Przejdź do treści
Blog.

Blackout – czy zagrożenie jest realne?

Nie tylko Polska boryka się obecnie z niedoborami mocy na rynku energetycznym, ale także cała Europa. Coraz więcej krajów zapowiada zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Czym jest blackout i czy naprawdę nam grozi?

Rosnące ryzyko blackoutu

W ostatnich tygodniach dużo mówi się o ryzyku blackoutu. W piątek (23 września) Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły okres zagrożenia na rynku mocy. To pierwsza taka sytuacja w historii. Okazało się, że dostępna nadwyżka mocy w systemie była niższa niż 9%, czyli poniżej poziomu wymaganego dla bezpieczeństwa pracy systemu. 

Globalny kryzys energetyczny powoduje gwałtowny wzrost cen energii i ryzyko przerw w dostawie prądu. Po raz pierwszy od dziesięcioleci kraje zachodnie przygotowują się na niedobory energii. Zmagamy się z gwałtownie rosnącymi kosztami energii elektrycznej, a sytuację pogorszyło uzależnienie od rosyjskiego gazu, którego dopływ został w zasadzie całkowicie odcięty.

Czym jest blackout?

Blackout to elektroenergetyczna awaria systemowa mająca nagły i niespodziewany charakter. W jej wyniku dochodzi do przerwy w dostawie energii elektrycznej na dużym obszarze. Blackout może trwać kilka godzin, a nawet kilka dni. Przyczyny powstania blackoutu są różne.

Najczęstsze przyczyny blackoutu:

  • niebezpieczne warunki atmosferyczne, 
  • awarie sieciowe, 
  • wyłączenie elektrowni, 
  • wyłączenie linii dystrybucyjnych i przesyłowych,
  • brak surowca.

Skutki blackoutu:

  • utrudniona komunikacja, 
  • brak ogrzewania,
  • problem z dostępem do wody,
  • niedziałające sklepy,
  • ogólny chaos.

Eksperci zwracają uwagę, że w dłuższej perspektywie, brak zasilania może spowodować konieczność zamknięcia szkół czy urzędów oraz znacząco utrudnić pracę policji i innych służb odpowiadających za funkcjonowanie aglomeracji. Sygnalizacja świetlna, bankomaty i pozostała infrastruktura krytyczna może bowiem wtedy zostać całkowicie unieruchomiona.

Czy tej zimy zabraknie nam prądu?

Kraje europejskie borykają się tej zimy z nadciągającym kryzysem energetycznym. Według prognoz i zapowiedzi konieczne będzie zmniejszenie zużycia energii

Szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska Anna Moskwa zwołała w piątek pilnie posiedzenie zespołu ds. bezpieczeństwa energetycznego państwa, po którym podkreśliła, że system pracuje bezpiecznie i nie ma zagrożenia blackoutem.

Aby wystąpił blackout, musi równolegle zadziać się kilka, jeśli nie kilkanaście, czynników. Jednak jak zapewniają eksperci należy brać pod uwagę możliwość wprowadzenia ograniczeń.  Rząd przyjmując ustawę o limitach energii chce zachęcić Polaków do jej oszczędzania. Ustawa zakłada blokadę cen energii dla gospodarstw do dwóch tysięcy kilowatogodzin (kWh), dzięki temu gospodarstwa domowe otrzymają specjalny upust. 

Gospodarstwa domowe po przekroczeniu zużycia limitów za każdą kolejną zużytą kWh, mają być rozliczane według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 roku lub w przypadku ofert wolnorynkowych, według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą.

Zagrożenie blackoutem w Polsce

Główną przyczyną obecnej sytuacji są ciągłe wyłączenia i awarie bloków energetycznych. Nasza najnowocześniejsza elektrownia Jaworzno od momentu uruchomienia jest niemalże w ciągłym remoncie. Z kolei największy w kraju blok o mocy 1075 MW w Elektrowni Kozienice przechodzi planowy remont, który potrwa do 27 listopada.

Większość polskich elektrowni pracuje na węglu. W obawie, że nie ma wystarczających zapasów tego surowca, wiele z nich od dawna nie pracuje z pełną mocą. W efekcie np. tylko w lipcu elektrownie wyprodukowały 15% mniej energii niż w analogicznym okresie w poprzednim roku.  

Sytuacja pokazuje nam, że jeśli w najbliższym czasie nie zostaną zrealizowane odpowiednie inwestycje w energetyce, problem, z którym mamy teraz do czynienia, będzie się pogłębiał.

Najbliższe  miesiące będą najtrudniejsze od lat zarówno dla sektora elektroenergetycznego, jak i dla odbiorców prądu. Zmagamy się z największym kryzysem energetycznym od dziesięcioleci. Nawet jeśli blackout nam nie grozi, nie unikniemy podwyżek surowców energetycznych. Ceny energii w UE osiągnęły w 2022 r. rekordowy poziom. Przerwy w dostawie energii są prawdopodobne, ale prawdziwym i realnym problemem będzie z pewnością wysokość rachunków.

Fotowoltaika i magazyn energii rozwiązaniem na blackout?

Czy możemy uchronić się przed blackoutem? Nie, ale możemy się na niego przygotować. Gospodarstwa domowe, firmy mogą zabezpieczyć się na wypadek przerw w dostawie prądu dzięki odnawialnym źródłom energii. 

Chcesz zabezpieczyć się przed blackoutem? Wybierz rozwiązania od Columbus. Fotowoltaika z magazynem energii to jeszcze większa oszczędność, ale przede wszystkim niezależność dla twojego domu.

Dowiedz się więcej o magazynowaniu energii z fotowoltaiki z naszego blogaDoradcy Energetyczni Columbus Elite odpowiedzą na Twoje pytania i przedstawią najlepsze rozwiązania, które pozwolą Ci cieszyć się bezpieczeństwem energetycznym.

Zapraszamy na nasz Facebook!