Przejdź do treści
Blog.
Zmiany klimatu wpływają na pory roku

Jak zmiany klimatu wpływają na pory roku?

Wraz z postępującymi zmianami klimatu wiosna nadchodzi znacznie wcześniej, a zimy stają się krótsze i łagodniejsze. Zmiany klimatu zakłócają naturalne procesy, takie jak topnienie śniegu i wiosenny rozkwit, od których zależą ekosystemy i przemysł rolniczy. Liczne badania wykazały już, że zmiany w porach roku powodują znaczne zagrożenia dla środowiska.

Zmiany klimatyczne co to znaczy?

Zmiana klimatu to długoterminowa zmiana przeciętnych wzorców pogodowych, które określają lokalny, regionalny i globalny klimat Ziemi. Zmiany obserwowane w klimacie ziemskim od początku XX wieku są głównie spowodowane działalnością człowieka, w szczególności spalaniem paliw kopalnych, które zwiększa poziom zatrzymujących ciepło gazów cieplarnianych w ziemskiej atmosferze, podnosząc średnią temperaturę powierzchni Ziemi. Te wywołane przez człowieka wzrosty temperatury są powszechnie określane jako globalne ocieplenie. 

Naukowcy znaleźli dowody, świadczące o tym, że zmiany klimatyczne wpływają  również na temperatury sezonowe. Zmiany klimatyczne spowodowały znaczny wzrost różnicy między letnimi i zimowymi temperaturami w Ameryce Północnej i Eurazji w ciągu ostatnich czterech dekad.

Jak zmiany klimatu wpływają na pory roku?

W miarę pojawiania się coraz bardziej niezwykłych raportów pogodowych, naukowiec Yuping Guan został zainspirowany do zbadania, jak zmieniały się cykle sezonowe. Wraz z kolegami przeanalizował dane dotyczące temperatury z lat 1952-2011 i stwierdzili, że cztery pory roku nie występują już jednakowo i mają nieregularne początki.

Dowody wskazują, że pory roku zmieniają się wraz ze zmianami klimatu. W latach pięćdziesiątych na półkuli północnej cztery pory roku pojawiły się w przewidywalnym i dość równym schemacie. Kwiaty rozkwitały około kwietnia. Letnie przygody i wakacje planowaliśmy już od czerwca. Liście opadły we wrześniu, a wyjazdy narciarskie rozpoczynały się w grudniu. Jednak zmiany klimatyczne powodują obecnie dramatyczne i nieregularne zmiany długości trwania i rozpoczęcia pór roku.

Zmieniające się pory roku są bezpośrednio związane z cieplejszymi globalnymi temperaturami. Niewielka zmiana temperatury powoduje wcześniejszą wiosenną odwilż i opóźnia pierwsze przymrozki na późniejszą jesień. Naukowcy odkryli również, że wzrosły średnie sezonowe temperatury. Lato ogrzewało się w tempie 0,089°C na dekadę, a zima o 0,26°C na dekadę.

Globalne ocieplenie, zmiany klimatyczne jakie są konsekwencje zmieniających się temperatur sezonowych? 

Znaczny wpływ człowieka na klimat Ziemi, wpływa nie tylko na średnie globalne, ale także na zmiany lokalne i sezonowe. Coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się, do czego doprowadzi globalne ocieplenie.

Wystarczy niewielka zmiana temperatury, aby wiosenna odwilż była wcześniejsza, a pierwsze przymrozki opóźnione na późniejszą jesień. Te zmiany środowiskowe powodują, że wiele drzew i kwiatów zakwita wcześniej niż zwykle. Zimy są krótsze, wiosna jest wcześniejsza, lata dłuższe, a jesień przychodzi później. Naukowcy są przekonani, że wcześniejsze nadejście wiosennych dni jest powiązane z ociepleniem klimatu na świecie. Zakłócenia w czasie tych wydarzeń mogą mieć różnorodny wpływ na ekosystemy i społeczeństwo. Na przykład wcześniejsza wiosna może prowadzić do dłuższych sezonów wegetacyjnych, liczniejszych gatunków inwazyjnych i szkodników oraz wcześniejszych i dłuższych sezonów alergicznych. Wyższe temperatury późną zimą stwarzają „fałszywą wiosnę”. To powoduje, że nowy wzrost roślin zaczyna się zbyt wcześnie, narażając je na wszelkie późniejsze przymrozki.

Konsekwencje zmian występujących w  porach roku:

  • Rozbieżności między cyklami życia gatunków, które są od siebie zależne.
  • Wcześniejsze nadejście ciepłych temperatur może spowodować zbyt szybkie kwitnienie wielu drzew i kwiatów. To z kolei może znacząco wpłynąć na spadek produkcji owoców, orzechów lub nasion przez rośliny dotknięte mrozami.
  • Zwiększone ryzyko suszy ze względu na wcześniejszy czas topnienia śniegu i dłuższą długość lata.
  • Większa liczebność szkodników i gatunków inwazyjnych, spowodowana łagodniejszymi zimami.

 

Zmiany klimatu co nas czeka w pogodzie w XXI wieku?

Według badania opublikowanego w czasopiśmie Geophysical Research Letters, lato na półkuli północnej może trwać prawie pół roku do 2100 roku.

Yuping Guan, główny autor badania, powiedział: Liczne badania wykazały już, że zmieniające się pory roku powodują znaczne zagrożenia dla środowiska i zdrowia. Przez cieplejsze i dłuższe lato będzie cierpieć z powodu częstszych i nasilonych zjawisk związanych z wysoką temperaturą — fal upałów i pożarów. Z kolei cieplejsze, krótsze zimy mogą powodować niestabilność, która prowadzi do fal zimna i zimowych burz, podobnie jak niedawne burze śnieżne w Teksasie i Izraelu.

Nawet jeśli obecne tempo ocieplenia klimatu nie przyspieszy, w przyszłości zmiany pór roku będą się nasilać. Zgodnie z najnowszymi badaniami, lato ma trwać prawie pół roku, a zima niecałe 2 miesiące.

Badania Guan wykazały, że głównym motorem tych sezonowych zmian jest ocieplenie spowodowane przez człowieka z powodu emisji gazów cieplarnianych. Jeśli emisje nie ulegną spowolnieniu, w nadchodzących dziesięcioleciach zmiany sezonowe będą się nasilać.

Czy zmiany klimatu da się powstrzymać?

Każdy z nas ma bezpośredni wpływ na stan środowiska. Nawet drobne zmiany nawyków mogą pomóc naszej planecie! 

Naszą misją od samego początku powstania Columbus Elite była troska o środowisko. W 2021 roku podpisaliśmy Kartę Zielonej Transformacji, zobowiązując się do kierowania wszystkich działań Spółki na rzecz ochrony środowiska. Jesteśmy największą grupą sprzedażową w Polsce, działającą w branży OZE. Każdego dnia nasi Doradcy Energetyczni docierają do klientów na terenie całej Polski. Oferują im bezpieczeństwo i niezależność energetyczną, jakie dają odnawialne źródła energii.  

Chcesz dowiedzieć się więcej o Columbus Elite? Odwiedź nas na Facebooku