Przejdź do treści
Blog.

Zero waste w Krakowie – przeczytaj!

Kraków w 2021 r. stanie się bardziej zielony i ekologiczny. Wcale nie jest to streszczenie snu, ale realny plan, który przyjęli krakowscy urzędnicy. Czyżby był to uśmiech w stronę narzekająch, że Kraków betonem stoi? Przeczytaj także o mapach zero waste – prawdopodobnie ułatwią Ci dotarcie do ekologicznego celu!

Krakowskie mapy zero waste

Wiedzieliście, że naprawa obuwia lub serwis roweru bardzo wpisują się w dbanie o środowisko poprzez zmniejszenie ilości śmieci? Dając drugie życie produktom realnie zmniejszamy nasz ślad węglowy, co przekłada się na czystsze powietrze. Dlatego jeśli odpadnie Ci obcas przy ulubionej parze szpilek – nie wyrzucaj ich! Znajdź na eko mapie szewca, który w mgnieniu oka przywróci Twoje buty do ładu. Drugim wielkim atutem takich mapek jest to, że wspierają one działalność małych lokalnych biznesów. Dzięki nim, wiele przedsiębiorców będzie miało szansę na zdobycie nowych klientów. Dodatkowo, na takiej mapie są zaznaczone sklepy, targowiska i punkty usług przyjazne dla środowiska. Tego typu informacje są ważne dla nas, gdy w naszych żyłach płynie troska o ekologię oraz z tego powodu, że lubimy kontakt z ludźmi, którzy wyznają takie same wartości jak my.

Dlaczego powstały mapy zero waste?

Chodzi o ograniczenie wytwarzania odpadów. Zmiany ekologiczne są już bardzo odczuwalne dla przyrody, w związku z tym każde działanie na rzecz planety jest na wagę złota. Nawet taka akcja, poprzez swoją prostotę i użyteczność, ma szansę na zwrócenie uwagi na problem coraz bardziej ciepłego klimatu.Obecnie w Nowej Hucie znajdują się tylko 3 mapy zero waste. Mamy wielką nadzieję, że ten pomysł zostanie podpatrzony przez inne miasta w Polsce i niedługo będziemy mogli się pochwalić zdecydowanie większa ilością eko map. Mocno trzymamy kciuki za ten projekt!

190 milionów na krakowską zieleń!

Włodarze Krakowa wzięli sobie za cel zwiększenie ilości zielonych terenów. Miasto Królów Polskich przeżyje prawdziwie zieloną rewolucję, ponieważ plany inwestycyjne robią wrażenie. Osoby, które lubią spędzać słoneczne weekendy w otoczeniu przyrody mogą udać się do tzw., parków kieszonkowych, odnowionych Bagrów czy placu Kossaka, w którym nastąpi rewitalizacja. W ramach budżetu przewidziane są remonty i rewitalizacje obiektów. Powstanie także spora ilość nowych miejsc do odpoczynku na świeżym powietrzu. Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, mówi, że: “…w dalszym ciągu dbamy o to, co mamy najpiękniejsze – parki, lasy, dzikie ostoje przyrody…”. Najważniejsze jest to, że przy tworzeniu planu inwestycyjnego, wzięto pod uwagę inicjatywy obywatelskie, zgłaszane przez mieszkańców Krakowa. Widać, że Kraków jest otwarty na wprowadzanie rozwiązań ekologicznych. Włodarze miasta stoją przed trudnym zadaniem. Muszą sprawić, by Kraków kojarzył się tylko z Sukiennicami, Lajkonikiem i Zamkiem na Wawelu, a nie ze smogiem i zanieczyszczeniami.

Śledź nas na Facebook’u!