Przejdź do treści
Blog.

Dlaczego warto zmienić swoje nawyki żywieniowe?

Często nie zdajemy sobie sprawy, że jedzenie, które spożywamy każdego dnia, wiąże się z dużymi kosztami środowiskowymi tj. emisjami dwutlenku węgla czy degradacją gleby. Jak zmienić nawyki żywieniowe? Dlaczego warto ograniczyć ilość mięsa w na rzecz diety roślinnej? Niewielkie zmiany w wyborach żywieniowych dokonywanych przez nas każdego dnia mogą przynieść ogromne korzyści zarówno dla naszego zdrowia, jak i planety.

Coraz więcej dowodów wskazuje, że nasze uprzemysłowione systemy produkcji żywności są źródłem zanieczyszczenia. Przyczyniają się do zmian klimatycznych i są przyczyną utraty bioróżnorodności. Jednak każdy z nas może pomóc to zmienić, poprzez zmianę codziennych nawyków żywieniowych. Jak? Przeczytaj naszego bloga!

Jakie znaczenie dla środowiska ma ograniczenie spożywania mięsa na rzecz diety roślinnej?

Obecnie średnie spożycie mięsa dla osoby mieszkającej w kraju o wysokich dochodach wynosi 200-250 g dziennie. To znacznie więcej niż 80-90 g zalecane przez ONZ i dziesięciokrotnie wyższe niż w krajach o niższych dochodach. Zwierzęta hodowlane zajmują prawie 80% gruntów rolnych na świecie, są główną przyczyną wycinania lasów tropikalnych i zużywają ogromne ilości wody. Mięso zapewnia ok 20% globalnego spożycia kalorii, jednak wymaga nieproporcjonalnej ilości wody i paszy. Najwięcej ziemi przeznacza się na wypas zwierząt niż na jakikolwiek inny cel, a sam sektor hodowlany odpowiada za 18% światowych emisji CO2.

Wiele produktów spożywczych w tym mięso, ma wysokie koszty środowiskowe, rezygnacja tylko z kilku z nich na rzecz diety bogatszej w rośliny, może zmniejszyć ślad środowiskowy związany z żywnością. Zmieniając swoje nawyki żywnościowe, możemy pomóc naszemu środowisku! 

Dzisiejsze systemy żywnościowe przyczyniają się do 37% globalnej emisji gazów cieplarnianych 

Produkcja żywności stanowi do jednej trzeciej wszystkich rocznych emisji gazów cieplarnianych na całym świecie, między hodowlą, pakowaniem, przemieszczaniem, gotowaniem i często marnowaniem. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa szacuje, że zwierzęta hodowlane rocznie uwalniają 100 mln ton metanu – gazu cieplarnianego 25 razy silniejszego niż dwutlenek węgla.

Dramatyczny spadek bioróżnorodności

Produkcja żywności jest odpowiedzialna za poważne problemy z ilością zużywanej wody. Ponadto często wymaga herbicydów i pestycydów, które zagrażają bioróżnorodności i powodują straty poważne zagrożenie dla lasów i dzikich terenów. 

Obecnie około jedna trzecia gleby na świecie ulega degradacji w dużej mierze z powodu intensywnych praktyk rolniczych. Naukowcy przewidują, że do 2050 r. udział wzrośnie do 90%. Jeśli nic się nie zmieni, stoimy w obliczu zwiększonego ryzyka pustynnienia, burz piaskowych i powodzi.

To, co jemy, jest ściśle związane z naszym zdrowiem, ale także ze zdrowiem planety. To powód, dla którego warto zmienić swoje nawyk żywieniowe.

W przypadku niektórych wyzwań klimatycznych istnieją stosunkowo proste rozwiązania. Na przykład odnawialne źródła energii mogą już teraz zastąpić znaczną część energii potrzebnej do zasilania budynków czy samochodów. Nic nie zastąpi jedzenia, ale zmiana tego, co jemy, jest możliwa. 

Jako konsumenci mamy możliwość uczestniczenia w tej transformacji. Nie tylko poprzez wprowadzenie do naszej diety roślin. Oto kilka sposobów, dzięki którym możesz pomóc naszej planecie, wprowadzając zmiany w codzienne nawyki żywieniowe:

1. Nie marnuj żywności

Kiedy żywność jest tracona lub marnowana, wszystkie zasoby użyte do jej produkcji woda, ziemia, energia, praca i kapitał marnują się. Ponadto usuwanie strat żywności i odpadów na składowiskach prowadzi do emisji gazów cieplarnianych, przyczyniając się do zmiany klimatu.

Na śmietnik trafia 50% kupnego pieczywa, 33% warzyw i wędlin. Dla porównania, do produkcji 1 kg wołowiny potrzeba 15 000 litrów wody. Aby cieszyć się smakiem masła, musimy wykorzystać 5553 litrów wody. 

Aby ograniczyć ilość odpadów, planuj z wyprzedzeniem i kupuj tylko taką żywność, o której wiesz, że będziesz jej używać. Każdy z nas ma swoje nawyki żywieniowe. Mierz porcje ryżu i innych podstawowych produktów spożywczych przed ich ugotowaniem, przechowuj żywność prawidłowo. To z pewnością pozwoli Ci na ograniczenie ilości wyrzucanych produktów spożywczych.

Ekotransformacja – Uratuj posiłek, uratuj świat przeczytaj naszego bloga na temat marnowania żywności i zmień swoje codzienne nawyki żywieniowe!

2. Jedz mniej mięsa, a więcej roślin

Przyjęcie diet bogatych w rośliny spowodowałoby zużycie mniejszej ilości ziemi, gazów cieplarnianych, ilości wody i poprawiłoby dobrostan zwierząt. Umożliwiłoby to również udostępnienie większej ilości gruntów uprawnych. Przejście na dietę bogatą w rośliny mogłoby również pomóc w ograniczaniu chorób przewlekłych. Zmień swoje nawyki żywieniowe, podziękuje Ci za to Twój organizm ale także planeta!

nawyki

3. Kupuj odpowiedzialnie 

Często widząc jedzenie na półce w sklepie spożywczym i nie zastanawiamy się zbytnio nad tym, jak się tam dostało. Czy nasze nawyki żywieniowe są dla nas ważniejsze niż droga jaką pokonał produkt by dotrzeć na sklepową półkę? Między gospodarstwem a naszym widelcem żywność musi być przetwarzana, pakowana, transportowana i sprzedawana. Wiele z tych etapów może być szkodliwych dla planety. Kiedy weźmiemy pod uwagę cały system żywnościowy, możemy lepiej przygotować się do dokonywania świadomych wyborów dotyczących tego, co trafia na nasz talerz. 

4. Wybieraj zrównoważone rolnictwo 

Zrównoważone rolnictwo zużywa do 56% mniej energii, generuje o 64% mniej emisji gazów cieplarnianych i pozwala na wyższy poziom bioróżnorodności niż rolnictwo konwencjonalne. A ponieważ produkty wytwarzane w sposób zrównoważony są zazwyczaj bardziej pracochłonne, mogą tworzyć 30% więcej miejsc pracy i generować wyższe dochody.

kupuj odpowiedzialnie

To jak będzie wyglądać życie na naszej planecie, w głównej mierze zależy od nas samych. Skoro zmieniając nawyki żywieniowe, możemy pomóc środowisku, dlaczego mielibyśmy tego nie zrobić? Warto budować dobre nawyki i sięgać produkty, które nie zagrażają naszemu zdrowi i planecie. W swoich posiłkach warto zadbać o odpowiednią ilość warzyw i owoców. Dieta może być pierwszym krokiem do poprawy zdrowia!

W Columbus Elite troska o środowisko i przyszłość kolejnych pokoleń od początku jest dla nas priorytetem. Na co dzień bierzemy udział w ekotransformacji, dostarczając ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania do tysięcy Klientów na terenie całej Polski. Wierzymy, że odnawialne źródła energii i nasze codzienne wybory mają wielką wartość w walce o poprawę jakości środowiska. Jeśli możemy pomóc naszej planecie poprzez wprowadzenie do diety większej ilości roślin, zróbmy to!

Dołącz do nas na Facebook’u!