Przejdź do treści
Blog.
święta z OZE

Wybierz święta z OZE

Lampki choinkowe nie zużywają dużo prądu. Jednak świąteczne oświetlenie całego domu przez świąteczny okres, może generować wysokie koszty. Jak wiemy, OZE jest najlepszym sposobem na niezależność energetyczną i obniżenie rachunków za energię przez cały rok. Jak inaczej możemy oszczędzać energię w okresie świątecznym?

Święta to magiczny czas dla większości społeczeństwa. Dekorujemy lampkami nie tylko choinki w naszych domach ale też drzewka, ogródki.

3 metrowy kabel to około 100 lampek o łącznej mocy około 50 watów. W zależności od rozmiarów ozdabianego drzewka, potrzebujemy od 1 do 3 sznurów – przyjmijmy, że w naszym przypadku zakładamy dwa. Nie trudno obliczyć zużycie prądu takich światełek, które będą świecić codziennie przez 7 godzin w okresie 3 tygodni – 14,7 kWh.  Jeśli tegoroczna średnia cena prądu w Polsce wynosi 78 groszy za 1 kWh, to prąd wykorzystany do oświetlenia choinki to dodatkowe 11 złotych, czyli ponad 10% przeciętnego rachunku.

[swiatoze.pl]

Jak możemy zmniejszyć zużycie prądu?

Zazwyczaj nie przywiązujemy wagi do zużycia prądu przez świąteczne ozdoby. Wykorzystujemy je przez krótki czas, raz w roku. Warto jednak zwrócić uwagę, że niektórzy wieszają ozdoby świetlne już miesiąc przed świętami i dekorują nimi całe domy. Ile prądu zużywają lampki choinkowe? Na typowej choince znajduje się zwykle ok. 100 lampek. Tradycyjne żarowe światła zużywają ok. 0,5 W na jedną lampkę, czyli ok 50 W. Natomiast energooszczędne lampki led, potrzebują 15 razy mniej prądu. Dlatego warto wymienić stare lampki na te bardziej energooszczędne. 

Różnica w cenie w porównaniu do tradycyjnych lampek żarowych jest już dziś nieznaczna. Lamki led mają szereg zalet, oprócz mniejszego zużycia energii są bezpieczniejsze. Ledy nie nagrzewają się i nie zawierają rtęci. Ponadto mają one ponad dziesięciokrotnie dłuższą żywotność, nawet 20 lat. Pamiętaj o tym przy wyborze lampek! 

OZE nie tylko od święta

Odnawialne źródła energii dają nam wiele możliwości. Dzięki fotowoltaice możemy stać się niezależni energetycznie i nie martwić się zużyciem prądu oraz rosnącymi cenami energii. OZE to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne, stąd rosnąca popularność ekoenergetycznych rozwiązań dla domów. Mijający rok po raz pokazał, że nasze społeczeństwo jest coraz bardziej świadome konieczności odejścia od konwencjonalnych źródeł energii. Nie tylko ze względu na ekologię ale i na ceny, które rosną w zastraszającym tempie uderzając w nasze portfele. Warto pomyśleć o inwestycji w najnowszą technologię wykorzystującą odnawialne źródła energii, by nie musieć się martwić ilością lampek na naszej choince i wypiekiem świątecznych pierniczków! 🙂

Jako lider branży OZE dostarczyliśmy zieloną energię do ponad 22 500 Klientów. Dziękujemy za zaufanie!

Chcesz poznać opinię na temat Columbus Elite? Zapraszamy na nasz kanał na youtube.

Odwiedź nas na facebooku!