Przejdź do treści
Blog.
Ekologia w Szwecji

Jak wygląda ekologia w Szwecji?

Skandynawski styl życia jest inspiracją dla wielu osób. Mieszkańcy krajów północnej Europy nie od dziś kojarzeni są z prostotą, nowoczesnymi rozwiązaniami, a także uczciwą relacją człowiek-natura. Wiele państw przyjmuje Szwecję, Norwegię i Danię jako autorytet, a przy tym stara się przekładać tamtejsze rozwiązania na własne grunty. Szczególnie chętnie patrzy się na Skandynawię pod kątem ekologicznych działań i OZE. Dzisiaj przyjrzymy się, jak wygląda ekologia w Szwecji.

Zalesienie i środowisko naturalne

Szwedzi to jeden z tych narodów, który swój czas wolny chętnie spędza na świeżym powietrzu. Niemałe znaczenie ma tutaj piękno północnej natury. Jednym z przyrodniczych bogactw tego kraju są lasy – Szwecja jest trzecim w Europie państwem pod względem powierzchni leśnej przypadającej na mieszkańca. To niewątpliwie odgrywa dużą rolę w kwestii dbania o ekologię, ponieważ to właśnie drzewa neutralizują skutki działania gazów cieplarnianych. W tej kwestii to również Szwecja przoduje na tle innych krajów europejskich. Nie mniej ważny jest również fakt, że powierzchnia zabudowana w Szwecji to mniej niż 10%, a tereny zielone są istotną częścią nawet tych większych i popularniejszych miast.

Ekologia w Szwecji – segregacja śmieci przede wszystkim!

Kolejnym ważnym elementem związanym z eko-podejściem Szwedów jest stosunek do segregacji śmieci. Ekologia w Szwecji nie byłaby możliwa bez wypracowanej świadomości w społeczeństwie. Dla Skandynawów jest to coś więcej niż obowiązek narzucony odgórnie, którego nieprzestrzeganie skutkuje surowymi mandatami. Jest to coś, co ma większy sens. Za całym procesem stoi słuszna idea i właśnie to ma dla nich największe znaczenie. Szwedzi poza standardowym podziałem odpadów na szkło, plastik, metal i papier dzielą także odpady żywnościowe m. in. na takie, które są łatwopalne i z których można produkować energię. OZE dla Skandynawów z pewnością ma sens! Tylko 3% odpadów trafia na wysypiska. Mieszkańcy Północy starają się maksymalnie wykorzystać wszystko, co na pierwszy rzut oka mogłoby wydawać się już nieużyteczne. 

Jak wygląda ekologia w Szwecji? Polityka sprzyja klimatowi

W 1991 roku Szwedzi zatwierdzili najwyższą stawkę podatku węglowego, co przełożyło się na zmniejszenie emisji COo 23% w przeciągu ostatniego ćwierćwiecza. Kolejnym ważnym krokiem było podjęcie decyzji o neutralności w kwestii emisji dwutlenku węgla do 2040 roku. Mogłoby się wydawać, że takie działania będą wzbudzać opór obywateli, jednak skandynawska mentalność nieco różni się choćby od naszej polskiej. Szwedzi widzą słuszność w działaniach rządu, a dzięki temu przyjmują je i akceptują bez większego sprzeciwu.

OZE i fotowoltaika na szwedzkich dachach 

Neutralność klimatyczna jest związana bezpośrednio z tematyką OZE. Odnawialne surowce, z których korzystają Szwedzi, obecnie zaspokajają niemal 80% zapotrzebowania na energię w kraju. Plan jest taki, aby w przeciągu najbliższego ćwierćwiecza wzrosło to do 100%.  Szwecja jest 17 krajem w Unii Europejskiej pod kątem mocy zainstalowanej w fotowoltaice. Obecnie posiada prawie 57 000 dachów słonecznych o średniej mocy 10 kWp! Dla porównania –  w Polsce OZE stanowi około 15%. W rankingu transformacji energetycznej Szwecja zajmuje pierwsze miejsce, Polska – sześćdziesiąte dziewiąte. Szwecja w temacie klimatu jest bardzo ambitnym krajem. Jak pokazały ostatnie lata skutecznie potrafi realizować swoje cele, stanowiąc  dzięki temu autorytet dla wielu innych europejskich państw.

Szwedzkie przysłowie Man får ta seden dit man kommer, jest równoznaczne jest z naszym polskim dla chcącego nic trudnego. W Polsce z pewnością, w kwestii świadomości ekologicznej jeszcze trochę brakuje i aby dorównać Szwecji zdecydowanie potrzebujemy więcej czasu. Jeśli jednak wszyscy odpowiednio się postaramy, na pewno wspólnie uda nam się zmienić świat na lepsze. 

Columbus Elite na drodze do ekotransformacji 

Misją Columbus Elite, bezsprzecznie od samego początku jest troska o naturę. W maju, jako jedna z kilku Spółek podpisaliśmy Kartę Zielonej transformacji, zobowiązując się do jawnej strategii na rzecz ochrony środowiska oraz dążenia do zmniejszenia śladu węglowego.

Nasze działania i cele, skoncentrowane są przede wszystkim na jak największym wkładzie do przyjętej przez Unię Europejską strategię Zielonego Ładu, tak by 2050 rok,  stał się datą ogłoszenia neutralności klimatycznej dla całej Europy.

Chcesz do nas dołączyć i razem budować lepszą przyszłość? Zapraszamy do naszego zespołu! 

Zapraszamy na naszego facebooka!