Przejdź do treści
Blog.

Zero waste – styl życia czy moda?

W przestrzeni publicznej panuje zgodne przekonanie, że aspekt ekologiczny w życiu jest ważny, a idea zero waste towarzyszy Polakom na każdym kroku. Wierzymy, że w idealnym świecie właśnie tak jest. Jednak to, jak dbamy o ekologię w domowym zaciszu jest indywidualną kwestią i jak to często bywa po krótkim czasie zaangażowanie przemija. Czy musi tak być? Przeczytaj artykuł i odkryj co zrobić, aby idea zero waste stała się częścią życia zamiast chwilową przygodą.

Zero waste – poznaj i daj sobie szansę

Jeśli chcesz być bardziej eko, zacznij od poznania tej idei. Co kryje się za tym anglojęzycznym terminem? Ogólnie rzecz ujmując jest to nieprodukowanie śmieci. Myślisz: ale jak to jest w ogóle możliwe? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w 5 prostych zasadach:

  1. Refuse – odmawiaj (kupowania) – ta cecha wymaga dużej dawki samokontroli podczas zakupów – im mniej produktów kupimy, tym lepiej!
  2. Reduce – ograniczaj – nie używaj opakowań, które są produkowane z tworzyw sztucznych.
  3. Reuse – wykorzystuj ponownie – korzystaj z produktów wielokrotnego użytku, dzięki temu ilość plastiku w morzach i lasach będzie zmniejszona.
  4. Recycle – recyklinguj – kolorowe kubły na śmieci nie są ozdobą, a ochroną środowiska. Korzystaj z nich i segreguj śmieci.
  5. ROT – kompostuj – resztki kuchenne wyrzucaj do kompostownika, a zyskasz naturalne i skuteczny nawóz do uprawy roślin.

 

Z tak uporządkowaną wiedzą, małymi kroczkami dołączysz do świata, w którym odpady nie psują krajobrazu. Domyślamy się, że nieprodukowanie śmieci, szczególnie na początku, będzie dla Ciebie dużym wyzwaniem. Spokojnie, z czasem, niektóre czynności staną się naturalne i będziesz je realizował z łatwością.

Jak zaprzyjaźnić się z zero waste?

Bez względu na to czy uczymy się nowego języka, poprawnie wykonać martwy ciąg czy idei zero waste, jedno jest pewne: potrzebna jest cierpliwość i systematyczność. Jeśli mamy otwarte głowy i jesteśmy gotowi na lekkie trzęsienie ziemi w naszym poukładamy życiu – sukces murowany! Zdajemy sobie sprawę, że początki nie zawsze są łatwe, ale daj sobie szansę na oswojenie się z nowym tematem.Znasz zasady zero waste i chcesz wprowadzić je do swojego życia, jednak nie wiesz od czego zacząć? Dobrym pomysłem jest wdrażanie zero waste etapami. Mianowicie, co tydzień możesz dodawać do swojego życia jedną z powyżej omówionych zasad. Przykładowo: Zacznij przygodę w eko świecie od pierwszej zasady – odmawiaj. Przez jeden tydzień zwracaj uwagę na to co kupujesz i w co pakujesz warzywa, na początek tyle wystarczy. W następnej kolejności poznaj sekrety recyklingu i przekonaj się do niego. Z czasem będzie Ci łatwiej podejmować ekologiczne działania, więc nie przejmuj się początkową dezorientacją. Traktuj zero waste jako eksperyment, nie narzucaj sobie rygorystycznych zasad, aby nie zrazić się do tematu już na samym początku.

Zero waste – moda czy styl życia?

Zero waste jako styl życia jest świadomym wyborem w imię troski o planetę. Osoby, które żyją w tym ekologicznym duchu, tak bardzo polubiły zero waste, że ciągle poszukują sposobów na dotarcie do nowych eko rozwiązań. Natomiast ograniczenie produkowania śmieci jako moda, jest po prostu czymś co zwraca na siebie uwagę, jest tematem ważnym społecznie, wywołuje ciekawość, jednak trwa ona tylko krótką chwilę. Jest również często spotykanym hashtagiem w mediach społecznościowych, który pojawia się jako dopełnienie tematów związanych z ekologią. Ciężko jest odpowiedzieć na pytanie czy zero waste jest modą czy stylem życia. Można nawet pokusić się o tezę, że jedno wynika z drugiego, ponieważ gdyby nie rozgłos, który zapewnia moda, wówczas nie byłoby stylu życia. Każda podjęta próba życia w zgodzie ze środowiskiem jest na wagę złota. Ograniczenie kupowania chociaż na krótką chwilę przyniesie więcej dobrego niż niepodjęcie tej próby w ogóle. Warto podkreślić, że życie w zgodzie z zasadami zero waste nie generuje żadnych kosztów, wymaga jedynie zaangażowania i chęci. Zadowalający jest fakt, że liczba przeciwników odpadów stale rośnie. Oznacza to, że temat dbania o środowisko jest ważny społecznie.

Odwiedzaj nas na Facebook’u