Przejdź do treści
Blog.

Który wiosenny ekotip jest Ci najbliższy?

Ekologia to nie moda, to działania które musi podjąć każdy z nas, by kolejne pokolenia mogły przynajmniej na takim samym poziomie cieszyć się pięknem przyrody. Porad jak żyć bardziej ekologicznie, można by wymieniać dziesiątki. Nie musisz jednak żyć według nich wszystkich, nawet kilka nawyków może sprawić, że przyczynisz się do poprawy stanu środowiska wokół siebie. Zaproś ekotip do swojego domu!

Jeszcze kilkanaście lat temu problem katastrofy klimatycznej był bagatelizowany przez większość społeczeństwa i spychany jako problem, którym powinny zająć się rządy danego kraju. W tym momencie zmiany klimatyczne to nie tylko problem rządów, ale również i każdego z nas osobna. Ochrona środowiska powinna odbywać się w skali makro jak i mikro. Do katastrofy klimatycznej zostało zbyt mało czasu, by odpowiedzialność była tylko po jednej stronie. W tym momencie pomoc każdego jest jest bezcenna.

Podamy Wam kilka prostych nawyków, które sprawią, że wasze codzienne życie będzie bardziej przyjazne środowisku:

 

Ekotip 1: Segreguj śmieci

Najbardziej powszechnym sposobem jest segregacja śmieci. W Polsce stworzonych zostało 5 frakcji, na które powinniśmy dzielić nasze odpady: Papier, Plastik, Bio, Szkło i Zmieszane. W zwykłym mieszkaniu w bloku zorganizowanie 5 koszy na różne śmieci może być uciążliwe. Jednak nie możemy się od razu zniechęcać. W małym miasteczku Kamikatsu są aż 44 pojemniki na selekcję odpadów. I co, dalej uważasz, że 5 to dużo? Nie musisz od razu skakać na głęboką wodę, by wyrobić w sobie nawyk segregacji zacznij od jednej frakcji, np. plastik. Po kilku tygodniach sam zauważysz, że nie wymaga to od Ciebie zbyt wiele wysiłku i sam z chęcią podniesiesz sobie wyżej poprzeczkę, dokładając kolejne.

 

Ekotip 2: Ogranicz korzystanie z folii

W folię zapakowane jest niemal wszystko. Wiesz, że co roku do oceanu wrzucane jest ok. 8 mln ton plastiku, dzieląc wychodzi na to, że co minutę wrzucana jest śmieciarka plastiku. Coraz modniejsze jest branie na zakupy bawełnianych toreb, woreczków na warzywa i owoce, własnych opakowań na różne produkty. Polecamy Ci taki nawyk, dzięki temu ograniczasz produkcję plastiku. 

Co jednak, jeżeli wybraliśmy się na zakupy bez własnych opakowań i toreb? Starajmy się pakować jak najmniej produktów do plastikowych woreczków. Pomarańczom się nic nie stanie jeżeli chwilę poleżą luzem w koszyku. Przy kasie jednak musimy w coś zapakować zrobione zakupy. Do wyboru zazwyczaj mamy zwykłe reklamówki, choć już w wielu sklepach wprowadzono papierowe torby. Kiedy już dotrzesz do domu i wypakujesz zakupy nie wyrzucaj siatki po nich. Można przecież świetnie ją wykorzystać, np. jako worek na śmieci. Przy okazji pamiętaj, zapełnij worek do końca śmieciami. Spróbuj ugnieść śmieci tak by zmieściło się jak najwięcej. Nie ma co wyrzucać powietrza do kontenera. 😉

 

Ekotip 3: Nie śmieć

Nie zostawiaj po sobie śmieci w parkach lub innych miejscach wypoczynku. Tego wymaga kultura osobista, ale i natura. Jeżeli jesteś gdzieś w lesie na spacerze i widzisz, że ktoś wyrzuca śmieci, zwróć mu uwagę. Każdy z nas powinien dbać o wspólną przestrzeń. Zbieranie śmieci po kimś nie należy do przyjemności, ale jeżeli na Twojej drodze są porzucane jakieś folie lub butelki – zbierz je, natura będzie Ci wdzięczna.

 

Dla Ciebie śmieć, dla innych użyteczny przedmiot!

Każdy z nas w domu ma stertę niepotrzebnych rzeczy. Kiedyś jednak nadchodzi dzień, w którym postanawiamy się ich pozbyć. Przed wyrzuceniem zastanówmy się jednak czy nie da się im nadać jakiegoś drugiego życia. Spróbuj wrzucić ogłoszenie na jakąś facebook’ową grupkę lub portal z rzeczami do oddania/sprzedania, być może dla kogoś ta rzecz będzie użyteczna.

Ekotip 5: Sadź rośliny

Posadź u siebie w domu dużo roślin. Są one naturalnymi oczyszczaczami powietrza. Zobaczysz, poza pięknym wystrojem, świetnie wpłyną na poprawę jakości powietrza w mieszkaniu. 

Korzystaj z odnawialnych źródeł energii

Dla posiadaczy domów jednorodzinnych, gospodarstw rolnych a nawet firm, istnieje rozwiązanie dzięki, któremu staną się bardziej neutralni dla środowiska. Inwestycja w odnawialne źródła energii to nie tylko wyjście naprzeciw przyszłości światowej energetyki, ale również najlepsze ekoenergetyczne rozwiązanie dla osób fizycznych jak i przedsiębiorstw. Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularnym sposobem na zasilanie domów, gospodarstw i firm. Cała usługa jest prosta, profesjonalne firmy takie jak Columbus Elite, gwarantują swoim Klientom montaż mikroinstalacji na domach jednorodzinnych w niecały dzień. Dzięki programom dofinansowującym: instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła, termomodernizację, koszta znacznie się obniżają i sprawiają, że jest to świetna okazja do stania się niezależnym energetycznie. 

To co, podejmujesz wyzwanie troski i dbania o środowisko?

Columbus Elite z nami buduj lepszą zieloną przyszłość. Zajrzyj też na naszego Facebooka!