Przejdź do treści
Blog.

Zdrowa rywalizacja w zespole. Jak ją wykorzystać?

Rywalizacja jest dla ciebie wyzwaniem i pragnieniem do bycia lepszym od innych, czy wręcz przeciwnie, to spore utrudnienie i bariera nie do przejścia, bo wciąż myślisz tylko o przegranej? Musisz wiedzieć, że współzawodnictwo w pracy, to koło zamachowe rozwoju umiejętności i całego postępu, jaki dokonuje się wśród pracowników. Czym jest zdrowa rywalizacja i jak wprowadzić ją do swojego zespołu? Bez pozytywnej rywalizacji zespoły rozwijałyby się dużo wolniej, bo brakowałoby motywacji, siły do działań i stawiania sobie kolejnych wyzwań.

Nie ma co, rywalizacja dla jednych to wiatr w żagle, a dla drugich kula u nogi. Dlaczego sięganie po najwyższe cele i osiąganie ich jednym wychodzi lepiej, kiedy toczą bój o podium, a drugim przysparza nie lada trudności by ruszyć z miejsca, a do tego jeszcze stres i nieprzespane noce?  Jakie są zasady zdrowej rywalizacji i jak może pomóc w osiąganiu najlepszego wyniku w zawodzie handlowca? Przeczytaj naszego bloga i dowiedz się jak wprowadzić w swoim zespole zasady zdrowego współzawodnictwa zamiast rywalizacji.

Zdrowa rywalizacja napędza efektywność pracy

Pojęcie rywalizacji oznacza współzawodnictwo, jednoczesne ubieganie się o pierwszeństwo albo zdobycie czegoś. Ludzie są z natury konkurencyjni, więc tworzenie współzawodnictwa w miejscu pracy może być doskonałym katalizatorem zwiększającym motywację. Próbując zaszczepić poczucie konkurencji, wielu liderów przyznaje nagrody i tworzy programy motywacyjne, aby docenić współpracowników lub zespoły za wykraczanie poza granice i podnoszenie sobie poprzeczki. Tak jak rywalizacja sportowa sprawia, że zawodnicy doskonalą swoje umiejętności ciężką pracą, tak samo w środowisku pracy pozytywna rywalizacja pomaga w osiągnięciu najlepszego wyniku. To szczególnie ważne w zawodzie handlowca. 

Czy charyzma jest ważna w zawodzie sprzedawcy i jak zostać przedstawicielem handlowym? Przeczytaj nasz artykuł!

Jak prowadzić zdrową rywalizację?

Prosty przykład pozytywnej konkurencji pochodzi ze sportu. Rywalizacja sportowa wpływa na jednostkę ale też cały zespół. W środowisku drużynowym ważne jest, aby zwracać uwagę na rywalizację. Świetnym sposobem na stworzenie pozytywnego środowiska pracy jest pozytywna, zdrowa rywalizacja. Kiedy jesteśmy świadomi swoich i innych skłonności do rywalizacji, łatwiej o nich rozmawiać i zwracać na nie uwagę. Pomyśl o zespołach mistrzowskich i o tym, jak radzą sobie z rywalizacją. Wykorzystaj sportową rywalizację i jej pozytywną moc do napędzania indywidualnego i zbiorowego wzrostu i sukcesu.

Zdrowa rywalizacja, czyli jaka?

Kluczem do zdrowej rywalizacji o każdy wynik czy tytuł jest właściwa atmosfera i jasno określone zasady współzawodnictwa. Reguły te obowiązują wszystkich pracowników i na każdego z nich czeka ta sama nagroda, za ustalone i niemal określone w liczbach postępy w pracy. Wszystko czarno na białym. A teraz najważniejsze. Rywalizacja fair play zakłada konkurowanie wyłącznie z samym sobą, czyli z własnymi ograniczeniami, brakiem kompetencji, umiejętnościami czy charakterem, nie zaś z kolegą czy koleżanką z zespołu. Tu nikt nie przegrywa, nikt nie zostaje z tyłu. To praca nad własną skutecznością i lepszymi efektami naszych działań. To praca nad zmianą myślenia, wyjściem poza bezpieczną strefę komfortu. To krok naprzód, walka z obawą niepowodzenia, porażki czy pecha.

Efektem takiej rywalizacji są rezultaty, które nikomu nie szkodzą i na nikogo nie wpływają demotywująco. Każdy pracownik staje się dla innych źródłem inspiracji, wiedzy i doświadczenia, które dzielone pomiędzy siebie mnoży efekty wszystkich, a przy okazji rozwija i jeszcze mocniej spaja zespół.  

Jak zadbać o zdrową rywalizację w pracy?

Niektóre badania podają, że konkurencja może motywować pracowników, co skutkuje lepszymi wynikami. Może również zwiększyć wysiłek, co prowadzi do wyższej wydajności. Z drugiej strony rywalizacja destruktywna może wywoływać poczucie strachu u pracowników, którzy mogą czuć się zagrożeni lub pod presją. Strach może powodować niepokój w miejscu pracy.

Przed Tobą pierwsza praca? Nie wiesz jak napisać CV do pracy? Sprawdź nasz artykuł.

Rywalizacja jest częścią życia, a zwłaszcza biznesu

Możesz konstruktywnie wykorzystać konkurencję w sposób produktywny dla zespołów, ale może to być również niezwykle szkodliwe i szkodliwe dla zespołu lub kultury firmy.

Aspekt rywalizacji pojawia się w każdej pracy, na każdym stanowisku. Korzyści rywalizacji w środowisku zawodowym ma wiele zalet i rozwija umiejętność radzenia sobie w stresujących sytuacjach. Z drugiej strony rywalizacja może potęgować stres i negatywne emocje. Rywalizacja sportowa wpływa na lepsze wyniki. Jak zbudować w zespole nawyk pozytywnej rywalizacji?

Ważne jest, aby zrozumieć, że istnieją dwa rodzaje rywalizacji: negatywna i pozytywna. Osoby podejmujące rywalizację sportową, wiedzą co chcą osiągnąć i jak współpracować by odnieść sukces. Takimi samymi wartościami należy kierować się w pracy.

Jakie są różnice między pozytywną a negatywną konkurencją?

Rywalizacja ma negatywne znaczenie, gdy konkurujemy z innymi, aby wygrać kosztem drugiej osoby lub innych zaangażowanych osób. Innymi słowy, nasz sukces opiera się na ich porażce. Nie ma ty miejsca na zasady fair play. Rywalizacja destruktywna jest grą i opiera się na przekonaniu, że jeśli wygrywamy, jesteśmy „dobrzy”, a jeśli przegrywamy, jesteśmy „źli”.

Negatywna konkurencja polega na byciu lepszym lub gorszym od innych — w oparciu o wyniki lub osiągnięcia. W środowisku zespołowym negatywna rywalizacja blokuje zaufanie i bezpieczeństwo psychiczne oraz szkodzi kulturze organizacyjnej firmy.

Co to jest pozytywna konkurencja?

Zasad pozytywnej rywalizacji nie jest wiele. Pozytywna konkurencja ma miejsce, gdy konkurujemy w sposób, który wydobywa z nas i wszystkich członków zespołu to, co najlepsze. To sposób na rzucenie wyzwania sobie i innym, jednocześnie popychając ludzi wokół siebie do rozwoju. Pozwala wykorzystać swój potencjał i odnieść sukces. Kiedy konkurujemy w ten pozytywny sposób, nie życzymy innym porażki ani nie popadamy w obsesję na punkcie wygrywania za wszelką cenę. Zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy „dobrzy” ani „źli” i że wynik nie określa naszej wartości.

Zasady zdrowego współzawodnictwa i formy rywalizacji powinny polegać na rozwoju i przeniesieniu siebie i naszego zespołu na wyższy poziom. Kiedy konkurujemy pozytywnie, przynosi to korzyści nam i całej firmie.

Oto niektóre z wielu korzyści płynących ze zdrowego współzawodnictwa:

  • Pobudza kreatywność,
  • Motywuje innych,
  • Zwiększa produktywność,
  • Pomaga nam ocenić swoje mocne i słabe strony,
  • Podnosi jakość pracy.

Rywalizacja destruktywna – komu grozi wypalenie zawodowe?

Rywalizacja bez wątpienia ma też swoją negatywną stronę. Niezdrowa rywalizacja, to coś, co może popsuć wiele i zrobić to w szybkim tempie. W przeciwieństwie do zdrowej rywalizacji i konkurowania z samym sobą, ta niezdrowa polega na konkurowaniu z innymi.

Celem naszych działań przestaje być rozwój własnych kompetencji, a staje się nim rezultat i wynik, który każdorazowo musi być lepszy od efektów pracy kolegów i koleżanek z zespołu. Jedyną motywacją, która napędza nas do podejmowania wyzwań jest udowodnienie, że inni są mniej wydajni, mniej zdeterminowani, nie tak głodni sukcesu, zawsze osiągają gorsze wyniki, a do tego ich rola i pozycja nie przekłada się na korzyści, które firma mogła by osiągać dysponując innym personelem. Ten rodzaj rywalizacji nie sprzyja nikomu. Rośnie poziom stresu, nasila się także uczucie lęku. Traci pracownik i cała organizacja. Wszystkie zasługi, słowa pochwały i nagrody za osiągnięcia trafiają na prywatne konto jednostki. To indywidualny sukces daleki od idei pracy zespołowej, który destrukcyjnie wpływa na interes wspólny organizacji. Wkrada się nieufność, zazdrość, rośnie poziom frustracji. 

Współpraca zamiast rywalizacji. Co musi zrobić lider?

Masz swój zespół, a może go tworzysz lub aspirujesz do zarządzania ludźmi w przyszłości? Przed tobą ważne zadanie, którego nie możesz pominąć. Pracownicy najczęściej, co wynika z powszechnych badań, rywalizują ze sobą o wysokość wynagrodzenia i prestiżowe stanowiska. To w tych obszarach najszybciej pojawi się niezdrowa rywalizacja, której skutki są łatwe do przewidzenia. Jako lider, przywódca, człowiek odpowiedzialny za wyznaczanie kierunków i dyktowanie tempa pracy, znajdź sposób, aby pieniądze i stanowiska nie były potwierdzeniem, czy dowodem na umiejętności i kompetencje twojego zespołu.

Jasne, konkretne i zrozumiałe dla wszystkich zasady awansu, premii czy podwyżki dostępne absolutnie dla każdego powinny pomóc. Precyzyjne kryteria sukcesu ograniczą spekulacje, nieporozumienia i konflikty. Ograniczy się też patrzenie sobie na ręce i kontrolowanie się wzajemne przez pracowników.

Pamiętaj, że zdrowa rywalizacja, to praca nad podnoszeniem własnych umiejętności, walka wewnętrzna, a przy tym pomoc i wsparcie innych.

Atmosfera współpracy i grupowa chęć do pokonywania kolejnych wyzwań, to podstawa spektakularnego i dynamicznego rozwoju każdego zespołu. Dlatego tak ważna jest zdrowa rywalizacja. Wspieraj, omawiaj najlepsze praktyki, poświęcaj czas na analizowanie sukcesów. Nie unikaj też dyskusji na temat porażek. To w nich jest mądrość do lepszej i skutecznej pracy na przyszłość. Pielęgnuj atmosferę, a spory rozstrzygaj na bieżąco. Kieruj energię i zaangażowanie wszystkich na osiąganie sukcesów i zadowalających wyników.

Interesuje Cię praca jako przedstawiciel handlowy? Sprawdź oferty w branży OZE na pracadlahandlowca.pl