Przejdź do treści
Blog.

Chorwacja wie jak troszczyć się o środowisko

Gdy tęsknisz za wakacyjnym klimatem, przenieś się myślami do słonecznej Chorwacji. Wyobraź sobie spacer po plaży w gorący dzień i wieczorną kąpiel w ciepłym morzu. Taki wypoczynek to prawdziwy raj na ziemi. Zwłaszcza, że otaczająca Cię przyroda jest bujna, zielona i przede wszystkim czysta. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak Chorwaci pielęgnują miejsce, które przyciąga co roku mnóstwo turystów.

Chorwackie życie w zgodzie z ekologią

Chorwacja zachęca turystów pięknymi plażami, widokami i ciepłym klimatem, a jej główne miejsca turystyczne są nieskazitelnie czyste. Nie dziwi więc fakt, że aż 120 chorwackich plaż i przystani otrzymały międzynarodowe odznaczenie Błękitnej Flagi. Jest to powód do dumy dla włodarzy kraju, ponieważ nagroda jest przyznawana tylko tym regionom, które zapewniają najwyższe standardy ekologiczne. Z tego powodu, możemy podpatrywać od Chorwatów, jak dbać o środowisko, ponieważ mają oni wypracowany i sprawdzony system, który porządkuje myślenie o ekologii. Warto zapoznać się z chorwackim kodeksem ekologicznym, który określa sposoby zachowywania się w przestrzeni publicznej. Jest to zbiór prostych informacji ułatwiający funkcjonowanie w społeczeństwie:

Zachowania pożądane:

  • używanie pojemników do recyklingu
  • informowanie władzę o zanieczyszczeniach
  • łowienie ryb zgodnie z zasadami
  • ochrona życia na morzu

Zachowania niepożądane:

  • wyrzucanie śmieci i toksyn do morza
  • kupowanie produktów wykonanych z niedozwolonych materiałów, np. objętych ochroną

Teoretycznie takie zasady są dla wszystkich jasne i oczywiste. Jednak powstały one po to, by aktywnie budowały świadomość ludzi o ekologii. Jeśli Chorwacja chce utrzymać swoją wysoką rangę wśród miejsc turystycznych, musi każdego dnia dawać dobry przykład innym krajom, w których poziom zanieczyszczeń jest znacznie większy. Idąc krok dalej, w Internecie można znaleźć zdjęcia śmieci na chorwackich liniach brzegowych. Najprawdopodobniej odpady przypłynęły z Albanii lub z Czarnogóry. Mieszkańcy i służby porządkowe niezwłocznie zajęli się sprawą, by w przyszłości nie było już podobnych sytuacji. Po pierwsze posprzątali odpady, po drugie władze Chorwacji i Albanii zawarły umowę dotyczącą współpracy w zakresie ochrony linii brzegowej. To bardzo dobry ruch, by nie dopuścić do większego zanieczyszczenia środowiska. Ważne jest, że władza troszczy się o region, a mieszkańcy mają stałe wsparcie w pielęgnowaniu miejsc, do których przyjeżdżają turyści.

Chorwacja i odnawialne źródła energii

Chorwacka gospodarka rośnie w siłę napędzaną zieloną energią. Niedawno zostało ogłoszone, że jedna z tamtejszych państwowych spółek zdecydowała się na wybudowanie największej farmy fotowoltaicznej w kraju. Będzie ona składała się z ponad 20 000 tys. paneli fotowoltaicznych, co stanowi 17 instalacji o łącznej mocy 500kW na każdą. Celem tej inwestycji jest wsparcie w wytwarzaniu prądu podczas sezonów turystycznych. Co ważne, podczas przygotowywania planów budowy instalacji, wzięto pod uwagę zapewnienie bezpieczeństwa zwierzętom żyjącym i przemieszczającym się w okolicy farmy. Ta inwestycja ma zostać zrealizowana do końca 2020 roku, następne już są w planach i mają być ukończone w 2023 roku.

Urlop spędzony na chorwackich plażach pozwoli na regenerację i relaks. Warto pamiętać, że nawet podczas wakacji obowiązują nas pewne zasady, które należy przestrzegać, zwłaszcza jeśli chodzi o nie pozostawianie śmieci w miejscach publicznych. Dzięki temu, przy ponownej wizycie będziemy mogli wciąż z zapartym tchem podziwiać piękno Chorwacji.

 

Śledź nas na Facebook’u!