Przejdź do treści
Blog.

Czyste środowisko w Amsterdamie

Jak to możliwe, że Amsterdam ma prawie milion mieszkańców i zaskakująco czyste środowisko? To za sprawą pomysłowości i innowacyjnym projektom, dzięki którym to piękne holenderskie miasto jest jednym z liderów w rankingu na najbardziej #ecofriendly miejsce na świecie.

Dobry czas dla pączków

O co chodzi z pączkami w Amsterdamie? Chodzi o ekonomię pączka, czyli diagram związany z przemodelowaniem życia społecznego i gospodarczego w taki sposób, by w jeszcze większym stopniu zadbać o środowisko. Inspiracją do przeprowadzenia pączkowej rewolucji książce “Doughnut Economics: Seven ways to think like a 21-century economist” przedstawia pomysł na rozwój państwa, które działa w zgodzie z przyrodą. W jaki sposób jest to do zrealizowania? Za sprawą diagramu, który kształtem przypomina donata – ot cały sekret nazwy całej inicjatywy. Diagram podzielony jest na trzy części. W samym centrum, czyli wewnętrznej jego części znajdują się ludzkie potrzeby, niezbędne do prowadzenia bezpiecznego i dobrego życia, mowa o: pożywieniu, czystej wodzie, dostępie do edukacji i opiece zdrowotnej, dachu nad głową, równości płci, sprawiedliwości społecznej oraz głosie politycznym. Zewnętrzna część pączka skupia się głównie na barierach ekologicznych, które społeczeństwo nie może naruszać, są to m.in.: zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza oraz utrata bioróżności.

Środowisko dobre do życia

Milion mieszkańców w mieście to spore wyzwanie dla władz miasta, szczególnie w sytuacji, gdy Amsterdam boryka się z niedoborem mieszkań. Można powiedzieć, że Holendrzy opanowali do perfekcji recykling, a to ze względu na fakt, że potrafili przemienić nieużywany od dawna kompleks biurowców na budynki mieszkalne. Jest to bardzo ekologiczne podejście, świadczące o tym, że potrafią z łatwością wprowadzać w życie ekonomię pączka. Projektanci wzięli pod uwagę dostarczenie dużej ilości zielonych terenów, co jeszcze bardziej przyczynia się do koncepcji życia w zgodzie z przyrodą. Kompleks mieszkań ma być wyposażony w magazyny energii, które bez trudu przyniosą ciepło zimową porą. Nowoczesny apartamentowiec nie może istnieć bez ekoenergetycznych rozwiązań, dlatego w garażach będą znajdowały się ładowarki do samochodów na prąd. 

Stadion pełen zielonej energii

Wygrywa ten, kto podąża za nowinkami technologicznymi i potrafi mądrze optymalizować koszty! Tak właśnie się dzieje w przypadku stadionu piłkarskiego Ajax Amsterdam. Gospodarze stadionu postanowili zainstalować panele fotowoltaiczne na dachu stadionu i w ten sposób zostali posiadaczami elektrowni o mocy 1128 kWp, która zajmuje aż 7000 mkw. Jednak to liczba bezemisyjnie wyprodukowanej mocy może powodować zawrót głowy, ponieważ jest to ok. 930000 kWh energii elektrycznej. Dla lepszego zobrazowania ogromu tego przedsięwzięcia wyjaśniamy: taka ilość energii spokojnie może zaspokoić potrzeby ok. 270 holenderskich gospodarstw domowych w ciągu jednego roku. Nic dziwnego, że Ajax Amsterdam ma tyle energii do grania!

Ekologiczne pisuary

To jest pomysł z górnej, ekologicznej półki! Podczas spaceru po amsterdamskich uliczkach, możesz spotkać dość nietypowe doniczki. Ich wyjątkowość polega na tym, że pełnią dwie funkcje. Pierwsza jest dość zwyczajna doniczka – po prostu rosną w niej kwiaty. Natomiast druga jest bardziej intrygująca, a mianowicie jest miejskim, ekologicznym pisuarem. Pytacie jak to możliwe? Jest to sposób na utrzymanie czystości w przestrzeni miejskiej, panowie mogą załatwić swoją potrzebę do dolnej części tej donicy. W jej wnętrzu znajdują się konopie, które pochłaniają zapach, więc nie ma możliwości, by doniczki kojarzyły się z brzydkim zapachem. Sprytne prawda?
Pozostaje pytanie: kiedy wersja dla kobiet? 🙂

Rowery w trosce o środowisko

Holandia znana jest z podróżowania rowerami. Dlatego nie dziwi fakt, że powstał projekt mający na celu wytwarzania prądu podczas jazdy. Specjalnie wbudowany mechanizm w przednie koło jednośladu służyłby jako magazyn energii, który po zakończeniu podróży, zasilałby prądem latarnie uliczne. Ten pomysł przypadł nam szczególnie do gustu, mamy nadzieję, że w Polsce będziemy mieć również takie innowacyjne projekty. Jak widać na przykładzie Amsterdamu, można mieć wiele pomysłów na eko podejście do życia. Jedne są mniej, drugie bardziej kontrowersyjne, ale najważniejsze jest to, że wszystkie działania są realizowane w słusznej sprawie. A Ty słyszałeś o jakimś nietypowym sposobie na dbanie o środowisko? Koniecznie podziel się nim z nami!

 

Widziałeś już nasz profil na Facebook’u?