm dla możliwości jej podjęcia, gdy już dowiedziałeś się więcej temat firmy. 

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej wiele mówią o oczekiwania wobec przyszłych pracowników. Jeśli HR pyta Cię o prawo jazdy z pewnością musisz liczyć się z tym, że będzie Ci ono potrzebne w pracy. Dlatego od kandydatów wymaga się szczerości. Pamiętaj o tym, także w momencie pisania CV!

Jak odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego chcesz tu pracować?”

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej mogą być różne. W zależności od rodzaju pracy, branży czy nawet poszczególnych rekruterów. Przykładem może być podjęcie tematu wcześniejszego doświadczenia kandydatów, pasje czy zawodowe cele. Jednak pytanie o to dlaczego chcesz pracować w danej firmie pojawi się na 100%. Wiec jak na nie odpowiedzieć? To zależy przede wszystkim od stanowiska, rodzaju pacy i organizacji — i oczywiście od Ciebie. Wiedza o tym, jak sformułować sensowną odpowiedź pasującą do niemal każdej rozmowy kwalifikacyjnej w dowolnej firmie, zaczyna się od zrozumienia, czego pracodawcy prawdopodobnie nie chcą usłyszeć. 

Jak NIE odpowiadać na pytanie “dlaczego chcesz tu pracować?” i “dlaczego chcę pracować na danym stanowisku”

 • „Szczerze mówiąc, po prostu potrzebuję pracy, a ta wyglądała interesująco”. To jest szczera odpowiedź, to pewne. Ale nie świadczy o zainteresowaniu stanowiskiem lub firmą. Ponadto rekruter może mieć obawy, że taki pracownik szybko opuści firmę w poszukiwaniu innej możliwości nie angażując się w pracę.

Jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej mogą się pojawić? Co warto zrobić podczas spotkania z rekruterem? 

 • Zrób research, przemyśl dlaczego chcesz pracować na tym stanowisku.
 • Na podstawie swojego CV i poprzedniej pracy zastanów się jakie pytania na rozmowie może zadać Ci HR.
 • Pokaż, jak Twoje umiejętności i doświadczenie mogą pomóc Ci odnieść sukces.
 • Opisz dlaczego chciałbyś pracować na tym stanowisku i zdobyć nowe umiejętności.
 • Podkreśl swoją wiedzę/pasję do misji/usługi/produktu pracodawcy.

Rekruter może zadać Ci różne pytania, w zależności od stanowiska pracy o jakie się starasz. W branży sprzedaży jako kandydat możesz zostać np. poproszony o odegranie scenki sprzedażowej. Przeczytaj naszego bloga i dowiedz się, jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko handlowca. 

Najlepszy sposób na wyjaśnienie, dlaczego chcesz to stanowisko

Klucz do znalezienia przekonującej odpowiedzi na pytanie „Dlaczego chcesz tu pracować?” polega na odwróceniu pytania w następujący sposób: „Dlaczego ta firma miałaby chcieć mnie zatrudnić?”.

Jeśli pracodawca cię zatrudnia, to dlatego, że wierzy, że możesz wypełnić obowiązki związane z rolą i pomóc firmie osiągnąć niektóre z jej przyszłych celów.

Innymi słowy, pomyśl o tym, co masz do zaoferowania jako pracownik i jak możesz wywrzeć wpływ, a nie o tym, dlaczego otrzymanie pracy przyniesie ci korzyści. Oto pytania, które warto rozważyć podczas opracowywania odpowiedzi: 

 • Jak możesz pomóc firmie odnieść sukces? 
 • Jaka wiedza i doświadczenie, które posiadasz, byłyby szczególnie przydatne w tej pracy? 
 • Jakie sukcesy zawodowe z przeszłości mógłbyś potencjalnie powtórzyć w firmie? 
 • W jaki sposób spełniałeś lub przekraczałeś oczekiwania pracodawców w poprzednich miejscach pracy?
 • Czego się nauczyłeś, co możesz wykorzystać w przyszłości, aby stworzyć wartość dla potencjalnego pracodawcy?​​​

Zastanów się także, jak uzupełnisz kulturę firmy. Zdolność kandydata do dopasowania się do kultury organizacyjnej jest dla wielu firm istotnym czynnikiem przy zatrudnianiu. W pracy oprócz wyników i umiejętności także jest także dzielenie się wiedzą z innymi. Odrób więc swoją pracę domową na temat kultury firmy i określ, co uważasz za najbardziej atrakcyjne. Na przykład, jeśli firma zachęca do myślenia przedsiębiorczego i jest to dla Ciebie ważne, uwzględnij to w swojej odpowiedzi. Owszem, pytania na rozmowie kwalifikacyjnej mogą Cię zaskoczyć ale mając przykłady i doświadczenia z poprzednich firm lub innych pracowników, możesz się na nie przygotować!

Czego jeszcze wymaga się od kandydatów podczas rekrutowania do pracy? Często jest to podstawowa wiedza o branży i produktach. Takie informacje możesz zawrzeć w swoim CV ale też w rozmowie. Wyraź swoją osobistą pasję do produktu/usługi/misji firmy. Pracodawcy chcą wiedzieć, że jesteś pasjonatem tego, co robisz. Możesz także połączyć swoją pasję z wartościami panującymi w firmie, które często znajdują się stronie internetowej tak jak opis pracy. 

„Dlaczego chcesz tu pracować?” odpowiedzi

Jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjnej chcesz mieć przygotowaną odpowiedź w dopracowany ale naturalny sposób, rozważ użycie poniższych przykładów:

 • “Postrzegam to jako nowe możliwość rozwoju i budowania udanej kariery w przyszłościowej/szybko rozwijającej się firmie/branży i czuję, że mogę to zrobić dzięki…” 
 • “Uważam, że moje umiejętności są szczególnie odpowiednie na tym stanowisku, ponieważ…” 
 • „Jako kandydat posiadam wystarczającą wiedzę i doświadczenie, aby odnieść sukces na tym stanowisku i w firmie, ponieważ…” 
 • „Jestem podekscytowany tą możliwością pracy, ponieważ pozwoli mi…”

Szukasz porad jak napisać dobre CV, tak by zwróciło uwagę rekruterów? Sprawdź nasz poprzedni artykuł

W obliczu pytania „Dlaczego chcesz tu pracować?”, niektórzy zastygają w bezruchu, martwiąc się, że powiedzą niewłaściwą rzecz. Ale jeśli przewidzisz pytanie i poświęcisz trochę czasu na przygotowanie odpowiedzi przed rozmową kwalifikacyjną, unikniesz poczucia zakłopotania – a Twoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy w firmie wzrosną. Powodzenia! 🙂