Przejdź do treści
Blog.
Jak oszczędzać prąd?

Jak oszczędzać prąd elektryczny?

Nikogo z nas nie ominął wzrost opłat za prąd elektryczny, którego cena poszła w górę o ok. 24% względem zeszłego roku. Jedynym rozwiązaniem, by nie obciążyło to znacząco naszych problemów, jest znalezienie dobrych sposobów na to, jak oszczędzać prąd na co dzień.

Jak oszczędzać energię elektryczną?

Rosnące ceny energii elektrycznej i coraz większe kwoty na rachunkach są realnym problemem wielu gospodarstw domowych. Nie trzeba więc wyjaśniać, dlaczego trzeba oszczędzać energię elektryczną. Jednak oszczędzanie prądu jest dobrym pomysłem nie tylko ze względu na nasze portfele. Nasze dobre nawyki mogą też pozytywnie wpłynąć na stan środowiska naturalnego – w końcu każda dobra zmiana zaczyna się od naszego sposoby myślenia!

Poniżej przedstawiamy najlepsze sposoby na to, jak skutecznie obniżyć zużycie prądu w naszym domu.

1. Wyłączaj urządzania elektryczne, gdy ich nie potrzebujesz

Najważniejszym i najbardziej skutecznym sposobem na to, jak oszczędzać prąd w domu, jest… wyłączanie go. Oczywiście, nie oznacza to rezygnacji z energii elektrycznej na rzeczy świec czy funkcjonowanie w egipskich ciemnościach. Warto jednak wyrobić w sobie nawyk do wyłączania światła, gdy wychodzimy z pokoju, czy gaszenia telewizora, grającego w tle. Innym sposobem jest także wyciąganie wtyczki z gniazdka, gdy urządzenie skończy się ładować. Pamiętajmy, że wszystkie ładowarki, które pozostają w kontakcie, nadal pobierają energię elektryczną. Nie zapominajmy też o trybie czuwania. Sprzęty pozostające w uśpieniu są w stanie pobrać nawet 2 waty na godzinę.

jak oszczędzać prąd w domu

2. Sposób na oszczędzanie energii w domu – żarówki energooszczędne

Najbardziej znanym sposobem na oszczędzanie prądu jest korzystanie z żarówek energooszczędnych. Są szczególnie przydatne w pomieszczeniach, gdy najczęściej korzystamy ze światła sztucznego. Żarówki energooszczędne zużywają nawet o 70% mniej prądu te tradycyjne – nic więc dziwnego, że stały się w dzisiejszych czasach podstawą wyposażenia niemal każdego domu.

W kwestii oświetlenia dobrze jest także rozważyć instalację elektryczną, która reaguje na ruch. To świetne rozwiązanie szczególnie w takich miejscach jak ogród, podjazd, garaż, czy korytarz, gdzie często możemy zapominać o wyłączeniu światła.

3. Korzystaj mądrze z urządzeń AGD

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak wiele prądu tracimy na zwykłych niedopatrzeniach. Jednym z nich jest chociażby wkładanie ciepłych jeszcze potraw do lodówki albo zamrażarki. Jedzenie ogrzewa je, a ponowne ochłodzenia urządzenia i wyrównanie temperatury zużywa dodatkową porcję energii. Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest gotowanie wody w czajniku elektrycznym. Jeśli planujemy wypicie tylko jednej kawy, nie napełniajmy go po brzegi. W takich sytuacjach niepotrzebnie zużywamy prąd, ogrzewając wodę, której nie planujemy wykorzystać.

oszczędzanie prądu

Jak jeszcze możemy oszczędzać prąd? Wykorzystujemy w pełni możliwości sprzętów AGD. Gdy robimy pranie lub myjemy naczynia w zmywarce, poczekajmy z włączeniem, aż będą pełne. Dzięki temu tę samą ilość energii zużyjemy na więcej naczyń czy ubrań. 

4. Gotuj ekonomicznie

Jak zaoszczędzić na prądzie w domu w łatwy sposób? Dobre nawyki powinniśmy także wprowadzać podczas codziennego gotowania. Czy wiesz, że piekarnik otwierany w trakcie pieczenia ochładza się i, by nadrobić straty ciepła, zużywa więcej prądu? Pamiętaj o tym podczas kolejnego pieczenia! Gdy gotujemy powinniśmy też korzystać z przykrywek. Dzięki nim nasze potrawy szybciej się zagotują, a my zaoszczędzimy w ten sposób trochę energii elektrycznej.

5. Jak oszczędzać prąd? Korzystaj z naturalnej energii!

Ostatni nawyk może wydać się banalny, jednak w dłuższej perspektywie czasu może być bardzo opłacalny. Pamiętamy o tym, że naturalna energia nic nie kosztuje. Dobrym pomysłem będzie więc korzystanie z naturalnego światła podczas pracy. By to uskutecznić, warto umieścić nasze miejsce pracy lub wypoczynku blisko okna lub balkonu. Dzięki temu rzadziej będziemy korzystać ze sztucznego światła.

Innym pomysłem może być też suszenie prania na zewnątrz. Oczywiście nie wszyscy mają dostęp do ogrodu lub dużego balkonu. Mimo wszystko jednak, jeśli tylko mamy taką możliwość, dobrze jest zrezygnować z suszarki elektrycznej i wykorzystać suszenie prania na świeżym powietrzu.

Warto też pamiętać, że słońce jest naturalnym źródłem energii elektrycznej. Instalacja fotowoltaiczna jest doskonałym sposobem na to, jak oszczędzać prąd i płacić mniej, szczególnie w dłuższej perspektywie czasu.

Oszczędzanie prądu może być proste!

Gdy wdrożymy te proste w nawyki w naszym codziennym życiu, jest duża szansa, że będziemy mogli wpłynąć na kwoty za prąd. Są to jednak drobne zmiany, które nie zastąpią energooszczędnych inwestycji. Jeśli chcesz realnie wpłynąć na poprawę środowiska i jednocześnie zaoszczędzić znaczną  sumę pieniędzy na energii elektrycznej, zainwestuj w odnawialne źródła energii. Są one najlepszym sposobem na to, jak zaoszczędzić na prądzie w domu.

Instalacja fotowoltaiczna w dłuższej perspektywie jest najrozsądniejszym rozwiązaniem w kwestii oszczędzania prądu. Niestety nie mamy wpływu na rosnące ceny prądu. Jednak dzięki uzyskaniu niezależności energetycznej, zabezpieczamy się na przyszłość przed kolejnymi podwyżkami, czy też przerwami w dostawie prądu. Dzięki nowoczesnej technologii i profesjonalnej usłudze, którą oferuje Columbus Elite, rachunki za prąd przestaną być naszym zmartwieniem. Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak możemy Ci pomóc.