Przejdź do treści
Blog.
eko kawiarnia

Eco friendly kawiarnie – gratka dla fanów ekologii i pysznej kawy

Życie w zgodzie z ekologią jest coraz bardziej powszechne, a grono zwolenników stale się powiększa. Dbanie o środowisko nie sprawia nam problemów, kształcimy w sobie nowe nawyki, w ten sposób zamieniamy teorię w praktykę. Do tej rewolucji ekologicznej dołączają nowe osoby. Doczekaliśmy się czasów, w których troska o środowisko wychodzi znacznie dalej niż poza własne mieszkanie. Z wpisu dowiecie się, jak właściciele kawiarni i restauracji dbają o naszą planetę.

W eko kawiarniach tego nie znajdziesz

Na każdej lekcji przyrody stale powtarzane jest, że plastik szkodzi środowisku. Teoretycznie każdy o tym wie, ale jednak nie do końca. Właściciele restauracji, którzy żyją w zgodzie z naturą, odrobili dobrze zadanie domowe. W “zielonych” restauracjach nie znajdziesz już plastikowych słomek, możesz jedynie spotkać takie, które są z metalu lub podlegają biodegradacji.

Plastikowe kubeczki również są wielkim wrogiem takich miejsc. Zastąpiły je kubeczki papierowe. Oczywiście zrezygnowano także z używania mieszadełek, wieczek lub łyżeczek plastikowych. Papierowe podstawki pod szklanki czy filiżanki dawno odeszły do lamusa. Mimo, że są papierowe, to jednak zrezygnowano z ich używania ze względu na ich niepraktyczność. Eko przedstawiciele branż gastronomicznych zdają sobie sprawę z tego, że bardziej opłacalne jest kupowanie produktów w dużych opakowaniach. Po pierwsze: jest to oszczędność, po drugie: minimalizują ilość gromadzonych opakowań.

Z ekologią za pan brat

Produkty ekologiczne są zdrowe i na dodatek bardzo praktyczne, wystarczy tylko być kreatywnym i znaleźć nowe zastosowanie dla produktów spożywczych. Takim innowacyjnym pomysłem jest wykonanie naczyń w całości z tego, co można znaleźć w szafce kuchennej, np. ze skrobi lub z otrębów. Niektóre restauracje do swojej oferty wprowadziły nagradzanie za korzystanie z butelek wielorazowego użytku. Za przynoszenie swoich pojemników, klienci otrzymują zniżkę na produkty oferowane w lokalu. Takie działania bardzo dobrze wpływają na rozpoznawalność marki oraz na edukację społeczeństwa w zakresie ekologii.

Jak być eko i nie przepłacać prowadząc kawiarnię czy restaurację? Jest na to prosty sposób! Wystarczy korzystać z sezonowych produktów od lokalnych dostawców. Dzięki temu, menu będzie zawsze zróżnicowane. Latem w kawiarni zjemy pyszne ciasto z truskawkami, a jesienią doskonałą tartę ze śliwkami. Ekologia uczy elastyczności, tak więc dostosowanie swojej działalności do pory roku nie jest szczególnie trudne. Nic nie stoi na przeszkodzie, by za element dekoracyjny posłużyły zioła i warzywa. Roślinki można posadzić w doniczkach lub w ogródku, będa cieszyć oko i podkreślać smak potraw.

Zero waste – nie takie straszne

Jednym ze sposobów na dbanie o przyrodę jest niemarnowanie jedzenia, czyli znalezienie sposobu na użycie produktów ponownie oraz zminimalizowanie ilości odpadów. Dobrym przykładem takiego funkcjonowania w kawiarniach są fusy z kawy. Kawiarnie często oferują swoim klientom możliwość zabrania ze sobą fusów, by w domowym zaciszu mogli urządzić sobie spa i wykonać peeling kawowy. Restauracje żyjące w duchu zero waste wykorzystują każdy składnik potrawy do granic możliwości. Za przykład można wziąć cytrynę. Cukiernicy dodają sok z cytryny do jabłek, gdy pieką szarlotkę, a skórkę z tej cytryny kandyzują i dodają na wierzch makowca. W praktyce niemarnowanie składników jest bardzo łatwe, wystarczy tylko dobrze znać zastosowanie składników znajdujących się w lodówce.

Warto wspierać kawiarnie, restauracje i cukiernie, które troszczą się o środowisko. Ich wyroby i produkty są tak samo smaczne jak te z tradycyjnych lokali. Takie miejsca tworzą niepowtarzalny klimat, ponieważ są zazwyczaj małymi lokalami wolnymi od korporacyjnych haseł marketingowych. Wszelkie ciasta, kawy i inne pyszności są wykonywane z wielką dbałością. Mamy nadzieję, że takich miejsc na mapie Polski będzie stopniowo przybywało, ponieważ wzbudzają wielkie zainteresowanie w społeczeństwie, dzięki temu mogą realizować misję edukacyjną.