Przejdź do treści
Blog.
Co powinno być w samochodzie?

Co powinno być w samochodzie?

Przedstawiciele wielu zawodów wykorzystują na co dzień samochody, by szybko dostać się do swoich Klientów. Tak samo jest w przypadku przedstawicieli handlowych. Co powinno być w samochodzie, z którego korzystasz, by każda podróż była bezpieczna i przyjemna?

Co powinno być w samochodzie, z którego korzystasz na co dzień?

Wiele osób z samochodu korzysta na co dzień – nie tylko dojeżdżając do pracy, ale spędzając w nim znaczną część dnia. Szczególnie w przypadku takich zawodów jak przedstawiciel handlowy, gdzie pracując w systemie D2D, wiele godzin poświęcamy właśnie na jazdę samochodem. W związku z tym powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na to, by podróż i czas, który spędzamy w aucie był nie tylko przyjemny, ale też bezpieczny dla nas i osób postronnych. I właśnie kwestie bezpieczeństwa dyktują to, co powinno być w samochodzie.

Kierowcy zobowiązani są prawem do posiadania w samochodzie trzech rzeczy:

 • Sprawnej gaśnicy w łatwo dostępnym miejscu,
 • Trójkąta ostrzegawczego,
 • Oświetloną, dobrze przymocowaną tablicę rejestracyjną.

Warto pamiętać, że obowiązek kontroli stanu technicznego gaśnicy leży po stronie kierowcy. Jeżeli nie posiadasz gaśnicy lub masz uszkodzony model, możesz otrzymać mandat. Dlatego zanim wyruszysz  w służbową podróż, koniecznie sprawdź, czy masz wszystkie niezbędne rzeczy.

Samochód służbowy

Wyposażenie samochodu – o czym warto pamiętać?

Samochód, z którego korzystasz na co dzień, to Twoja wizytówka i główne narzędzie pracy.  Dlatego warto dbać, by nie tylko dobrze wyglądało, ale przede wszystkim było dla Ciebie bezpieczne. Pamiętaj więc o częstych kontrolach stanu technicznego samochodu i odpowiednim wyposażeniu.

Podczas podróży samochodem może wydarzyć się wiele niespodziewanych rzeczy, dlatego warto zaopatrzyć się także w apteczkę. Mimo że nie jest to obowiązek prawny, może ona się przydać w przypadku potrzeby udzielenia pierwszej pomocy. Co powinno się znaleźć w apteczce samochodowej? Przede wszystkim opatrunki, bandaże, środki do dezynfekcji, koc termoizolacyjny i elementy niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy, takie jak ochronne rękawiczki czy ustnik. Kompletną apteczkę samochodową można nabyć w wybranych sklepach.

Oprócz apteczki w samochodzie, warto posiadać dodatkowe elementy odblaskowe, takie jak kamizelka odblaskowa. W przypadku ewentualnej usterki samochodu lub wypadku w nocy, będziemy zauważeni dla osób postronnych. Co więcej, po opuszczeniu samochodu obowiązują nam te same przepisy co pieszych – dlatego jeżeli wyjdziemy z samochodu w nocy powinniśmy założyć coś, co sprawi, że będziemy widoczni na drodze.

Jeżeli chodzi o dokumenty – od 2018 roku kierowcy nie mają obowiązku wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego, Z kolei od 2020 mogą zostawić w domu także prawo jazdy – jednak niezbędna w tym przypadku jest aplikacja mObywatel.

Wyposażenie samochodu

Co powinno być w samochodzie od 2022 roku?

Od maja bieżącego roku obowiązkowe wyposażenie samochodów w nowo wyprodukowanych samochodach jest dużo szersze. Wśród obowiązkowych akcesoriów można znaleźć:

 • inteligentne dostosowanie bezpiecznej prędkości,
 • sposoby na ułatwienie montażu alkomatów blokujących zapłon,
 • systemy ostrzegania, które monitorują senność i uwagę kierowcy,
 • systemy wykrywania rozproszenia uwagi kierowcy,
 • awaryjne sygnały stopu,
 • wykrywanie obiektów przy cofaniu,
 • rejestrator danych, czyli czarną skrzynkę,
 • monitorowanie ciśnienia w oponach.

Dodatkowo, samochody osobowe będą musiały posiadać dodatkowe formy zachowania bezpieczeństwa, takie jak:

 • systemy hamowania awaryjnego,
 • systemy utrzymywania pojazdu na pasie,
 • zwiększoną strefę przednią pojazdu.

Te wszystkie elementy mają bezpośrednio przełożyć się na zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. Warto też pamiętać, że obowiązkowe wyposażenie samochodu może różnić się w poszczególnych państwach, więc jeżeli planujesz dłuższą podróż – koniecznie się z nimi zapoznaj.