Przejdź do treści
Blog.

Fotowoltaika – 7 najpopularniejszych mitów

Fotowoltaika jest coraz częściej i coraz chętniej podejmowanym tematem w telewizji i Internecie. Możemy spotkać się z wieloma mitami na temat instalacji fotowoltaicznych. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze mity i fakty na temat fotowoltaiki.

7 najpopularniejszych mitów na temat instalacji fotowoltaicznej 

  1. Mitem jest, że instalacja fotowoltaiczna jest bardzo droga. Faktem jest, że koszty pozyskiwania prądu z instalacji fotowoltaicznej wciąż spadają. Odwołując się do danych Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej – od 2008 roku ceny modułów fotowoltaicznych spadły aż o 80%. 
  2. Mitem jest, że fotowoltaika ma negatywny wpływ na zdrowie i środowisko. Tak naprawdę moduły fotowoltaiczne działają w neutralny dla środowiska sposób. Nie mają negatywnego wpływu na człowieka, zwierzęta czy środowisko. 
  3. Mitem jest, że moduły fotowoltaiczne nie działają w pochmurne dni. Fotowoltaika produkuje energię elektryczną zawsze, gdy jest jasno, nawet w pochmurne dni. 
  4. To nieprawda, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną się nie zwróci i jest nieopłacalna. Faktem jest, że koszty związane z zakupem modułów fotowoltaicznych zwrócą się w kilka lat. Dodatkowo fotowoltaika gwarantuje długotrwałe oszczędności i zminimalizowanie rachunków za prąd. 
  5. Mitem jest, że fotowoltaika nigdy nie będzie konkurencyjna dla tradycyjnej energetyki i nie będzie tak wydajna. Prawdą jest, że dzięki wciąż rozwijającej się technologii koszty produkcji energii słonecznej spadają, a panele są coraz wydajniejsze. Co więcej, fotowoltaika zapewnia bezpieczeństwo i niezależność energetyczną. 
  6. To nieprawda, że utrzymanie instalacji fotowoltaicznej wymaga obsługi, częstej konwersacji i znacznych nakładów finansowych. Faktem jest, że instalacje fotowoltaiczne są bezobsługowe i bezawaryjne. 
  7. Mitem jest, że panele słoneczne powodują przeciekanie dachów. W rzeczywistości moduły fotowoltaiczne chronią część dachu, na której są umieszczone, stanowią dodatkową ochronę.

Przeczytaj o nas na profilu Facebook’owym