Przejdź do treści
Blog.
wyzwania dla branży oze w polsce w 2022

OZE w Polsce w 2022 roku — wyzwania

Wiele osób zastanawia się, czy po zmianach w 2022 roku fotowoltaika wciąż się opłaca. Nowy system rozliczeń net-billing stał się faktem i może wydłużyć zwrot inwestycji. Jednak nie oznacza to, że posiadanie domowej instalacji fotowoltaicznej przestanie się opłacać. W czasach rekordowych cen za energię, przejście na odnawialne źródła energii staje się priorytetem. Przed jakimi wyzwaniami stoi OZE w Polsce w 2022?

Nowelizacja ustawy i wyzwania, przed jakimi stoi branża OZE w Polsce

Wiele osób obawiało się, że nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii w Polsce spowoduje wyhamowanie branży i spadek zainteresowania fotowoltaiką. Zgodnie z nowymi przepisami od 1 kwietnia nadwyżki energii są odsprzedawane, a w przypadku niedoboru musimy odkupić energię po wyższej cenie. To jednak wciąż bardziej opłacalne rozwiązanie przy stale rosnących cenach energii. 

Net-billing powoduje, że okres zwrotu inwestycji może się wydłużyć o około dwa lata. Warto jednak pamiętać, że domowa instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie na lata. Jeżeli chodzi o OZE w Polsce w 2022 roku, możemy także liczyć na dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych. Wśród nich jest chociażby czwarta edycja programu Mój Prąd. Warto także wykorzystać ulgę termomodernizacyjną oraz odliczyć poniesione koszty w rozliczeniu PIT. 

Zmiany w rozliczeniu są mniej korzystne dla nowych prosumentów. Grupa Kapitałowa Columbus dzięki innowacyjnej ofercie „Prąd jak Powietrze” pozwala na bilansowanie energii 1:1. 

Usługa Prąd jak Powietrze to alternatywa dla nowego systemu rozliczeń. Nadwyżki z Twojej instalacji możesz bezpłatnie magazynować i odbierać je w 100% przez całą dobę – 24h przez 7 dni w tygodniu. Ponadto Columbus pokrywa koszty dystrybucji. Dzięki temu nie płacisz za odbiór nadwyżki energii z wirtualnego magazynu.

Coraz wyższe ceny za energię 

Ceny prądu w Polsce i całej Europie rosną od lat i osiągają rekordowe kwoty. W związku z wojną na Ukrainie drożeją ceny surowców energetycznych, nikt nie ma wątpliwości, że wkrótce nasze rachunki za prąd będą jeszcze wyższe. W pierwszym kwartale 2022 roku, średnia cena energii elektrycznej sprzedana przez wytwórców w kontraktach dwustronnych wyniosła 466,60 zł/MWh i była wyższa o blisko 100% od średniej ceny sprzed roku.

Podczas debaty na Europejskim Kongresie Gospodarczym,  prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin powiedział:

Gdybyśmy chcieli oszacować, jaka może być cena energii elektrycznej w przyszłym roku w stosunku do tego, co zostało zatwierdzone w taryfach na 2022 rok, to analizując ceny energii elektrycznej z dostawą na 2023 rok na koniec marca 2022 – I dekady kwietnia 2022 to jest wzrost mniej więcej o 50 proc., w samym komponencie energii.

Wzrost OZE w miksie energetycznym rozwiązaniem na rosnące ceny energii

Liczba wszystkich mikroinstalacji przyłączonych do sieci operatorów systemów dystrybucyjnych przekroczyła milion, a ich łączna moc to już 7,3 GW. W ostatnim czasie pobiliśmy także rekord wytwarzania energii z wiatru w naszym kraju.

OZE w Polsce w 2022

Odnawialne źródła energii w Polsce dają nam szanse na zbudowanie niezależności energetycznej.  Nie mamy co do tego wątpliwości, o czym świadczy rosnąca popularność zielonej energii. Sytuacja geopolityczna, rosnące ceny surowców pokazują nam, jak ważna jest transformacja energetyczna.  

Problemy sieci energetycznej — wyzwanie przed jakim stoi przed branżą OZE w Polsce w 2022

Jak wygląda sytuacja OZE w Polsce w 2022 roku? Instalacji fotowoltaicznych wciąż przybywa, a duża ilość nowych źródeł energii często powoduje zbyt wysokie napięcie w sieci na danym obszarze. 

W okresie najintensywniejszej produkcji, nadwyżki energii trafiają do sieci. Skumulowana, duża ilość instalacji w danej lokalizacji, oddając w tym samym czasie nadwyżki energii, podnosi wartość napięcia. Jeżeli napięcie na którejś z faz wzrośnie powyżej wartości 253 V, inwerter albo obniży swoją moc pracy, albo w najgorszym wypadku wyłączy się. Konsekwencją wyłączenia jest spadek produkcji energii do zera – tłumaczy Piotr Trojanowski, Kierownik Realizacji w Terenie w firmie Columbus Energy S.A.

Niestabilność polskich sieci przesyłowych powoduje przeciążenie i wyłączenie instalacji fotowoltaicznej. O tym problemie pisaliśmy w artykule – Zbyt wysokie napięcie w sieci.

Rynek fotowoltaiki w naszym kraju rośnie w szybkim tempie. Polskie sieci energetyczne w nie są przygotowane na przyjęcie tak dużych ilości energii. W tym momencie stanowi to najważniejsze wyzwanie, przed jakim stoi ta branża.

Konieczna jest modernizacja sieci energetycznej. Jak podkreślił prezes zarządu PGE Dystrybucja, to one są fundamentem rozwoju rozproszonych mocy wytwórczych.

Rozwój sieci dystrybucyjnej to z pewnością duże wyzwanie dla całej branży OZE w Polsce w 2022 roku. Umożliwi przyłączanie kolejnych megawatów energii i będzie mieć wpływ na tempo transformacji energetycznej Polski. Odnawialne źródła w Polsce są gwarantem niezależności energetycznej i szansą na czyste środowisko naturalne. Jesteśmy dumni, że jako Columbus Elite wprowadzamy zieloną energię do domów naszych Klientów.

Chcesz dowiedzieć się więcej ? Odwiedź nas na Facebooku.