Przejdź do treści
Blog.

Sprzedaj mi ten ten długopis – jak odpowiedzieć?

Gdyby podczas rozmowy o pracę, rekruter dał ci długopis i poprosił, żebyś go sprzedał, jak byś się do tego zabrał?

Jak sprzedać długopis na rozmowie o pracę? Jest to jedno z najbardziej podstawowych pytań do rozmowy kwalifikacyjnej dla przedstawicieli handlowych, a odpowiedź ujawnia wiele informacji o zrozumieniu klienta, procesu sprzedaży i ostatecznie o tym, jakim jesteś przedstawicielem handlowym.

„Sprzedaj mi ten długopis” stało się powszechnym zadaniem podczas rozmowy kwalifikacyjnej dla handlowca. Często podczas rozmowy o pracę napawa kandydata lękiem. Z tego artykułu dowiesz się, czego szuka pracodawca i jak możesz znaleźć odpowiedź na jego pytanie. 

Jak sprzedać długopis na rozmowie kwalifikacyjnej?

Podczas rozmów kwalifikacyjnych menedżerowie ds. rekrutacji czasami rzucają kandydatom podkręconą piłkę, wręczając im przybory do pisania i mówiąc: „Sprzedaj mi ten długopis”. Jeśli szukasz pracy w sprzedaży, dobrze jest być przygotowanym na to pytanie. Nie ma sprawdzonego i jedynego sposobu na sukces w tej branży Jednak na zadanie polegające na sprzedaży tego popularnego produktu możesz się przygotować i przekonać firmę do której kandydujesz, że jesteś odpowiednią osobą do pracy jako sprzedawca.

Jak odpowiedzieć na „sprzedaj mi ten długopis”

Nie odmawiaj odpowiedzi

Zapewne znasz to pytanie za bezsensowne, ponieważ prawdopodobnie nie jesteś sprzedawcą długopisów. Możesz mieć ochotę powiedzieć: „Nie sprzedaję długopisów, sprzedaję nieruchomości”. Możesz pokusić się o odmówienie odpowiedzi na to pytanie, mówiąc: „Naprawdę nie czuję się komfortowo, próbując teraz zademonstrować swoje umiejętności sprzedażowe”. 

Żadna z tych odpowiedzi nie jest dobrą odpowiedzią. Rekruterzy zadają to pytanie nie bez powodu i oczekują, że jako sprzedawca poradzisz sobie z tym nietypowym zadaniem. Pracodawcy chcą sprawdzić, czy czujesz się komfortowo w swojej roli sprzedawcy, proponując klientom produkt. Chcą zobaczyć, jakie podejście przyjmujesz i jak bardzo skupiasz się na samym długopisie, a jak bardzo skupiasz się na potencjalnym nabywcy. Umiejętność radzenia sobie z problemami to ważna zaleta w każdej pracy i zostaje zauważona w każdej firmie. Starając się o pracę nie rezygnuj już na starcie. Twoją mocną stroną jako sprzedawcy jest właśnie rozmowa i skupienie się na potrzebach ludzi, którym sprzedajesz swój produkt. 

Zaprezentuj swoje umiejętności i doświadczenie – sprzedaj długopis na rozmowie kwalifikacyjnej

Możesz bać się takiego zadania podczas rozmowy, ale zdobędziesz punkty, jeśli przyjmiesz je entuzjastycznie. Jeśli zajmujesz się sprzedażą, musisz kochać interakcje z klientami, więc Twoje oczy powinny błyszczeć na perspektywę robienia tego, w czym jesteś dobry.

Jak wygląda rozmowa rekrutacyjna na przedstawiciela handlowego? Przeczytaj naszego bloga

Jeśli wyglądasz na oszołomionego i zestresowanego, biorąc głęboki oddech i przeczesując włosy, będziesz wysyłał sygnały, że perspektywa sprzedaży czegoś sprawia, że ​​czujesz się niekomfortowo. Nie zachęca to firmy poszukującej sprzedawcy i z pewnością nie pozwoli Ci na osiągnięcie sukcesu. 

Sprzedaj mi ten długopis Wilk z Wall Street, zachęcamy do zobaczenia sceny z filmu! 

Kiedy usłyszysz to pytanie, przygotuj się na radosne, konkretne rozpoczęcie prezentacji i odpowiedzi. Tego oczekują firmy – ludzi otwartych i nie bojących się wyzwań. 

Zadawaj pytania dotyczące potrzeb klienta

Pamiętaj – mówienie nie jest sprzedażą.  Zdecydowana większość przedstawicieli handlowych zaczyna sprzedawać długopis na rozmowie rekrutacyjnej w ten sam sposób — zaczynają prezentować.

„Ten długopis jest nowy, nigdy nieużywany. Ma jasnożółty kolor, więc łatwo go znaleźć.”

Niektórzy przedstawiciele handlowi opowiadają o cechach długopisu przez 5 minut lub dłużej, zanim zadają pytanie o preferencje i potrzeby klienta.  Chodzi o to, że kiedy coś sprzedajesz, musisz najpierw zadawać pytania, aby dowiedzieć się, jakie są ich potrzeby.

Największym błędem jest to, że sprzedawcy mówią: „To najlepsze pióro na świecie”. Nie sprzedasz długopisu komuś, kto go nie potrzebuje. Więc pierwszą rzeczą, którą robisz, jest zadawanie pytań.

Przyjrzyjmy się teraz, jak najskuteczniejsi sprzedawcy sprzedają. Zamiast opowiadać o zaletach przedmiotu, zaczynają zadawać pytania:

  • „Jak często używasz długopisów? Kiedy ostatnio go używałeś? Czy nie używasz długopisu prawie codziennie?
  • „Wolisz niebieski atrament, czarny atrament? 
  • „W jakiej ilości zazwyczaj je zamawiasz?”
  • “Jakiego długopisu zwykle używasz?”
  • „Czy zauważyłeś kiedyś, że dyrektorzy generalni, dyrektorzy i inni wpływowi ludzie mają naprawdę ładne długopisy?” 

Spora różnica, prawda?

Bądź przygotowany na odmowy

Twój rozmówca może zdecydować się na twardą taktykę, mówiąc: „Nie potrzebuję długopisu”, „Takie długopisy są za drogie”.

Skuteczne radzenie sobie z zastrzeżeniami i obiekcjami klientów jest nieodłączną częścią dobrej taktyki sprzedaży. Dla dobrego handlowca nie ma problemów, których nie da się rozwiązać. Czasami ludzie będą czegoś chcieć, nie potrzebując tego. A czasami tego nie chcą, bo nie wiedzą, jak bardzo tego potrzebują. Być może mając trochę więcej informacji na temat struktury cen, przekonają się, że mimo wszystko mogą sobie na to pozwolić. 

Kiedy już wszystko zostało powiedziane i zrobione, jeśli klient nie chce kupić produktu, który sprzedajesz, musisz być przygotowany na przyjęcie „nie” jako odpowiedzi.  Jako handlowiec spotkasz się z wieloma odmowami, ważne jest by wytrwale dążyć do swoich celów i ostatecznie zamieniać je w sukces. 

Najlepsze oferty pracy znajdziesz na pracadlahandlowca.pl

Jeśli to możliwe, zamknij sprzedaż

Jeżeli Twoja prezentacja produktu poszła dobrze, być może masz przed sobą osobę, która jest rzeczywiście przygotowana do zakupu długopisu. Nie zapomnij o kluczowym etapie zamknięcia sprzedaży. Nie mów: „OK, wrócę do ciebie za tydzień”. Powiedz: „Czy mogę śmiało spisać umowę sprzedaży?” 

Albo: „Nawiasem mówiąc, te długopisy są również doskonałym prezentem. Mogę zaoferować ci kilka dodatkowych, które mógłbyś podarować jako prezenty świąteczne.”

Powodzenia w tworzeniu własnych odpowiedzi na wyzwanie „Sprzedaj mi ten długopis”. Jako sprzedawca, Twoim największym atutem jest siła osobowości, więc używaj jej z całych sił. Bądź inny, bądź interesujący, bądź pełen humoru, bądź przygotowany. To pozwoli Ci osiągnąć sukces!

A przede wszystkim sprzedaj ten długopis! 🙂

Odwiedź nas na facebooku i sprawdź czym jest zawód OZE.