Przejdź do treści
Blog.

Fotowoltaika – rekordowy przyrost prosumentów 

Grudzień był w Polsce rekordowym miesiącem pod względem przyrostu liczby instalacji fotowoltaicznych. Pod koniec roku 2021 w do sieci podłączonych było ponad 845 505 prosumentów. Należy pamiętać, że odnawialne źródła energii, to nie tylko fotowoltaika. Łączna moc zainstalowana w OZE sięgnęła 17 GW!

W Polsce na koniec grudnia 2021 roku moc zainstalowana fotowoltaiki wyniosła 7670 MW. To wzrost o 93,6 % w porównaniu ze stanem na koniec grudnia 2020.

Spis treści:

Fotowoltaika – nieograniczone źródło energii

Wzrost zainteresowania fotowoltaiką z pewnością wiążę się z nadchodzącymi zmianami w systemie rozliczeń. Wiele osób zdecydowało się na inwestycję by móc pozostać na starych zasadach. Jest to możliwe, jeśli  prosument złoży wniosek o przyłączenie mikroinstalacji do sieci do Operatora Sieci Dystrybucyjnej do 31 marca 2022 roku. 

Fotowoltaika bije nie tylko rekordy popularności ale też wyprodukowanej mocy. Jak czytamy na portalu swiatoze.pl – w poniedziałek 14 marca 2022 roku między godziną 12 a 13 fotowoltaika w Polsce wyprodukowała 4,5 GWh prądu. To ok. 20,3% udziału energii w krajowym miksie energetycznym! Wiosna dopiero przed nami, a słonecznych dni będzie coraz więcej. 

fotowoltaika od columbus

Czy po pierwszym kwietnia fotowoltaika przestanie się opłacać?

Wykorzystanie energii słonecznej stale rosło w ciągu ostatnich kilku dekad, a coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z ogromnej wartości wykorzystania paneli słonecznych. Według rządowych prognoz liczba prosumentów w 2022 roku osiągnie milion.

Do rozwoju i wzrostu popularności OZE przyczyniła się rosnąca świadomość naszego społeczeństwa o konieczności odejścia od konwencjonalnych źródeł energii oraz jej stale rosnące ceny. Decyzję o inwestycji z ekoenergetyczne rozwiązania ułatwiły rządowe programy i dopłaty. Z programu Mój prąd skorzystało ponad 400 tys. osób, a kolejna, czwarta odsłona zaplanowana jest jeszcze na ten rok. 

Net-billing to najważniejsza zmiana jaka czeka prosumentów od 1 kwietnia tego roku. Nowy system może obniżyć krótkoterminowe zysków i korzyści jakie daje fotowoltaika. Wpłynie na to cena energii, którą trzeba będzie kupować bez dotychczasowego systemu upustów a także także opłata dystrybucyjna. 

Columbus z ofertą bilansowania 1:1

Zmiany legislacyjne, które wejdą w życie już 1 kwietnia 2022 roku, mają być mniej korzystne niż dotychczasowy system rozliczeń. Columbus ogłosił drugim etap usługi Prąd jak Powietrze, który umożliwia bilansowanie 1:1 przez 24h/7. Dzięki tej ofercie, prosumenci mogą odebrać nadwyżki wyprodukowane przez instalacje w 100%, w dowolnym czasie. Na czym polega bilansowanie 1:1 od Columbus? Przeczytaj na naszym blogu!

OZE jest podstawowym filarem przyszłości czystej energii. 

Zwrot z inwestycji w energię słoneczną jest bardzo cenny, nie tylko finansowo, ale także ze względu na zdrowie publiczne i zrównoważony rozwój środowiska. Z każdym rokiem energia słoneczna staje się coraz bardziej popularna wśród właścicieli domów i firm, ponieważ ludzie dowiadują się o jej licznych zaletach.

5 powodów dla których fotowoltaika i energia z OZE nadal będzie się rozwijać:

  1. Energia dobra dla środowiska 

Różnica między energią słoneczną czy wiatrową,  a konwencjonalną energią elektryczną polega na tym, że energia z OZE nie opiera się na wykorzystaniu paliw kopalnych, nie zanieczyszcza powietrza ani wody i nie przyczynia się do globalnego ocieplenia, co czyni ją preferowaną opcją dla wielu. Energia słoneczna współpracuje z naturalnymi zasobami Ziemi, podczas gdy konwencjonalna energia elektryczna je wyczerpuje lub szkodzi. 

  1. Niezawodne, ekonomiczne i niewyczerpalne źródło energii

Słońce jest odnawialnym źródłem energii. Paliwa kopalne w końcu się wyczerpią, ale światło słoneczne nie. Z tego powodu energia słoneczna jest wysoce niezawodna. I w przeciwieństwie do paliw kopalnych, których wydobycie i wykorzystanie jest drogie, otrzymanie światła słonecznego nic nie kosztuje. Aby czerpać korzyści, wystarczy jednorazowa inwestycja w instalację fotowoltaiczną. 

  1. Realne oszczędności i niższe rachunki 

Chociaż koszt instalacji fotowoltaicznych spadł w ostatnich latach, niektórzy mogą nadal uważać początkową inwestycję w energię słoneczną za zbyt wysoką. Kluczem jest jednak pamiętanie, że instalacja jest jednorazowym wydarzeniem, podczas gdy płacenie za konwencjonalną energię elektryczną jest częstym, stałym i kosztownym obowiązkiem, zwłaszcza że stawki za energię elektryczną stale rosną. Inwestycja ekoenergetyczne rozwiązania dla domu pozwoli Ci z czasem zaoszczędzić znacznie więcej pieniędzy, a rządowe dotacje w znacznym stopniu mogą wspomóc budżet. 

  1. Miejsca pracy – Zawód OZE 

Czy wiesz, że branża OZE tworzy więcej miejsc pracy niż jakikolwiek inny sektor?  Według danych Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej branża OZE w 2020 roku zatrudniała 12 mln pracowników. Szacuje się, że światowy przemysł fotowoltaiczny do 2050 roku może zatrudnić prawie 20 mln ludzi.

  1. Niezależność i bezpieczeństwo energetyczne

Niezależność energetyczna oznacza brak konieczności polegania na sieci energetycznej. Ta metoda nie tylko sprawia, że ​​jesteś podatny na skoki cen, ale jest również podatny na przerwy i awarie sieci. Bez innych sposobów zasilania domu możesz napotkać różne problemy w przypadku złej pogody lub uszkodzenia linii energetycznych. Korzystanie z energii słonecznej, zwłaszcza w połączeniu z magazynem energii , pozwala na pełną niezależność i bezpieczeństwo energetyczne. 

instalacja fotowoltaiczna a net billing

Jak przyszłość czeka branżę fotowoltaiczną?

Zmiany jakie przyniesie nowa ustawa o OZE może przynieść wiele wątpliwości, jednak z pewnością nie zahamuje rozwoju fotowoltaiki. Od lat ceny energii rosną w zastraszającym tempie, a OZE staję się jedynym rozwiązaniem zabezpieczenia domowego budżetu. Dziś wiemy, że fotowoltaika daje nie tylko szansę dla naszego środowiska ale gwarantuje nam bezpieczeństwo i niezależność energetyczną. 

Jesteś zaineresowany pozyskiwaniem energii ze słońca? A może chcesz rozwijać swoją karierę wraz z liderem branży OZE? Columbus Elite to największa sieć sprzedażowa tej branży w Polsce. Prowadzimy rekrutację na terenie całego kraju. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach i szansach jakie daje Ci praca w tym rozwojowym sektorze, uzupełnij formularz. Nasz dział HR odpowie na wszystkie pytania! 

Zachęcamy do śledzenia naszych profili na Facebooku oraz Twitterze