Przejdź do treści
Blog.
#ekotransformacja

Ekotransformacja – ogranicz marnowanie żywności!

Marnowanie żywności to jeden z problemów, który dotyczy chyba każdego z nas. W Europie wyrzuca się około 179 kg żywności na osobę rocznie. W Polsce do kosza każdego z nas trafia 247 kg produktów spożywczych. Plasuje nas to na niechlubnym, piątym miejscu w UE. #Ekotransformacja jest odpowiedzią na ten nawarstwiający się problem.

Na śmietnik trafia 50% kupnego pieczywa, 33% warzyw i wędlin. Dla porównania, do produkcji 1 kg wołowiny potrzeba 15 000 litrów wody. Aby cieszyć się smakiem masła, musimy wykorzystać 5553 litrów wody.

Czy komuś zdarza się wyrzucać czekoladę? Ciężko w to uwierzyć, jednak jeśli to robicie, powinniście czuć się wyjątkowo winni. Do wyprodukowania kilograma czekolady potrzebne jest aż 17 196 litrów wody.

Niewinny brokuł potrzebuje 283 litrów wody, soczysta brzoskwinia 922 litrów na kilogram. A chleb? 462 litry wody. To znacznie mniej niż mięso, jednak wyrzucając warzywa i owoce marnujemy wodę w taki sam sposób.

Skutki marnowania żywności to nie tylko zmniejszanie budżetu

Pomijając kwestię finansową, jak i moralną, tracimy inne cenne zasoby — grunty, wodę i energię. Dlatego tak ważne jest, abyśmy uświadomili sobie, że to, co kupujemy i w jakich ilościach ma realny wpływ na środowisko naturalne oraz globalne ocieplenie. Warto zaznaczyć, że łańcuch rolno-żywnościowy, (produkcja, przetwarzanie, transport, przechowywanie) odpowiedzialny jest za 20% emitowanych do atmosfery gazów cieplarnianych. Zredukowanie emisji CO2 to konieczność w walce z globalnym ociepleniem. Nasze codzienne wybory i wypracowane ekologiczne nawyki mogą realnie wpłynąć na polepszenie się stanu planety. Warto o tym pamiętać, zanim wybierzemy się na kolejne zakupy.

Odpowiedzialność i zaangażowanie — misje Columbus Elite

Columbus Elite na co dzień promuje rozwiązania OZE. Podpisując Kartę Zielonej Transformacji, zobligowaliśmy się do podjęcia wszystkich działań, mających na celu pomoc naszej planecie. Jednymi z założeń Karty Zielonej Transformacji jest odpowiedzialność i zaangażowanie. Dlatego chcemy zwracać uwagę na możliwe działania, przyczyniające się poprawy środowiska. 

42% zmarnowanej żywności pochodzi z gospodarstw domowych, zatem od nas samych. Każdego dnia w naszych domach wyrzucane są niebagatelne ilości jedzenia. Straty te zazwyczaj wynikają z nadmiernych porcji oraz złych metod przechowywania. Nasze codzienne decyzje konsumenckie mają ogromne znaczenie — marnując żywność, marnujemy naszą planetę.

Powinniśmy także wiedzieć, że metan, który powstaje podczas procesu gnicia żywności jest dwustukrotnie bardziej szkodliwym gazem niż CO2.

Jak ograniczyć marnowanie żywności?

Każdy z nas może przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Można to nawet zrobić, zamawiając jedzenie przy pomocy aplikacji. Aplikacje takie jak Foodsi czy Too Good To Go, zachęcają i umożliwiają kupienie jedzenia, którego nie udało się sprzedać restauratorom, piekarniom czy hotelom danego dnia. Ceny posiłków to 1/3 podstawowej ceny więc oprócz troski o planetę, oszczędzamy swój budżet. Ratując nadwyżkę z lokalu gastronomicznego, przyczyniamy się do redukowania marnowania jedzenia. Co za tym idzie, walczymy z globalnym ociepleniem. Jak możemy przeczytać na jednej ze stron, udało się uratować 41 milionów posiłków, oby tak dalej!

Są też inne sposoby, by ograniczyć marnowanie żywności w naszych domach. Wybierając się do sklepu, pamiętajmy o liście zakupów. Kupujmy tylko rzeczy, które są nam potrzebne i wiemy, że w pełni je zużyjemy. Nadmiar jedzenia zawsze możemy włożyć do zamrażarki. To szczególnie dobre wyjście w przypadku nadprogramowych porcji po świętach lub przyjęciach.

Columbus Elite na drodze do #ekotransformacji

Polska jest na 5 miejscu w UE pod względem największej liczby zmarnowanej żywności. Aż 35% osób przyznaje się do wyrzucania zakupionych produktów spożywczych. Powstaje wiele inicjatyw i projektów, które starają się zwiększyć świadomość społeczeństwa. Columbus Elite, jako jeden z liderów branży OZE pragnie edukować i zmieniać błędne nawyki, które mają niekorzystny wpływ na nasze środowisko.

#Ekotransformacja jest odpowiedzią na potrzeby środowiska!