Przejdź do treści
Blog.

Środowisko naturalne według Davida Attenborough`a

Podczas długich jesiennych wieczorów w domowym zaciszu często wybieramy gorącą herbatę, ciepły koc i wciągający film. Waszym pierwszym wyborem z pewnością nie są filmy o lasach deszczowych, lwach czy innych drapieżnikach. Król podróżowania i ukazywania świata z tej najdzikszej strony David Attenborough postanowił uświadomić światu, że “Życie na naszej planecie” nie jest wieczne a nasze czyny każdego dnia sprawiają, że środowisko cierpi na tym niewyobrażalnie. Polecamy obejrzeć ten zjawiskowy film z nutką grozy, prawdopodobnie zrobi na Was duże wrażenie.

Lekcja przyrody dla każdego

Narratorem filmu jest brytyjski biolog legenda, David Attenborough. Całe życie zawodowe poświęcił na zgłębianie tajemnic fauny i flory. Opracował mnóstwo dokumentów przyrodniczych, w których porusza ważne kwestie związane ze zmianami klimatycznymi i ich wpływem na środowisko naturalne. Jego dokonania są na tyle spektakularne, że sama Królowa Elżbieta II doceniła jego działalność badawczą i nadała mu tytuł szlachecki za osiągnięcia naukowe. Opowieść w filmie “Życie na naszej planecie” zawiera niepowtarzalne obrazy, które zapierają dech w piersi. Dzikość i piękno natury zostały uchwycone w wielu kadrach. Cały zespół realizujący tę produkcję stanął na wysokości zadania, by pokazać widzowi, że jeszcze można zatrzymać postępujący proces niszczenia świata. Jest to doskonała lekcja, z której można wyciągnąć wiele wniosków. Traktujmy ten film jako początek do dyskusji o środowisku naturalnym i jego mieszkańcach.

Środowisko potrzebuje pomocy

Już od samego początku narracja skłania widza do przemyśleń. Attenborough znajduje się w Czarnobylu. Podczas, krótkiego spaceru po opustoszałej zabudowie pokazuje do czego mogą doprowadzić ludzkie działania jeśli w porę ich nie powstrzymamy. Jak określa narrator, ten film jest jego wizją przyszłości, którą kształtował w sobie przez kilkadziesiąt lat obserwacji zmieniającego się świata. Jak sam podkreśla ewolucja to historia o powolnej i stałej zmianie. Przeobrażenia są potrzebne, jednak to jaki będzie ich efekt, zależy od nas. Niestety obecny postęp cywilizacyjny i konsumpcjonizm powodują utratę dzikich miejsc na naszej planecie. Z tego powodu, wiele gatunków zwierząt traci możliwość na przeżycie, tak jak to dzieje się w przypadku polowania na wieloryby czy młode małpy. Okrucieństwo łowców nie zna granic i często, aby zdobyć swój cel, życie traci wiele osobników dorosłych, chroniących swoje potomstwo. Kiedy człowiek utraci możliwość przeżycia na ziemi?

Środowisko naturalne w czarnych kolorach

Wizja przyszłości niestety nie jest usłana różami. Autorzy zdecydowali się pokazać wstrząsające wizualizacje świata, w którym będą żyły przyszłe pokolenia.

 • 2030 rok:
  • deszczowe lasy amazońskie płoną, ponieważ nie są w stanie wytworzyć wilgoci. Zamieniają się w suchą sawannę, a wiele gatunków zwierząt traci życie


 • 2040 rok:
  • na północy następuje odwilż zamarzniętej ziemi, tym samym uwalniając metan, który jest dużo silniejszy niż dwutlenek węgla
 • 2050 rok:
  • oceany stają się cieplejsze, a ich wody bardziej kwaśne
  • rafy koralowe umierają
  • niedostatek ryb w morzach i oceanach
 • 2080 rok:
  • kryzys w światowej produkcji żywności z powodu zmęczenia gleby
  • nie występują już owady, które zapylają kwiaty
  • pogoda jest coraz bardziej niestabilna, nie da się jej przewidzieć
 • 2100 rok:
  • temperatura na świecie wzrasta o 4 stopnie Celsjusza
  • tereny niegdyś nadające się do życia, już takie nie są. Ludzie nie mają schronienia


Jak uniknąć katastrofy?

David Attenborough podaje jako przykład godny naśladowania wyspiarski kraj Palau. Jest to miejsce turystyczne, które przyciąga turystów pięknymi rafami koralowymi. W momencie, gdy do sieci wędkarskich zaczęło wpadać coraz mniej ryb, był to znak dla mieszkańców, by dać naturze czas na odbudowę ekosystemu. Takie działanie zaowocowało ławicami w miejscach, gdzie wcześniej ich nie było. Jest to współpraca, która daje korzyści dla obu stron: ludzie mają więcej jedzenia, a przyroda większe szanse na przetrwanie.

Środowisko naturalne jest w naszych rękach

Mimo, że główne sceny filmu dzieją się daleko od nas, to aż niewiarygodne jest to, że jednak potrafimy mieć wpływ na odległe lasy czy oceany. Wytwarzanie coraz większej ilości zanieczyszczeń, produkowanie niezliczonej liczby odpadów i życie z dnia na dzień są symbolem XXI wieku. Czy jest to dobry wybór? Warto dać szansę następnym pokoleniom na oddychanie czystym powietrzem. Pomyśl o tym!

Widziałeś już nasz profil na Facebook’u?