Przejdź do treści
Blog.
Czy ekologiczny styl życia ma sens?

Czy ekologiczny styl życia ma sens?

W Columbus Elite, troska o środowisko jest dla nas priorytetem. Każdego dnia staramy się edukować, szerzyć informacje o potrzebie zmian nawyków oraz zaletach wyboru ekoenergetycznych rozwiązań. Podpowiadamy, jak prowadzić ekologiczny styl życia!

Strategia realizacji Karty Zielonej Transformacji, którą Columbus Elite podpisało z końcem maja 2021 roku, to oficjalne potwierdzenie, zaangażowania naszej spółki w działania na rzecz ochrony środowiska. To dla nas ważne wyzwanie. Swoim działaniem chcemy pokazać, że nasze codzienne wybory i styl życia, jaki wybieramy, mają ogromny wpływ na środowisko.

Co możemy zrobić dla naszej planety? 

Wpływ człowieka na środowisko naturalne jest bezdyskusyjny. Nasze codzienne działania w znaczący sposób przyczyniły się do pogorszenia stanu przyrody. Dlatego tak ważne jest uświadomienie sobie konieczności wprowadzenia zmian w naszym stylu życia. Każdy z nas może pomóc planecie,  jeśli chcemy to zrobić wystarczy wcielić w swoje codzienne nawyki kilka prostych działań ekologicznych! 

Działania ekologiczne to wszystkie czynności, które mają na celu poprawę jakości środowiska naturalnego. Zmiany te, oprócz troski o planetę, przyczyniają się do poprawy warunków życia człowieka, w końcu Ziemia to nasz dom!

Jakie zmiany w naszym stylu życia powinniśmy wprowadzić?

Segregacja śmieci 

Segregacja śmieci to jedno z najprostszych działań, które przyczynia się do ochrony środowiska. Dla większości osób jest to już norma. Mamy świadomość, że segregowanie odpadów pozwala na ich przetworzenie i ponowne wykorzystanie w produkcji.

Wystarczy wygospodarować w domu czy mieszkaniu osobne pojemniki na szkło, papier, plastik i odpady zmieszane. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. 

Brudnego, zatłuszczonego papieru nie wrzucamy do segregowanego pojemnika, a do odpadów zmieszanych. Wyrzucając plastikowe butelki, odkręć z nich nakrętki. Natomiast jeśli nie ma takiej konieczności, nie używaj do segregacji worków – to także śmieci! 

Ekologiczny styl życia a transport

Zmiana nawyków jest dobra z punktu widzenia ekologicznego jak i zdrowotnego… a także ekonomicznego! Jazda rowerem lub autobusem chociaż w jeden dzień w tygodniu ograniczy emisję spalin. Co więcej korzystając z alternatywnych form transportu oszczędzasz pieniądze. Możesz także umawiać się ze znajomymi na wspólne jeżdżenie do pracy. O transporcie pisaliśmy na naszym blogu tutaj, przeczytaj i dowiedz się więcej. 

Oszczędzaj wodę i prąd z Columbus Elite

Ekonomiczne korzystanie z wody i prądu to kolejny prosty nawyk, dzięki któremu pomożesz planecie. Wyłączaj światło, gdy wychodzisz z pomieszczenia i odłączaj urządzenia elektryczne, których nie używasz. Korzystaj ze światła dziennego, jeśli to możliwe – jest darmowe i lepsze dla twoich oczu. Kupując nowe sprzęty domowe, zwróć uwagę na ekologiczne oznaczenia. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów, weź szybki prysznic zamiast kąpieli w wannie. Proste, prawda? Dzięki temu uśmiechniesz się na widok rachunków i pomożesz naturze.

Źródłem prądu niestety wciąż najczęściej jest węgiel. To on odpowiada w dużym stopniu na zanieczyszczenie atmosfery i prowadzi do efektu cieplarnianego. Odnawialne źródła energii, takie jak fotowoltaika, są coraz bardziej popularne. Dzięki branży OZE możemy optymistycznie patrzeć w przyszłość.

Do popularyzacji  energii ze słońca z pewnością przyczynia się strategia Europejskiego Zielonego Ładu. Ma ona na celu obniżenie emisji CO2 i wpłynięcie na neutralność klimatyczną Europy do 2050 roku. Liczne dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne pomagają zainteresowanym osobom wprowadzić zieloną energię w swoim domu. 

Nie generuj śmieci i zrezygnuj z plastikowych toreb

Konsumpcjonizm rujnuje środowisko, kupujemy coraz więcej nie zastanawiając się czy naprawdę tego potrzebujemy. Rocznie w kraju wyrzuca się około 5 ton jedzenia. Aż 3 tony są wynikiem decyzji podejmowanych przez konsumentów. Dlatego kupuj odpowiedzialnie, rób listę zakupów – kupuj tyle ile potrzebujesz i nie marnuj jedzenia

Aż 90% ptaków morskich ma w swoich żołądkach plastik! Zrezygnuj z plastikowych toreb, takie proste działania ekologiczne mogą mieć ogromne, pozytywne skutki. Dlatego wybierając się na zakupy warto zabrać torbę wielokrotnego użytku. Dzięki temu ograniczysz kupowanie kolejnych opakowań foliowych i nie generujesz nowych, zupełnie niepotrzebnych odpadów. 

Najlepszy sposób na ekologiczny styl życia? Dziel się wiedzą z innymi!

Polityka ekologiczna, skierowana na rozsądne wykorzystywanie zasobów naturalnych jest odpowiedzią na problem zanieczyszczenia środowiska. Szczególnie kwestie związane z gospodarka energetyczną, przemysłem i transportem są głównym spektrum działania wielu organizacji.

Sukces działań zależy od tego, ile osób się w nie angażuje. Dlatego dziel się swoją wiedzą z innymi. Zacznij od najbliższych, pokaż, że wystarczy kilka małych kroków by dokonać zmiany.  Podpowiedź znajomym, jak mogą zaoszczędzić i pomóc naszej planecie. Troska o środowisko, to troska o naszą przyszłość i zdrowie. 

Odwiedź nasz profil na facebooku i dołącz do ekotransformacji!