Blog

Blog

Dowiedz się jak być Eko Ekspertem Sprzedaży!

Jak napisać podanie o pracę?

Jak napisać podanie o pracę?

Czy ubiegając się o pracę powinieneś napisać podanie o pracę? W większości przypadków odpowiedź brzmi - tak. Dlaczego warto dołączyć ten dokument do CV? Nawet jeśli pracodawcy nie wymagają listu motywacyjnego, napisanie go pomoże Ci podkreślić swoje umiejętności i osiągnięcia zawodowe. Podanie o pracę z pewnością zwróci uwagę osoby rekrutującej. Jak napisać podanie o pracę? Co zrobić jeśli nie posiada się doświadczenia?

Po tygodniach intensywnych poszukiwań pracy jesteś prawie na miejscu! Udoskonaliłeś swoje CV. Masz krótką listę najfajniejszych firm i ofert pracy, o które chcesz się ubiegać. Co jeszcze możesz zrobić aby otrzymać wymarzoną pracę? Jakie dokumenty mogą pomóc Ci w znalezieniu zatrudnienia? Napisz podanie o pracę!

Dobre podanie o pracę może wzbudzić zainteresowanie i skłonić do przeczytania Twojego CV. Z drugiej strony, może oznaczać, że Twoja aplikacja trafi bezpośrednio do niszczarki. Aby mieć pewność, że tak się nie stanie, musisz wiedzieć, jak napisać przekonujące podanie o pracę! Jak dopasować treść do danej firmy i pracodawcy? Co powinna zawierać treść tego dokumentu? Czym się różni podanie o pracę od CV? Czy osoby które nie posiadają doświadczenia na danym stanowisku mogą napisać dobry list motywacyjny? Dowiedz się jak powinno wyglądać Twoje podanie o pracę. 

Co to jest podanie o pracę?

Podanie o pracę, zwane również listem motywacyjnym. należy przesłać wraz z CV podczas ubiegania się o pracę. To jednostronicowy dokument, który składasz w ramach aplikowania o pracę do danej firmy.  Podczas gdy twoje CV zawiera historię Twojego doświadczenia zawodowego oraz zarys umiejętności i osiągnięć, list motywacyjny, który wysyłasz do pracodawcy wyjaśnia, dlaczego kwalifikujesz się na to stanowisko i powinieneś zostać zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Jak napisać podanie o pracę? Dowiesz się z dalszej części artykułu. 

Pamiętaj jednak, że dokument jakim jest list motywacyjny to uzupełnienie Twojego CV, a nie zamiennikiem. Jak napisać CV by zwrócić uwagę pracodawcy? Przeczytaj nasz artykuł z poradami, które pomogą Ci otrzymać wymarzone stanowisko pracy nawet jeśli nie posiadasz doświadczenia. 

Wskazówki dotyczące pisania podania o pracę

Napisanie podania o pracę początkowo może wydawać się trudnym zadaniem. To ważny dokument dla każdego pracownika jak i pracodawcy. Jeśli jednak zrobisz to krok po kroku, wkrótce staniesz się ekspertem w pisaniu listów motywacyjnych i zaczniesz dołączać je wraz z CV starając się o zatrudnienie. 

Jak zacząć?

Zanim zaczniesz pisać list motywacyjny , CV czy inny ważny dokument, wykonaj prace przygotowawcze by zwiększyć szanse na zatrudnienie. Zastanów się, jakie informacje chcesz w nim zawrzeć. Pamiętaj, że ten list jest argumentem za Twoją kandydaturą na stanowisko o które się ubiegasz. Dobrze napisane podanie o pracę, może sprawić, że staniesz się kandydatem i zostaniesz zaproszony na dalsze etapy rekrutacji do firmy. 

Przeanalizuj ogłoszenie o pracę

Aby zawrzeć w liście najbardziej przekonujące i istotne szczegóły, musisz wiedzieć, czego chce pracodawca i firma. Największe wskazówki znajdują się w ogłoszeniu o pracę, więc poświęć trochę czasu na jego dokładne przeanalizowanie. Następnie dopasuj swoje kwalifikacje do wymagań i potrzeb pracodawcy. To przedstawi Cię w pozytywnym świetle jako kandydata na na dane stanowisko. 

Przedstaw swoje najistotniejsze kwalifikacje

Zrób listę swoich odpowiednich doświadczeń i umiejętności zdobytych na wcześniejszych stanowiskach i umieść je w liście motywacyjnym. Na przykład, jeśli ogłoszenie o pracę wymaga silnego lidera, pomyśl o przykładach, kiedy z powodzeniem kierowałeś zespołem. Po zrobieniu notatek i zorientowaniu się, co chcesz podkreślić w swoim CV i podaniu, możesz zacząć pisać!

Z czego składa się podanie o pracę?

Nie musisz być kreatywny, ani nawet dobry w pisaniu by stworzyć dobre podanie o pracę. Dokument ten może pomóc Ci w zdobyciu stanowiska jeśli tylko zastosujesz się do sprawdzonych wytycznych. Dlatego zadbaj by treść podania o pracę była zgodna z oczekiwaniami firmy. Wszystko, co musisz zrobić, to postępować zgodnie z schematem:

  • Nagłówek — Wprowadź informacje kontaktowe
  • Powitanie 
  • Akapit otwierający – przyciągnij uwagę czytelnika 2-3 swoimi największymi osiągnięciami
  • Drugi akapit – wyjaśnij, dlaczego jesteś idealnym kandydatem do pracy
  • Akapit trzeci — wyjaśnij, dlaczego dobrze pasujesz do firmy
  • Formalne zamknięcie dokumentu

Wykorzystaj swoje umiejętności sprzedaży w pisaniu podania o pracę! W całym liście skoncentruj się na tym, jakie korzyści przyniesiesz firmie jako pracownik. Podaj konkretne przykłady sytuacji, w których zademonstrowałeś umiejętności przydatne w pracy. W dokumencie zwróć uwagę zwłaszcza na te, wymienione w ogłoszeniu o pracę lub w opisie. Użyj w treści słów kluczowych! Ponownie przeczytaj ofertę pracy, zakreślając słowa kluczowe (takie jak umiejętności lub zdolności, które są podkreślone w ofercie). Postaraj się zawrzeć niektóre z tych słów w swoim liście motywacyjnym. Pomoże to pracodawcy dostrzec, że nadajesz się do pracy na danym stanowisku. Podanie o pracę może zagwarantować Ci dalsze etapy rekrutacji jeśli tylko przedstawisz w nim swoją osobę jako najlepszego kandydata na to stanowisko.

Podanie o pracę bez doświadczenia

Aby zmaksymalizować swoje szanse na zdobycie pracy, potrzebujesz dobrze napisanego listu motywacyjnego, który wywrze pozytywne, pierwsze wrażenie na pracodawcach.

Ale napisanie świetnego listu motywacyjnego w niektórych przypadkach może nie być łatwe, zwłaszcza jeśli brakuje Ci doświadczenia zawodowego. Co zrobić w takiej sytuacji? Podanie o pracę bez stanowiska jest możliwe? Jeśli nie masz doświadczenia zawodowego i piszesz podanie o pracę, jako kandydat powinieneś zamiast tego podkreślić szczegóły i umiejętności miękkie. W niektórych zawodach i firmach, doświadczenie nie jest wymagane. W pracy handlowca kluczową rolę odgrywają umiejętności miękkie takie jak otwartość i łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Możesz je z łatwością zademonstrować w swoim podaniu o pracę i zwiększyć szanse na zatrudnienie w firmie. 

W naszej firmie, początkujący sprzedawcy mogą liczyć na szkolenia dzięki którym zdobywają potrzebną wiedzę i kwalifikację. Columbus Elite to część Grupy Columbus Energy, lidera branży odnawialnych źródeł energii. Nasi doradcy handlowi zajmują się dostarczaniem do klientów ekoenergetycznych rozwiązań, takich jak fotowoltaika czy pompy ciepła. Chcesz zdobyć doświadczenie zawodowe w branży przyszłości? Prowadzimy rekrutacje na terenie całej Polski! Sprawdź możliwości rozwoju zawodowego na pracadlahandlowca.pl 

Zapraszamy naszego facebooka!

Zobacz także

Zobacz także

Metoda Sandlera - najlepsze techniki sprzedaży

System sprzedaży Sandlera, opracowany w 1967 roku przez Davida Sandlera, skupia się na tym, aby przedstawiciele handlowi działali jako doradcy, a nie nachalni sprzedawcy. Jak metoda Sandlera może pomóc Ci osiągać lepsze wyniki?

czytaj dalej
„Ciepłe Mieszkanie” - nowy program dofinansowań

21 lipca ruszył program “Ciepłe Mieszkanie”. Program skierowany jest do właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych, którzy będą mogli starać się o dotację w swoich gminach. Dowiedz się więcej z naszego artykułu!

czytaj dalej
Dzień Długu Ekologicznego - co oznacza?

Stoimy w obliczu kryzysu klimatycznego. Aby uniknąć nieodwracalnych zmian na naszej planecie musimy wspólnie pracować i stawić czoła wyzwaniom społecznym oraz środowiskowym. Dzień Długu Ekologicznego wyznacza datę, w której wykorzystaliśmy wszystkie zasoby naturalne, które Ziemia może odnowić w ciągu całego roku.

czytaj dalej
Energia wiatrowa

W miarę jak stajemy się coraz bardziej świadomi kryzysu klimatycznego, przed którym stoimy, coraz ważniejsza staje się potrzeba znalezienia czystych i odnawialnych źródeł energii, a nie polegania na ograniczonych zasobach naturalnych świata. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest energetyka wiatrowa. W tym artykule przyjrzymy się, czym jest energia wiatrowa oraz jakie są jej zalety i wady.

czytaj dalej
Najlepiej płatne zawody w branży OZE

Paliwa kopalne, takie jak ropa naftowa i gaz, przez długi czas były branżą, która oferowała jedne z najlepiej opłacanych miejsc pracy. Jednak na całym świecie następuje odchodzenie od źródeł konwencjonalnych na rzecz zielonej energii z OZE. Stworzyło to ogromną szansę dla pracowników na przejście na usługi w sektorach odnawialnych.

czytaj dalej
Zarządzanie stresem w pracy

Badania wskazują, że 75% pracowników uważa, że ​​odczuwa stres w pracy. Przyjrzyjmy się, jakie są skutki stresu związanego z pracą i jak sobie z nim radzić. Omówimy również wiele korzyści płynących z odpowiedniego radzenia sobie ze stresem w pracy.

czytaj dalej
Dlaczego sprzedaż to najlepsza pierwsza praca?

Pierwsza praca bez doświadczenia? Dlaczego warto wybrać sprzedaż i czego może nauczyć Cię praca handlowca? Codzienny kontakt z ludźmi. Autonomia i elastyczność. Wysokie prowizje. Istnieje wiele powodów, aby rozpocząć karierę w tej branży! 

czytaj dalej
Jak beton wpływa na temperaturę w miastach?

Upalne temperatury w Europie pogorszył jeden z najczęściej używanych, ale najmniej lubianych wynalazków ludzkości: beton. Jest szkieletem naszych miast będąc podstawowym materiałem niemal każdego bloku mieszkalnego, centrum handlowego, biurowca oraz większości łączących je dróg. Jak betonoza wpływa na fale upałów w miastach?

czytaj dalej
Obiekcje klienta - jak sobie z nimi radzić?

Obiekcje klienta dotyczące ceny są jednym z najczęstszych zarzutów, jakie możesz napotkać podczas sprzedaży. Przeczytaj nasz artykuł o tym, jak radzić sobie z zastrzeżeniami cenowymi klientów.

czytaj dalej
PowerHouse od Columbus - Rozwiązanie na wyłączenia instalacji fotowoltaicznych

Rosnąca ilość prosumentów i nowych mikroinstalacji wpływa na przeciążenie systemu elektroenergetycznego. Columbus zaprezentował PowerHouse, platformę posiadającą Regulator Napięcia, który ma redukować liczbę wyłączeń instalacji fotowoltaicznej nawet o 90%.

czytaj dalej
Sprzedaż konsultacyjna w pracy doradcy handlowego

Praca przedstawiciela handlowego wiąże się z wieloma trudnymi wyzwaniami. Sprzedając produkty z branży OZE wiesz, że Twoi potencjalni klienci docenią oferowany produkt lub usługę i chcesz im to powiedzieć. Ale nachalny sprzedawca zawsze wydaje się bardziej zainteresowany prowizją niż pomaganiem drugiemu człowiekowi. Rozwiązanie? Sprzedaż konsultacyjna!

czytaj dalej
Boom na pompy ciepła

Rok temu masowo instalowaliśmy fotowoltaikę. Teraz przyszedł czas na pompy ciepła! Jak wynika z danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, w 2021 roku rynek pomp ciepła w Polsce urósł o 66%, a rynek pomp ciepła do ogrzewania budynków aż o 80%. Do wzrostu zainteresowania tą formą ogrzewania bez wątpienia przyczynił się m.in. rosnące rachunki za gaz.

czytaj dalej
Zobacz więcej
Zobacz także

Zobacz także

Metoda Sandlera - najlepsze techniki sprzedaży

System sprzedaży Sandlera, opracowany w 1967 roku przez Davida Sandlera, skupia się na tym, aby przedstawiciele handlowi działali jako doradcy, a nie nachalni sprzedawcy. Jak metoda Sandlera może pomóc Ci osiągać lepsze wyniki?

czytaj dalej
„Ciepłe Mieszkanie” - nowy program dofinansowań

21 lipca ruszył program “Ciepłe Mieszkanie”. Program skierowany jest do właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych, którzy będą mogli starać się o dotację w swoich gminach. Dowiedz się więcej z naszego artykułu!

czytaj dalej
Dzień Długu Ekologicznego - co oznacza?

Stoimy w obliczu kryzysu klimatycznego. Aby uniknąć nieodwracalnych zmian na naszej planecie musimy wspólnie pracować i stawić czoła wyzwaniom społecznym oraz środowiskowym. Dzień Długu Ekologicznego wyznacza datę, w której wykorzystaliśmy wszystkie zasoby naturalne, które Ziemia może odnowić w ciągu całego roku.

czytaj dalej
Energia wiatrowa

W miarę jak stajemy się coraz bardziej świadomi kryzysu klimatycznego, przed którym stoimy, coraz ważniejsza staje się potrzeba znalezienia czystych i odnawialnych źródeł energii, a nie polegania na ograniczonych zasobach naturalnych świata. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest energetyka wiatrowa. W tym artykule przyjrzymy się, czym jest energia wiatrowa oraz jakie są jej zalety i wady.

czytaj dalej
Najlepiej płatne zawody w branży OZE

Paliwa kopalne, takie jak ropa naftowa i gaz, przez długi czas były branżą, która oferowała jedne z najlepiej opłacanych miejsc pracy. Jednak na całym świecie następuje odchodzenie od źródeł konwencjonalnych na rzecz zielonej energii z OZE. Stworzyło to ogromną szansę dla pracowników na przejście na usługi w sektorach odnawialnych.

czytaj dalej
Zarządzanie stresem w pracy

Badania wskazują, że 75% pracowników uważa, że ​​odczuwa stres w pracy. Przyjrzyjmy się, jakie są skutki stresu związanego z pracą i jak sobie z nim radzić. Omówimy również wiele korzyści płynących z odpowiedniego radzenia sobie ze stresem w pracy.

czytaj dalej
Dlaczego sprzedaż to najlepsza pierwsza praca?

Pierwsza praca bez doświadczenia? Dlaczego warto wybrać sprzedaż i czego może nauczyć Cię praca handlowca? Codzienny kontakt z ludźmi. Autonomia i elastyczność. Wysokie prowizje. Istnieje wiele powodów, aby rozpocząć karierę w tej branży! 

czytaj dalej
Jak beton wpływa na temperaturę w miastach?

Upalne temperatury w Europie pogorszył jeden z najczęściej używanych, ale najmniej lubianych wynalazków ludzkości: beton. Jest szkieletem naszych miast będąc podstawowym materiałem niemal każdego bloku mieszkalnego, centrum handlowego, biurowca oraz większości łączących je dróg. Jak betonoza wpływa na fale upałów w miastach?

czytaj dalej
Obiekcje klienta - jak sobie z nimi radzić?

Obiekcje klienta dotyczące ceny są jednym z najczęstszych zarzutów, jakie możesz napotkać podczas sprzedaży. Przeczytaj nasz artykuł o tym, jak radzić sobie z zastrzeżeniami cenowymi klientów.

czytaj dalej
PowerHouse od Columbus - Rozwiązanie na wyłączenia instalacji fotowoltaicznych

Rosnąca ilość prosumentów i nowych mikroinstalacji wpływa na przeciążenie systemu elektroenergetycznego. Columbus zaprezentował PowerHouse, platformę posiadającą Regulator Napięcia, który ma redukować liczbę wyłączeń instalacji fotowoltaicznej nawet o 90%.

czytaj dalej
Sprzedaż konsultacyjna w pracy doradcy handlowego

Praca przedstawiciela handlowego wiąże się z wieloma trudnymi wyzwaniami. Sprzedając produkty z branży OZE wiesz, że Twoi potencjalni klienci docenią oferowany produkt lub usługę i chcesz im to powiedzieć. Ale nachalny sprzedawca zawsze wydaje się bardziej zainteresowany prowizją niż pomaganiem drugiemu człowiekowi. Rozwiązanie? Sprzedaż konsultacyjna!

czytaj dalej
Boom na pompy ciepła

Rok temu masowo instalowaliśmy fotowoltaikę. Teraz przyszedł czas na pompy ciepła! Jak wynika z danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, w 2021 roku rynek pomp ciepła w Polsce urósł o 66%, a rynek pomp ciepła do ogrzewania budynków aż o 80%. Do wzrostu zainteresowania tą formą ogrzewania bez wątpienia przyczynił się m.in. rosnące rachunki za gaz.

czytaj dalej
Dołącz do nas

Dołącz do nas

Pracuj u lidera w branży odnawialnych źródeł energii!

Szukasz nowych wyzwań zawodowych?

Chcesz spróbować swoich sił w prężnie rozwijającej się spółce, która stawia na profesjonalizm i rozwój?

Prześlij swoje CV i sprawdź czy sprawdzisz się w nowej roli!

Szukamy pracowników z całej Polski!

Prowadzimy cykliczne szkolenia, dzięki którym każdy zdobędzie potrzebną wiedzę do pracy jako Doradca Energetyczny. Wszystkiego Cię nauczymy! Czekamy na Twoje CV!

Zobacz co działo się w Columbus Elite: