Przejdź do treści
Blog.

Czy zmiana branży ma sens?

Rozpoczęcie nowej kariery lub przejście na zupełnie inną ścieżkę pracy jest nie tylko możliwe — jest również bardziej powszechne, niż może się wydawać. Zmiana branży jest możliwa w każdym momencie naszej kariery. Oczywiście prawdą jest również, że zmiana kariery nie jest pozbawiona wyzwań. Ważne jest jednak, by do przebranżowienia podejść z odpowiednim nastawieniem. 

Zmiana branży 

W czasach ogromnych zmian i transformacji, naturalne jest, że dokonujemy bilansu naszego życia i ponownej oceny naszej przyszłości. Kiedy warto pomyśleć o zmianie branży? Skąd mamy wiedzieć, że to odpowiedni czas na zmianę pracy?

Każdy z nas nie raz słyszał powiedzenie “nigdy nie jest za późno”. W dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie ma ono jeszcze większe znaczenie. Zwłaszcza w odniesieniu do rozpoczynania nowej kariery, na to zawsze jest odpowiedni czas! Myślisz o zmianie branży? Jak się przebranżowić i osiągnąć zawodowy sukces? Na co zwrócić uwagę? Jeśli zastanawiasz się nad nową karierą, oto, co musisz wiedzieć.

Jak zmienić branże?

Przejście do nowej branży może nie być takie proste, jeśli kierujesz się błędnymi przesłankami. Ważne jest, aby sprawdzić, w jaki sposób Twoje obecne umiejętności i doświadczenie odnoszą się do branży, w której jesteś gotowy się sprawdzić. Zmiana zawodu może przynieść Ci wiele korzyści. Wiele osób decyduje się na przebranżowienie po wielu latach pracy w konkretnej firmie. 

Myślisz o zmianie ścieżki kariery? Podpowiadamy w jaki sposób możesz z powodzeniem przejść do zupełnie nowej branży. 

Zmiana branży? Daj sobie czas 

Zmiana kariery to coś co planujesz, a nie robisz pewnego dnia po przebudzeniu się. Chodzi o to, aby zaplanować nową ścieżkę i przenieść jak najwięcej ze swojego obecnego zawodu i zdobytego doświadczenia. Zmiana zawodu wymaga czasu. Decydując się na zmianę branży, sprawdź jakie daje Ci możliwości rozwoju. Upewnij się, że nowa branża jest w obszarze Twoich podstawowych kompetencji i pozwoli Ci na stabilny rozwój oraz dobre zarobki. 

Decyzja o zmianie kariery nie powinna być podejmowana pod wpływem impulsu, ponieważ masz dość swojej obecnej pracy.

Przebranżowienie – Zdefiniuj swoje podstawowe umiejętności

Przebranżowienie się nie musi być tak trudne jak rozpoczęcie pierwszej kariery. Masz doświadczenie zawodowe, które możesz wnieść do nowej pracy – nawet jeśli nie jest ono bezpośrednio związane z twoją nową branżą. 

W rzeczywistości istnieje wiele umiejętności, które można zastosować i przenieść do dowolnej branży. Na przykład, jeśli masz doświadczenie w zarządzaniu ludźmi, powinno to być istotne dla każdego stanowiska kierowniczego w dowolnej branży. Kluczem do sukcesu jest to, w jaki sposób sprzedajesz je menedżerowi ds. rekrutacji w nowej branży lub pracodawcy. Zastosuj swoje obecne umiejętności w sytuacjach, które mogą pojawić się w nowej branży i wyjaśnij, jak poradzisz sobie z różnymi sprawami w oparciu o swoje doświadczenie. 

To, jak wiele z twojego zdobytego dotychczas doświadczenia będzie miało znaczenie, zależy od tego, jak różni się twoja nowa kariera od starej — o czym należy pamiętać, gdy analizujesz swoje opcje chcąc zmienić branżę.

Pracuj nad swoimi zbywalnymi umiejętnościami

Aby mieć pewność, że Twoje umiejętności i doświadczenie będą miały zastosowanie w innych branżach, możesz pracować nad swoimi zbywalnymi umiejętnościami. Czym są umiejętności zbywalne i dlaczego są ważne przy zmianie branży? Są to umiejętności, które mają zastosowanie w wielu branżach, więc nawet jeśli wybierzesz nową, nadal możesz dobrze sobie radzić i prosperować. Zarządzanie, praca zespołowa i rozwiązywanie problemów to przykłady umiejętności zbywalnych, które dobrze sprawdzają się w różnych branżach. Potrzebujesz tych umiejętności w przypadku większości stanowisk, aby wykonać swoje zadania i posunąć firmę do przodu. Udoskonalając te umiejętności, nastawiasz się na sukces, nawet jeśli chcesz zacząć swoją karierę od nowa. 

Wykorzystaj swoje umiejętności sprzedażowe

Uniwersalną cechą, z której mogą skorzystać pracodawcy, jest Twoja zdolność do pozyskiwania leadów, klientów. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto podkreślić wyniki finansowe, które osiągnąłeś w swojej poprzedniej pracy, zamiast pokazywać swoje doświadczenie lub poprzednie stanowiska. Na przykład, jeśli wcześniej pracowałeś na stanowisku kierowniczym, ale teraz ubiegasz się o stanowisko sprzedażowe, podkreśl wyniki osiągnięte w poprzedniej organizacji. 

Bądź gotowy na wyzwania!

Jak się przebranżowić? Kluczem do udanej zmiany branży jest otwartość i chęć nauki. Budowanie nowych kompetencji jest ważne na obecnym rynku pracy. I to nie tylko dla osób pragnących przebranżowić się. 

Nowa praca i zmiana branży mogą powodować stres i niepewność jednak o tym czy ci się uda, decyduje twoje nastawienie. Niektórzy uważają, że w XXI wieku, jedyną niezmienną rzeczą jest zmiana. Dlatego warto szukać branży, która umożliwi Ci osiągnięcie zawodowego sukcesu. 

Zmiana branży? Zwiększ swoje zarobki pracując w branży przyszłości

Oczywiście jedną z korzyści płynących ze zmiany branż może być wzrost zarobków i satysfakcji z wykonywanej pracy. Przykładem branży, która rozwinęła się w ostatnich latach jest OZE. Interesuje cię praca handlowca i zastanawiasz się co warto sprzedawać w 2022 roku? Przeczytaj naszego bloga. Sektor odnawialnych źródeł energii przyciąga wiele młodych i ambitnych osób ponieważ gwarantuje konkurencyjne zarobki i stabilną karierę na lata. W pracy przedstawiciela handlowego OZE, decydujące są twoje umiejętności miękkie i determinacja. Jeśli miałeś wcześniej doświadczenie ze sprzedażą w tej branży naprawdę rozwiniesz skrzydła. Zainteresowanie fotowoltaiką, magazynami energii i pompami ciepła stale rośnie. Dlaczego? Ponieważ jako jedne gwarantują obniżenie cen rachunków za prąd, a komu na tym nie zależy?

Decyzja o zmianie branży nie jest ostateczna. Zawsze możesz zdecydować się na powrót kilka lat później. Zaletą jest jednak to, że wniesiesz nowe perspektywy uzupełniające umiejętności branżowe i możesz stać się wartościowym przedsiębiorcą na rynku pracy.

Jeśli masz ochotę na tymczasową zmianę branży, zastanów się nad zdobyciem nowych umiejętności, które możesz wykorzystać w przyszłości, aby zapewnić sobie powrót.

Jeśli chcesz spróbować swoich sił jako handlowiec dołącz do nas!