Przejdź do treści
Blog.

Jak zbudować autorytet?

Autorytet nie jest czymś, co można sobie przypisać. To coś, co budujesz dzięki ciężkiej pracy i uznaniu. Zdobycie autorytetu wymaga czasu. Nie ma znaczenia, jak duży jest zespół ludzi którymi możesz dowodzić. Wszystko zależy od właściwych ludzi, którzy wierzą w Twoją wizję i wspólnie pracują nad jej realizacją

Autorytet co to znaczy?

Według słownika PWN autorytet to „uznanie, jakim obdarzana jest dana osoba w jakiejś grupie” bądź też „osoba, instytucja, pismo itp. cieszące się szczególnym uznaniem”.

Autorytet, to pojęcie oznaczające uznanie. Takie osoby są zwykle opisywane jako entuzjastyczne, pełne pasji, autentyczne i energiczne. Liderzy, bo tak możemy nazwać osoby cieszące się autorytetem, nie tylko troszczą się o pomoc grupie w realizacji biznesowych celów. Osoba będąca dla innych autorytetem, dba również o to, aby pomóc każdemu w osiągnięciu pełnego potencjału. 

Autorytet formalny a osobisty

Autorytet formalny wiążę się z władzą, która wynika ze stopnia stanowiska. Formalnym autorytetem każdy kierownik czy menedżer, który kontroluje pracę innych osób. Jednak bardziej pożądanym przez prawdziwych liderów jest wypracowanie autorytetu osobistego.

Zarządzanie zespołem a budowanie autorytetu osobistego

Na temat przywództwa napisano tysiące książek. Mówią o wizji, strategii, ludziach, zespołach, wartościach, kulturze itp. Jak zbudować autorytet? Dobry przywódca budzi szacunek nie dlatego, że ma władzę. Swój autorytet zdobył ze względu na umiejętności zawodowe i interpersonalne. Inspiruje innych do naśladowania i dążenia do tego, by robili wszystko, co w ich mocy. Jednak wielu menedżerów, zwłaszcza młodych lub nowych, ma trudności z ugruntowaniem swojej pozycji na tym stanowisku. 

Każdy może siedzieć w narożnym biurze i delegować zadania, ale skuteczne przywództwo i autorytet to coś znacznie więcej. Skuteczni managerowie mają duży wpływ nie tylko na członków zespołu, którymi zarządzają, ale także na całą firmę. Osoby, które pracują pod kierunkiem znakomitych autorytetów, są zazwyczaj  bardziej produktywni i bardziej związani ze swoją organizacją – a to wpływa na wyniki całej firmy.

Co znaczy być autorytetem?

Autorytet definicja – chociaż termin „autorytet” może być trudny do zdefiniowania, w praktyce łatwo go dostrzec. Ostatecznie jest to osoba, która ma inspirować, motywować i rzucać wyzwanie każdemu członkowi zespołu, aby osiągał swoje cele, wpływał na wyniki firmy i wykorzystywał swój potencjał.

Osoba, chcąca stać się dla innych autorytetem powinna mieć następujące cechy:

 • Optymizm,
 • Elastyczność,
 • Uczciwość,
 • Odpowiedzialność,
 • Empatia,
 • Pokora,
 • Wizja,
 • Wiedza.

Co dla Ciebie oznacza autorytet?

Jak opisałbyś osobę, która posiada autorytet? W jednym z badań jako najważniejsze wymieniono cechy przywódcze, takie jak asertywność, zdolność adaptacji, inteligencja i sumienność. Zazwyczaj są to osoby pozytywne, wspierające i inspirujące. Cenią swoich współpracowników i inspirują do osiągania lepszych wyników. Co więc możesz zrobić, aby przyjąć te cenne cechy i stać się silniejszym i skuteczniejszym autorytetem? 

Jak zbudować autorytet w zespole?

Zastanów się nad kilkoma z poniższych wskazówek, jak zostać lepszym liderem. Dzięki temu możesz znaleźć sposób by stać się inspiracją i autorytetem dla innych.

Rozwijaj umiejętności komunikacyjne

Ważną cechą przywództwa pozwalającego na zbudowanie autorytetu jest skupienie się na zapewnieniu indywidualnej komunikacji z członkami grupy. Jeśli jesteś w stanie przekazać swoją wizję zespołowi, zainspirujesz i zmotywujesz ich do pracy i rozwoju.

Buduj głębsze relacje z członkami swojego zespołu

Poświęcenie czasu na dowiedzenie się, kim są wszyscy członkowie Twojego zespołu poza pracą, ma kluczowe znaczenie dla nawiązania z nimi głębszych relacji oraz budowania zaufania i zrozumienia.  

Chcesz by inni widzieli w Tobie autorytet? Pokaż, jak ważne jest pozytywne nastawienie!

Jako autorytet musisz posiadać optymistyczne nastawienie, które służy jako źródło inspiracji. Jeśli przywódcy wydają się zniechęceni lub apatyczni, członkowie grupy prawdopodobnie również stracą zaangażowanie i chęć do pracy. Nawet jeśli sprawy nie układają się po Twojej myśli, a Twoi współpracownicy zaczynają czuć się zniechęceni, staraj się zachować pozytywne nastawienie

Niezależnie od tego, czy jest to drobny nieporozumienie, czy poważny błąd, sposób, w jaki radzisz sobie z negatywną sytuacją, wiele mówi o twoich umiejętnościach przywódczych. Skupienie się na rozwiązaniach, a nie na problemach, może pomóc Twojemu zespołowi utrzymać pozytywne zaangażowanie i wzmocnić Twój autorytet.

Buduj zaufanie 

Kiedy budujesz zaufanie, pokazujesz, że Twoje własne interesy i działania nigdy nie zastąpią celów organizacji lub Twoich współpracowników.

Jak budować zaufanie?

 • Bierz udział w spotkaniach i bądź dostępny w przypadku pytań,
 • Postaraj się dowiedzieć czegoś o każdym ze swoich współpracowników,
 • Bądź uczciwy i konsekwentny,
 • Zaangażuj cały zespół w podejmowanie istotnych decyzji, aby pokazać, że cenisz ich wkład.
 • Doceniaj wkład każdego członka zespołu.

Autorytet osobisty – czy jest ważny w pracy handlowca?

W pracy handlowca budowanie marki osobistej jest bardzo ważne. Pisaliśmy o tym na naszym blogu. Zarządzanie zespołem sprzedażowym jest zdecydowanie skuteczniejsze i daje więcej satysfakcji, kiedy jego członkowie traktują Cię jako autorytet. Szacunek i zaufanie jaki wzbudzasz w nich jako lider zespołu sprawiają, że stają się oni zdecydowanie bardziej zaangażowani. Pamiętaj – dobre przywództwo ma kluczowe znaczenie dla długoterminowego sukcesu Twojej organizacji! 

Zachęcamy do obserwowania naszego profilu na Facebook’u