Przejdź do treści
Blog.

5 pomysłów, jak oszczędzać wodę w swoim domu!

Oszczędzanie wody jest bardzo dobrym nawykiem, dzięki któremu nie tylko ulżymy naszemu portfelowi, ale także zadbamy o środowisko naturalne. Dlaczego oszczędzanie wody jest ważne? Z okazji Dnia Wody opowiemy Wam, jak oszczędzać wodę podczas codziennych, domowych czynności.

Oszczędzanie wody – dlaczego jest ważne?

Z okazji Światowego Dnia Wody, który obchodzimy 22 marca, warto zdać sobie sprawę, jak ważna jest ona dla naszego życia. Codzienne marnowanie wody wpływa bezpośrednio na zmniejszanie się jej światowych zasobów. Warto pamiętać o tym, że nierozsądne podejście do kwestii wody, niesie za sobą wiele dramatycznych konsekwencji dla całego świata. 

Wprowadzanie do swojego codziennego życia ekologicznych nawyków jest bardzo ważne. Zwiększanie świadomości ekologicznej i propagowanie eko-rozwiązań daje nam nadzieję, że więcej osób zainteresuje się tematem. A razem mamy większe szanse na wprowadzenie realnych zmian w środowisku naturalnym. Dlatego w tym artykule przedstawiamy najłatwiejsze sposoby na oszczędzanie wody, które możesz zastosować w swoim gospodarstwie domowym.

 

Jak oszczędzać wodę? Przykłady z codziennego życia

Marnowanie wody jest poważnym problemem w wielu gospodarstwach domowych. Jakie nawyki możemy wdrożyć w codziennym życiu, by zmniejszyć niepotrzebne zużycie wody? Podpowiadamy! Oto 5 sposobów na oszczędzanie wody.

sposoby na oszczędzanie wody

Jak oszczędzać wodę przykłady:

1.      Wybierz sprzęt, który jest EKO

Wiedziałeś, że zmywarka zużywa mniej wody niż mycie naczyń w rękach? Sposoby oszczędzania wody i energii? Do tego możesz wykorzystywać program eko, który wykorzystuje jeszcze mniej wody. Warto tu także wspomnieć o maksymalnym zapełnianiu naszej zmywarki, o którym wspominaliśmy w naszym poprzednim artykule. Dzięki temu zużywasz taką samą ilość energii elektrycznej i wody na większą liczbę naczyń.

Co więcej, obecnie na rynku znajdziesz wiele sprzętów, które ułatwiają oszczędzanie wody. Przykładem mogą być podwójne spłuczki do toalety, czy też automatyczne baterie łazienkowe, które pozwalają ograniczyć nadmierne zużycie wody. 

2.      Prysznic zamiast kąpieli w wannie?

Kąpiel w wannie jest niezaprzeczalną przyjemnością i raz na jakiś czas nie warto jej sobie odmawiać. Jak oszczędzamy wodę w domu? Jeżeli chcemy oszczędzać wodę, powinniśmy zrezygnować z codziennych kąpieli w wannie – szczególnie że wtedy zużywamy nawet 4 razy więcej wody niż podczas prysznica.

Są także inne sposoby na oszczędzanie wody podczas codziennej higieny. Możesz na przykład wyłączać wodę w kranie, gdy myjesz zęby. Innym pomysłem jest skręcanie jej pod prysznicem, gdy myjesz włosy lub mydlisz ciało.

3.      Jak oszczędzać wodę? Nie ignoruj wadliwych instalacji!

To najłatwiejszy sposób, by stracić bardzo dużo wody praktycznie niezauważenie. Dbajmy o to, by nasze instalacje, szczególnie krany i spłuczki, nie przeciekały. Ignorowanie takich drobnych usterek przez dłuższy czas może doprowadzić do bardzo dużych strat… i obciążenia naszego portfela.

oszczędzanie wody

4.      Korzystaj z niej wielokrotnie

Znaczna część wody, która spływa do kanalizacji, mogłaby być wykorzystana przez nas ponownie. W końcu nic nie stoi na przeszkodzie, by wodę, w której myliśmy owoce, użyć ponownie do podlewania kwiatów. Innym sposobem jest spłukiwanie toalety wodą, którą używaliśmy do prania ręcznego. Jak możemy oszczędzać wodę w domu? Jest wiele sposobów na to, jak oszczędzać wodę w domu – wystarczy jedynie wypracować odpowiednie nawyki.

5.      Wprowadź zdrowe nawyki w diecie

Bardzo ważnym elementem odnośnie tego, jak oszczędzać wodę jest zmiana swoich nawyków żywieniowych. Ogromna ilość wody jest zużywana podczas produkcji podstawowych składników naszego codziennego żywienia. Głównym winowajcą w kwestii marnowania wody jest produkcja mięsa. Przykładowo – kilogram mięsa drobiowego to prawie 4 500 litrów, kilogram wieprzowiny – niemal 6 000. Rekordzistą w tej kwestii jest wołowina, przy której produkcji zużywamy niemal 15 000 litrów wody na kilogram mięsa.

Dla porównania dieta roślinna to nawet 10-krotna oszczędność wody na jednym kilogramie produktu. Ziemniaki potrzebują ponad 280 litrów, a pszenica ok. 500. Nie ma więc lepszego sposobu na ograniczenie zużycia wody, niż zdecydowanie się na dietę wegetariańską. Więcej informacji na temat dobrych nawyków żywieniowych znajdziecie tutaj.

Dbaj o środowisko z Columbus Elite

Regularne oszczędzanie wody, prądu, wprowadzanie dobrych nawyków żywieniowych – to tylko niektóre ze sposobów na to, jak możemy pozytywnie wpływać na nasze środowisko. Jednym z ważnych elementów proekologicznych zachowań jest także budowanie i wspieranie świadomości ekologicznej. Im więcej z nas zda sobie sprawę, jak ważna jest ochrona środowiska, tym większe szanse mamy na wprowadzenie realnych zmian.

Jedną z najważniejszych wartości, jaką może pochwalić się Columbus Elite, jest dbałość o środowisko naturalne. W naszej codziennej pracy przykładamy szczególną wagę do tego, by nasze działania sprzyjały poszerzaniu świadomości ekologicznej w Polsce. Jeżeli chcesz pracować w branży, która zajmuje się propagowaniem ekologicznego stylu życia i realnie wspierać sektor odnawialnych źródeł energii – napisz do nas.

Aktualnie prowadzimy aktywną rekrutację na terenie całej Polski i szukamy ludzi, którym tak jak nam, zależy na środowisku naturalnym. Jeżeli satysfakcja z wykonywanej pracy to dla Ciebie priorytet, wyślij nam swoje CV i przekonaj się, co nasza firma i branża OZE mogą Ci zaoferować.