Przejdź do treści
Blog.
columbus elite dla ziemi

Dzień Ziemi i Szczyt Klimatyczny TOGETAIR

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. W tym samym czasie odbywa się również międzynarodowy szczyt klimatyczny TOGETAIR. Bezpieczeństwo energetyczne, przeciwdziałanie zmianom klimatu, oraz odnawialne źródła energii to główne tematy poruszane na wydarzeniu. Jako spółka z branży OZE wiemy, jak ważne jest działanie na rzecz naszej planety i jak dużą rolę odgrywa nasza codzienna praca nad energetyczną transformacją. 

Dzień Ziemi, obchodzony corocznie 22 kwietnia. Przypomina nam on o ochronie środowiska, odbudowie zniszczonych ekosystemów i prowadzeniu bardziej zrównoważonego trybu życia. 

Czym jest Dzień Ziemi?

Dzień Ziemi obchodzony jest od 1970 roku. Po raz pierwszy obchodzono go w Stanach Zjednoczonych, kiedy około 20 milionów ludzi wyszło na ulice, aby zaprotestować przeciw wyciekowi ropy w Santa Barbara w 1969 roku. 

W 2016 r. podczas Dnia Ziemi powstało przełomowe porozumienie paryskie, które zostało podpisane przez prawie 200 krajów w celu wyznaczenia wspólnego celu ograniczenia globalnej emisji gazów cieplarnianych. Porozumienie wzywa do ambitnej 55% redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2050 r. 

Porozumienie paryskie jest prawnie wiążącym traktatem międzynarodowym w sprawie zmian klimatycznych. Jego celem jest ograniczenie globalnego ocieplenia i zapewnienia lepszej przyszłości kolejnym pokoleniom. 

Obchodom Dnia Ziemi towarzyszą liczne wydarzenia i społeczne inicjatywy. W tym dniu jeszcze mocniej skupiamy się nad zagrożeniami i wyzwaniami jakie przed nami stoją. Jednak pamiętajmy, by troszczyć się o naszą planetę każdego dnia – nie tylko od święta.

Zainwestuj w nasza planetę – hasłem tegorocznego Dnia Ziemi

Zmiany klimatu to złożony problem. Wiąże się to zwiększoną emisją gazów cieplarnianych, a głównym winowajcą jest spalanie paliw kopalnych. Prowadzi to do wzrostu temperatury, powoduje topnienie lodowców, przez co wzrasta poziomu morza. Zmiany klimatu wpływają na wszystkie ekosystemy, żaden obszar nie jest oszczędzony. Może to sprawić, że będziemy zmagać się z ekstremalnymi wzrostami temperatur i powodziami.

Zmiany klimatu mają ogromny wpływ na nasze zdrowie, zanieczyszczenie powietrza zabija rocznie 3,5 miliona ludzi na całym świecie. Dlatego tak ważne jest zmierzenie się z wyzwaniami jakie przed nami stoją – i to tak szybko, jak to możliwe.

To jest moment, aby wszystko zmienić — klimat biznesowy, klimat polityczny i sposób, w jaki podejmujemy działania. Teraz jest czas na niepowstrzymaną odwagę, aby zachować i chronić nasze zdrowie, nasze rodziny, nasze środki do życia … razem musimy zainwestować w naszą planetę – czytamy na stronie earthday.org

Szczyt klimatyczny TOGETAIR i Dzień Ziemi

Szczyt Klimatyczny TOGETAIR odbywa się w dniach 20-22 kwietnia w Warszawie. Wydarzenie transmitowane jest również online, dzięki czemu każdy może posłuchać licznych wykładów i debat.

Celem Szczytu Klimatycznego TOGETAIR jest zainicjowanie wspólnych działań wszystkich sektorów kraju – rządu, samorządów, nauki, biznesu, NGOSów i mediów – na rzecz ochrony środowiska oraz stworzenia ambitnej, racjonalnej ekonomicznie polskiej polityki klimatycznej.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy tematem tegorocznego szczytu klimatycznego

Dziś wiemy, jak ważna jest niezależność energetyczna. Nie ulega wątpliwości, że musimy zbudować niezależną politykę energetyczną Unii Europejskiej. Te zmiany mogą iść w parze z rozwojem odnawialnych źródeł energii. Ekoenergetyczne rozwiązania z roku na rok biją rekordy popularności. 

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także magazyny energii, pompy ciepła. Warto zwrócić uwagę, że program Mój Prąd 4.0, który wystartował w ubiegłym tygodniu zakłada dofinansowania również do tych urządzeń. Więcej na temat rządowego programu możecie przeczytać tutaj.

Odnawialne źródła energii szansą na suwerenność i niezależność

Ostatnie wydarzenia sprawiły, że niezależność energetyczna stała się priorytetem. Nasze społeczeństwo zrozumiało jak bardzo ważne jest uzyskanie autonomii energetycznej. Polska i Unia Europejska chcą uniezależnić się od dostaw surowców ze Wschodu. Jest to możliwe dzięki czystej energii z OZE.

Budujemy miks energetyczny, który pozwoli na wykorzystanie wszystkich szans dla rozwoju polskiej gospodarki. Ostatnie dwa lata to czas intensywnych działań, dzięki którym obserwujemy dynamiczny rozwój OZE. Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych w perspektywie 2030 r. przy zwiększonych ambicjach w zakresie rozwoju OZE moc zainstalowana może osiągnąć nawet 50 GW, co istotnie zostanie przekroczony 50% udział odnawialnych źródeł energii w strukturze końcowego zużycia energii – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska podczas szczytu klimatycznego TOGETAIR

O transformacji energetycznej w obecnej sytuacji politycznej pisaliśmy w poprzednim artykule. 

Dzień Ziemi obchodzimy od 52 lat. Przez ten czas udało nam się wiele osiągnąć. Jednak przed nami wciąż wiele wyzwań, to od naszych decyzji będzie zależała przyszłość naszej planety, nas samych i kolejnych pokoleń. Chcesz być częścią zmian? Dołącz do naszego zespołu! #thinkfuture

Śledź nas na Facebooku oraz Twitterze!