Przejdź do treści
Blog.
środowisko

Jak Niemcy dbają o środowisko naturalne?

Jest jedna rzecz, która łączy wszystkie kraje na świecie, jest nią środowisko naturalne. Ochrona środowiska w Niemczech ma ogromne znaczenie. Jak Niemcy dbają o środowisko naturalne? W formie transformacji energetycznej i świadomego rozwoju energii odnawialnej Niemcy zmierzają w kierunku zrównoważonej przyszłości. 

Każdy kraj powinien przyczynić się do redukcji zanieczyszczeń, jednak często ich uwarunkowania ograniczają działania. Artykuł jest w całości poświęcony niemieckiemu spojrzeniu na odnawialne źródła energii oraz na ochronę środowiska naturalnego. Zapraszamy do lektury.

Ekologia Niemiec 

Niemcy, trzecia co do wielkości gospodarka, w ciągu ostatnich dziesięcioleci aktywnie rozwijały ambitną politykę środowiskową, zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym. Silne ramy środowiskowe tego kraju sprawiają, że jest nie tylko pionierem w dziedzinie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, ale także stanowi dobry przykład tego, jak czystsza, niskoemisyjna gospodarka jest kompatybilna ze wzrostem. W 2002 r. Niemcy przyjęły  Narodową Strategię Zrównoważonego Rozwoju, czyniąc zrównoważony rozwój zasadą przewodnią dla polityk krajowych. Strategia opiera się na konkretnych celach i wskaźnikach zrównoważonego rozwoju, które są oceniane w regularnych  sprawozdaniach z postępów. Niemcy uruchomiły również duże przekrojowe inicjatywy dotyczące bioróżnorodności, zmiany klimatu, energii i efektywnego gospodarowania zasobami.

Ochrona środowiska w Niemczech

Obywatele Niemiec przykładają bardzo dużą uwagę do dbania o przyrodę i środowisko. Tak naprawdę, każdy ma na to swój sposób, jedni ograniczają zużycie plastiku, drudzy używają żarówek energooszczędnych. Najważniejsze jest to, że zdecydowana większość segreguje śmieci. Niemcy przetwarzają aż 65%, więc Polacy mogą śmiało brać przykład od swoich sąsiadów. Różnokolorowe kosze na śmieci można zauważyć w większości miejsc publicznych, np. hotelach, campingach, parkach czy jarmarkach świątecznych. Jest to niebywały wynik, do którego Polacy powinni dążyć, w trosce o środowisko naturalne.

Wszystkie te czynności są bardzo potrzebne, ponieważ kształtują dobre nawyki w społeczeństwie. Jednak, aby ochrona środowiska była dostrzegalna, potrzebna jest rewolucyjna zmiana, którą niosą za sobą odnawialne źródła energii. Ten zabieg nie jest trudny, gdy pozytywne efekty są widoczne na koncie bankowym w postaci zgromadzonych oszczędności.

Nawyki żywieniowe a ochrona środowiska w Niemczech

W dyskusji na temat diety, klimatu i środowiska, w ostatnich latach konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na swoje nawyki żywieniowe.

Według badań Niemcy jedzą znacznie mniej mięsa niż pięć lat temu. Jak wynika z sondaży tylko 26%. uczestników deklaruje, że codziennie je mięso, podczas gdy w 2015 r. liczba ta wynosiła 34%. 

Jak wynika z badania, coraz większa liczba konsumentów chce również w większym stopniu korzystać z produktów sezonowych o krótkich trasach transportowych. 83 proc. uważa za ważne, aby produkt spożywczy pochodził z regionu.

Strefy ekologiczne Niemcy

Ochrona środowiska w Niemczech przekłada się także na sektor transportu. Wartą pochwały czynnością w dbaniu o czyste powietrze jest wprowadzenie w miastach stref ekologicznych. Mianowicie, do większych miast takich jak Berlin, Hanower czy Kolonia mogą wjechać tylko auta o niskiej emisji spalin. Aby to zrobić należy uzyskać zieloną plakietkę, która jest przepustką do bram miast dla samochodów. Co więcej, trwają rozmowy na temat całkowitego wykluczenia pojazdów z silnikiem dieslowymi z ruchu po mieście. Jest to ukłon w stronę środowiska naturalnego, ponieważ mniej samochodów w miastach, to czystsze powietrze. W takim wypadku, warto zastanowić się nad posiadaniem samochodu elektrycznego. Jego ładowanie jest dziecinnie łatwe i przyjazne środowisku.

Niemcy plakietki ekologiczne

Co to jest plakietka ekologiczna? Plakietka ekologiczna, zwana także Umweltplakette lub ekonaklejką, to plakietka, którą należy oznaczyć swój samochód wjeżdżając do niektórych niemieckich miast, np. Berlina, Monachium, czy Frankfurtu.  Posiadanie tej plakietki jest obowiązkowe. Pokazuje ona, jak bardzo Twój pojazd zanieczyszcza środowisko.

Istnieje kilka rodzajów naklejek ekologicznych: zielona, ​​żółta, czerwona. Na podstawie dyrektywy w sprawie emisji wydanej przez EWG/WE podanej w dowodzie rejestracyjnym przyznawana jest odpowiednia plakietka, jednak warto zaznaczyć że niektórym samochodom nie są one w ogóle wydawane.

Zielona Strefa Berlin

Berlin jako pierwszy wprowadził obowiązek uzyskania plakietki ekologicznej dla pojazdów w styczniu 2008 roku. Od tego dnia do strefy ekologicznej utworzonej w Berlinie mogą wjeżdżać tylko pojazdy oznaczone zieloną, żółtą lub czerwoną plakietką. Rok później, 1 stycznia 2009 r., do miasta mogły wjechać tylko pojazdy oznaczone zieloną lub żółtą plakietką, a od 1 stycznia 2010 r. wszystkie pojazdy muszą uzyskać zieloną plakietkę przed wjazdem do tej strefy ekologicznej. Wyjątek dotyczy wyłącznie pojazdów niemieckich, które do 31 grudnia 2014 r. mogły wjechać z żółtą plakietką.

Ochrona środowiska w Niemczech a OZE 

W Niemczech, zielona energia zdecydowanie wypiera energię pozyskiwaną z kopalń, co przełoży się na zminimalizowanie emisji gazów cieplarnianych. Statystyki są jednoznaczne. Niemcy są liderem w wytwarzaniu energii za pomocą fotowoltaiki czy farm wiatrowych. A to wszystko za sprawą decyzji politycznych, które mocno wywarły wpływ na rozwój gospodarki w obszarze OZE. Budujący jest fakt, że Niemcy przyjęły strategię zakładającą, że do 2050 roku energia z odnawialnych źródeł będzie zaspokajała większość potrzeb energetycznych omawianego kraju. Wszystko wskazuje na to, że to założenie zostanie zrealizowane, ponieważ w rachunku ogólnym, energia uzyskana z wiatru stanowi aż 34,9%, w następnej kolejności jest węgiel (22,3%) oraz gaz ziemny (12,7%), na samym końcu znajduje się energia pozyskiwana z elektrowni jądrowych (11,6%).

Niemcy idą o krok dalej. Oprócz lądowych farm wiatrowych, dążą do tego, by mieć jak najwięcej morski farm wiatrowych. Do 2030 roku Niemcy chcą zwiększyć ilość podwodnych elektrowni o prawie 20%. W ten sposób uzyskają kolejne źródło energii elektrycznej.

Niemieckie dywagacje na temat zielonej energii, zapoczątkowała ustawa z początku lat 90. Wywoła ona prawdziwe poruszenie, co przyczyniło się do powstawania coraz to większych farm wiatrowych. Idąc za ciosem, wprowadzono rządowy program “1000 słonecznych dachów”, a następnie jego znacznie ambitniejszą wersję: “1000 tys. słonecznych dachów”.

Jak dbać o środowisko? Niemcy, ekologiczna inspiracja

Jeśli nie wiesz, co to znaczy żyć ekologicznie – udaj się na wycieczkę do Niemiec. Ochrona środowiska w Niemczech odgrywa dużą rolę dla mieszkańców. Zobaczysz tam nowy wymiar dbania o środowisko. Takie doświadczenie jest potrzebne, by móc podpatrzeć i zainspirować się ciekawymi sposobami na bycie eko.  Jesteśmy przekonani, że zaskoczy Cię ogromna ilość wiatraków, które wytwarzają prąd, dzięki nim elektryczność Niemiec jest bardzo dobrze rozwinięta.

Odwiedź stronę Columbus Elite na Facebooku