Przejdź do treści
Blog.

Dbanie o środowisko to patriotyzm XXI wieku?

11 listopada jest szczególnym dniem, w którym każdy Polak może zadać sobie pytanie: co robię dla swojej ojczyzny, by żyło mi się w niej jeszcze lepiej. Niektórzy powiedzą: udzielam się społecznie, edukuję Polaków w zakresie zdrowego odżywiania, kupuję lokalne produkty – pięknie! Dziś jednak podejmiemy temat patriotyzmu w wersji ekologicznej, ponieważ ma on swoich wiernych zwolenników, którzy małymi kroczkami działają dla wspólnego dobra.

Patriotyzm ekologiczny – co to takiego?

Krótko rzecz ujmując, jest to świadome życie w zgodzie z naturą. Zgodnie z założeniem patriotyzmu ekologicznego, wszelkie aktywności człowieka są motywowane dobrem przyrody. Jest to piękna idea, która pociąga za sobą tłumy. Coraz więcej osób chce się edukować i poznawać metody dbania o środowisko. Jest to miód na serce dla przyrody, ponieważ wyrabianie w sobie nawyków funkcjonowania w zgodzie z naturą i przekazywanie ich przyszłym pokoleniom, sprawi, że planeta będzie w coraz lepszej kondycji. W tradycyjnym znaczeniu, patriotyzm ekologiczny to przywiązanie wagi do wartości i pielęgnowanie ich. Mowa tu, np. o edukacji podczas lekcji biologii. Każdy z nas dowiedział się w teorii, jakie działania są dobre dla środowiska (segregacja śmieci, ograniczenie plastiku, oszczędzanie wody itd). Potrafimy też wymienić wszelkie działania szkodliwe (palenie węglem, zakaz wylewania ścieków do rzek, zakaz wycinki drzew itd.). Te rzeczy każdy zna na pamięć i potrafi je wymienić w nocy o północy. Ale czy każdy potrafi z tej wiedzy korzystać?W nowoczesnym rozumieniu tego pojęcia kryje się całe mnóstwo potrzebnych czynności, które realnie mają wpływ na środowisko, więc teorię rozszerzają o praktykę. Oznacza to, że nowe spojrzenie na ekologię kojarzy się z aktywnym działaniem. Ludzie chętniej angażują się w segregowanie śmieci, czytają etykiety i wybierają produkty testowane wyłącznie laboratoryjnie, a nie na zwierzętach. Jest to ogromny postęp, ponieważ wreszcie społeczeństwo zrozumiało, że zmiana zaczyna się od nich samych.

Ekologiczne symbole Polski

Polacy czerpią dużo z natury, dlatego mamy ekologiczne symbole narodowe. Stanowią one dumę i chlubę Polaków, o której chętnie opowiadamy podczas, np wyjazdów zagranicznych.
Bocian – bez niego, krajobraz polskiej wsi nie istnieje. Znany jest z tego, że zimą odlatuje do ciepłych krajów, by latem znów rozgościć się w gnieździe. Utarło się, że bocian zwiastuje nowe dzieci w rodzinie. Z tego powodu jest szczególnie lubiany.

Jabłka – jest to owoc najbardziej popularny w naszym kraju. Cieszy się popularnością ze względu na to, że smakuje doskonale w każdej odsłonie kulinarnej od soków, po szarlotki, aż po farsz w pierogach. Polskie sady są obfite w dorodne jabłka, a zdecydowanie najlepiej smakują jesienią.

Parki Narodowe – możemy się pochwalić naprawdę pięknymi miejscami, wartymi zobaczenia podczas weekendowego spaceru z rodziną. Po to, należy dbać o zielone tereny, by człowiek mógł czerpać z natury jak najwięcej. Zwiedzanie parków to doskonała okazja na wyciszenie, zobaczenie ciekawych gatunków roślin lub zwierząt.

Góry i morze– bez tych dwóch opcji Polacy nie wyobrażają sobie wakacji, ponieważ szukają tam odpoczynku od zgiełku w mieście i pracy zawodowej. Nawet w czasie pandemii turyści nie zrezygnowali ze spacerów górskimi szlakami czy brzegiem morza.Na przestrzeni wielu lat byliśmy świadkami tego, że natura jest w stanie poradzić sobie bez człowieka, ale człowiek bez natury nie da rady. W ten szczególny dzień, zróbmy małą analizę naszego postępowania. Cofnijmy się o kilka dni, może miesięcy i zastanówmy się, czy, aby na pewno byliśmy w porządku wobec natury. Może papierek upadł nam na ulicę? Może wciąż korzystamy z plastikowych reklamówek? Albo zostawiamy światło włączone bez potrzeby? Tylko tyle i aż tyle, wpływa na to jak ma się nasza planeta. Zacznij działać, jeszcze zdążysz.  Odpowiadając na tytułowe pytanie, tak, dbanie o środowisko jest oznaką patriotyzmu XXI wieku. Wynika to z tego, że coraz więcej ludzi chce żyć w Polsce zielonej, z czystym powietrzem.