Przejdź do treści
Blog.
energetyka - złap słońce

Energetyka konwencjonalna i jej wpływ na środowisko

Na co dzień każdy z nas korzysta z energii elektrycznej. Często nawet nie zastanawiamy się nad tym szczególnie, ponieważ jest to dla nas tak naturalne. Prawdopodobnie dzisiaj nie moglibyśmy sobie już bez niej poradzić, bo towarzyszy nam przy większości codziennych czynności. Jest niezbędna do gotowania wody na herbatę, robienia prania, czy pracy w trybie online. Jednak, jaki wpływ na środowisko ma energetyka konwencjonalna?

Energia konwencjonalna i niekonwencjonalna. Źródła energii w Polsce

Źródeł energii może być wiele — jedne towarzyszą ludzkości od lat, inne postrzegane są jako nowość w pewnych środowiskach. Energetyka, która przeważała na rynku w ubiegłym wieku to tzw. energetyka konwencjonalna. Opiera się ona na pozyskiwaniu energii przede wszystkim z węgla, ropy i gazu. Drugie, bardziej nowoczesne wyjście to pozyskiwanie energii z jej odnawialnych źródeł: wiatru, wody, słońca. Na tym właśnie bazuje energetyka niekonwencjonalna. 

Energia konwencjonalna, choć ciągle jeszcze przoduje na wielu gruntach, nie jest przyjazna środowisku. Co więcej, zasoby, z których czerpie, nie są odnawialne. W momencie wyczerpania tych zasobów nie ma możliwości, by je ponownie pobrać. Inaczej dzieje się z branżą OZE, która stale się rozwija i ma pozytywny wpływ na środowisko. Problemem jest jednak to, że w krajach takich jak Polska, Czechy czy Niemcy ciągle jeszcze chętnie korzysta się z węgla. Dlaczego? 

Przede wszystkim jest to kwestia nawyków i przyzwyczajeń. Branża odnawialnych źródeł energii i nowoczesne rozwiązania energetyczne nadal dla wielu osób są niezrozumiałe. Pomimo wielu zalet część osób woli pozostać przy tym, co znają. Jednak musimy pamiętać, że konwencjonalne sposoby pozyskiwania energii niekorzystnie oddziałują na planetę. Projekt Unii Europejskiej ma na celu dojście do neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Energetyka a środowisko — dążymy do ekotransformacji 

Różnice i skutki wykorzystania energii konwencjonalnej i niekonwencjonalnej są znaczące. Nasze decyzje odnośnie pozyskiwania energii mają niebagatelny wpływ na środowisko. Dlatego tak ważne jest, by podejmować odpowiednie decyzje już teraz.

W Columbus Elite zdajemy sobie sprawą, jak ważne są zależności między energetyką a środowiskiem. Aby osiągnąć to, co zakładają postulaty Zielonego Ładu, potrzebna jest wymiana energetyki konwencjonalnej na zieloną energię. Może się to w pierwszym odczuciu wydawać problematyczne. Istnieje jednak wiele opcji ułatwiających przejście na zieloną stronę mocy. Są to między innymi różnego rodzaju dotacje i dofinansowania jak Mój Prąd, czy Czyste Powietrze, o których dokładniej możesz przeczytać tutaj. Z takimi programami o wiele łatwiej jest podjąć decyzję o instalacji paneli fotowoltaicznych w swoim domu.

Instalacja poza tym, że korzystnie wpłynie na otoczenie, dodatkowo sprawi, że będziesz energetycznie niezależny i znaczna suma pieniędzy pozostanie w Twoim portfelu. Nieustannie rosnące rachunki za prąd będą już wtedy należeć do przeszłości.

Energetyka konwencjonalna to przeszłość. Czas na OZE

Świadomość społeczeństwa i potrzeba czystej energii stale wzrasta. Columbus Elite jako lider branży OZE, działa na rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych i propaguje ekoenergetyczne rozwiązania na rynku polskim. Zatrudnia setki doradców po to, aby już dziś dostarczyć Ci oszczędnych i przyszłościowych rozwiązań.

Wierzymy, że czasy energetyki konwencjonalnej przemijają. Dzięki odnawialnym źródłom energii jesteśmy w stanie dbać o dobrą przyszłość naszej planety. Odnawialne źródła energii to przyszłość. Skorzystaj z jej rozwiązań już dziś!