Przejdź do treści
Blog.

Proaktywność w zawodzie handlowca

Co sprawia, że ​​sprzedawca odnosi sukcesy i wysokie wyniki? Bycie świetnym negocjatorem? Dobra umiejętność słuchania? Doświadczenie? Bycie zorientowanym na cel? Większość tych cech ma związek z postawą handlowca. Czym jest proaktywność i dlaczego jest tak ważna?

Osoby proaktywne zazwyczaj osiągają wysokie wyniki i szybciej osiągają sukces zawodowy, jeśli znajdują się w odpowiednim środowisku. Osoby, którymi na codzień się otaczamy mają wpływ na naszą motywację. Postawa innych, często ma wpływ na nasze zaangażowanie do pracy i motywuje nas do osiągania własnych celów. 

Proaktywność – co oznacza?

Działanie w oczekiwaniu na przyszłe problemy, potrzeby lub zmiany – to najpopularniejsza definicja praktywności. Bycie proaktywnym oznacza myślenie o przyszłości i skupianie się na rzeczach, które możemy kontrolować, a nie na tych, na które nie mamy wpływu. Proaktywność w pracy oznacza również branie odpowiedzialności za swoje zaangażowanie i wyniki. Nie wszystkie sytuacje możemy przewidzieć, jednak mamy wpływ na swoje decyzje. Ponadto, nasza postawa ma często wpływ na innych pracowników. Będą zaangażowanym motywujemy innych do zmiany!

Proaktywność co to oznacza? Bycie proaktywnym oznacza także wyrabianie dobrych nawyków, ponieważ zdajesz sobie sprawę, że Twoje życie jest wynikiem tego, co robisz na co dzień. Ciężka praca i zaangażowanie na wpływ na osiąganie doskonałych wyników i zawodowych celów.

W przeciwieństwie do bycia proaktywnym, bycie reaktywnym oznacza po prostu czekanie, aż coś ci się stanie. To okoliczności dyktują Twoje działania, a Ty nie wykorzystujesz swoich możliwości. 

Proaktywna postawa w pracy handlowca

Jedną z najważniejszych cech proaktywnego nastawienia jest skupienie się na rzeczach, które są pod Twoją kontrolą – nie możesz kontrolować pogody, ale decydujesz, czy zabierzesz w teren parasol i założysz odpowiednie obuwie. Więc ostatecznie od Ciebie zależy czy będziesz wracać w mokrych skarpetkach, narzekając na słaby dzień. Czasami rzeczy, które nam się przytrafiają, nie są naszą winą, ale zawsze są naszą odpowiedzialnością. Proaktywni ludzie zdają sobie z tego sprawę. Potrafią znaleźć wyjście z każdej sytuacji i są jasno nastawione na osiągnięcie celów. 

Kiedy reaktywna osoba popełni błąd, będzie obwiniać wszystkich oprócz siebie: okoliczności sytuacji, innych ludzi. Kiedy osoba z proaktywną postawą popełni błąd, uznaje go i bierze za niego odpowiedzialność. Zastanawia się co mogłaby poprawić i wyciąga wnioski.

Proaktywność często przeplata się z nastawieniem na wzrost

Jeśli masz nastawienie na rozwój, nie poddajesz się, gdy stajesz przed wyzwaniem. Nie uważasz porażki za coś złego, ale za możliwość rozwoju. Inspiruje Cię sukces innych, a Twoim celem jest ciągły rozwój i doskonalenie się. 

Stawanie się bardziej proaktywnym poprzez codzienne działania pozwoli ci lepiej wykorzystać swój czas, poprawić relacje w pracy i skutecznie osiągnąć swoje cele zawodowe. Gdybyś starał się o awans, czy sprawdziłbyś, jakie są wymagania i pracował nad ich spełnieniem, czy po prostu czekałbyś i wciąż myślał, że to niesprawiedliwe, że go nie dostajesz? 

Jak pokazujesz swoje zaangażowanie w pracy? Proaktywność przykłady

 • Nie czekaj na szanse, aktywnie ich szukaj! To pokazuje chęć uczenia się i doskonalenia. 
 • Dostarczaj rzetelne informacje swojemu managerowi, zespołowi, klientom lub wszystkim, których dotyczą. 
 • Nie bój się zadawać pytań, jeśli jakieś masz – nie tylko, wykonasz swoją pracę lepiej, bo wszystko będzie jasne, ale także pokażesz, że jesteś proaktywny. 
 • Bądź aktywny na spotkaniach; podawaj sugestie, bierz udział w szkoleniach, dziel się opiniami i pomagaj innym członkom zespołu. Proaktywny pracownik z pewnością zostanie zauważony i doceniony. 

Uczenie się proaktywności w pracy jest trudną umiejętnością do opanowania, ale jest warte zainwestowania czasu i energii. Nie oznacza to, że proaktywni ludzie nadal, od czasu do czasu, nie będą mieć problemów i nieprzewidzianych sytuacji. Bycie proaktywnym nie gwarantuje magicznego sposobu na pozyskiwanie klientów i zwiększenie sprzedaży w pracy handlowca. Jednak zmniejsza liczbę problemów i zmienia nastawienie. Sprawia, że ​​te  nieuniknione problemy i gorsze dni są łatwiejsze do pokonania, a osiąganie celów wciąż jest możliwe.

8 kroków by wypracować proaktywną postawę 

Proaktywność jest kluczowym elementem odniesienia sukcesu, a sposób na to jest prosty. 

 1. Bądź świadomy słów, których używasz. Słowa, które wypowiadamy, mają większy wpływ na nasze życie, niż nam się wydaje. Bądź świadomy tego, jak mówisz i jakich zwrotów używasz. Czy ciągle powtarzasz „muszę”, „gdyby tylko”, „nie mogę nic z tym zrobić”, „byłoby inaczej, gdyby __________”? To reaktywny język, który oddaje twoją moc. Spróbuj powiedzieć „dojdę do”, „będę”, „wybiorę”, „spróbuję różnych alternatyw/różnych podejść”.
 2. Planuj z wyprzedzeniem. Niezależnie od tego, czy używają zwykłego planera, czy aplikacji do śledzenia czasu, proaktywni ludzie są świadomi tego, jak spędzają czas i wykorzystują tę wiedzę do planowania dnia pracy i przygotowania się do codziennych zadań i różnych sytuacji. Jak poprawić umiejętność zarządzania czasem? Przeczytaj na blogu
 3. Wyznaczaj cele. W ten sposób tworzysz swoją przyszłość. Wyznaczaj cele SMART – konkretne, mierzalne, osiągalne, odpowiednie i aktualne.
 4. Naucz się rozwiązywać problemy. Osoby proaktywne skupiają się na tym, jak rozwiązać problem, zamiast panikować. Dowiedz się, na czym dokładnie polega problem, stwórz plan i… działaj!
 5. Naucz się brać odpowiedzialność za swoje działania. Jeśli robisz sobie wolne bo: ci się nie chce, i tak ci się nie uda, pogoda jest brzydka… to nie ma wątpliwości, że nie osiągniesz swoich celów.
 6. Nie rozpamiętuj błędów z przeszłości, ale ucz się na nich. Błędy są nieuniknione, nie da się ich całkowicie uniknąć. Możesz jednak nauczyć się, jak nie powtarzać tych samych błędów, analizując, co poszło nie tak i co możesz zrobić lepiej następnym razem oraz wykorzystując to jako okazję do poprawy siebie i swojej wiedzy.
 7. Podejmij działanie. Wbrew powszechnemu przekonaniu, dobre rzeczy nie przychodzą do tych, którzy czekają, ale do tych, którzy przejmują inicjatywę i pracują na to, czego chcą.
 8. Otaczaj się aktywnymi, ambitnymi osobami! Zobaczenie, jak podchodzą do życia, jakie są ich nawyki i jak myślą, pomoże ci również stać się bardziej proaktywnym. Jak wygląda praca handlowca w naszej organizacji? Poznaj opinie o pracy w Columbus Elite. 

Wniosek 

Proaktywni ludzie nie czekają na rzeczy, których chcą od życia. Podejmują świadomy wysiłek, aby wybrać właściwy zestaw działań i uzyskać to, co pragną. To postawa nastawiona na osiąganiu celów i wpływaniu na swoją pracę i życie. Osoby ambitne, mają właściwe nastawienie, planują z wyprzedzeniem i podejmują inicjatywę. Dlatego często osiągają najlepsze wyniki. Ty też możesz być jedną z tych osób: nie jest to magiczna supermoc, które otrzymują tylko wybrani. Można się tego uczyć i trenować!

Gratulacje, teraz wiesz, czym jest proaktywna postawa i dlaczego jest niezbędna w pracy handlowca. Mamy nadzieję, że nasze strategie pomogą Ci osiągnąć Twoje cele biznesowe!

Podobał Ci się nasz blog? Odwiedź Columbus Elite Facebooku!

Szukasz pracy ? Zastanawiasz się czy praca jako przedstawiciel handlowy bez doświadczenia jest możliwa? Odwiedź stronę pracadlahandlowca.pl i sprawdź oferty pracy dla siebie.