Przejdź do treści
Blog.

Nowy pracownik w zespole – co musisz wiedzieć?

Jak firma może powitać nowego pracownika? To częste pytanie, na które menedżerowie starają się odpowiedzieć każdego dnia, doskonaląc sztukę wprowadzania nowych pracowników do swoich organizacji. Czym jest onboarding i co zrobić by nowy pracownik w zespole szybko odnalazł się w nowym miejscu?

Pierwszy dzień w nowej pracy i firmie może być przytłaczający i stresujący. Jest wiele nowych imion i twarzy do nauczenia się, lista nowych obowiązków i nieznane środowisko. Wie o tym, każdy nowy pracownik w zespole. Co manager i pracodawca może zrobić dla nowego pracownika? Jak przekazać informacje, zadania i zakres obowiązków i ile czasu powinien trwać proces wdrożenia? Dowiedz się więcej o onboardingu.

Jak powitać nowych pracowników w swoim zespole?

Zasadniczo nie ma standardowej metody przyjmowania i wdrożenia nowych pracowników do zespołu. Nie ma określonego czasu i sposobu onboardingu. Każda firma ma inną kulturę organizacyjną, zespoły mają różne obowiązki i zadania. Jako manager lub pracodawca potrzebujesz kreatywnego podejścia, które zademonstruje Twoją organizację oraz strategicznego sposobu pokazania, że jesteś zadowolony z nowych pracowników. Jeśli nie masz unikalnego stylu witania nowych pracowników w swojej organizacji, podpowiemy Ci jak możesz się do tego zabrać.

Kiedy Twój zespół ma powitać nowego członka, zastanów się, co możesz zrobić, aby pomóc mu radzić sobie ze stresem pierwszego dnia pracy i być odpowiednio nastawionym. Dlaczego onboarding jest ważny? Jak pokazują sondaże, blisko 10% pracowników odeszło z firmy z powodu złych oświadczeń po pierwszych dniach pracy. Brak podstawowych informacji o firmie, niejasne informacje, obowiązki i zadania mogą zniechęcić już na początku wdrożenia do zespołu.

Onboarding – jak wdrożyć nowego pracownika?

Jeśli proces onboardingu nowego pracownika przebiega bezproblemowo, rekruci prawdopodobnie będą mieli doskonałe pierwsze wrażenie na temat firmy i pracodawcy. Wykazano, że dobry onboarding pracowników poprawia retencję o 82%, a wydajność zespołu o ponad 70% . Odpowiednie wdrożenie nowego pracownika, pozwoli mu na szybkie osiąganie doskonałych wyników. 

W tym właśnie pomaga onboarding. Zmniejsza niepokój nowo zatrudnionych, informując o ich rolach w firmie, pomagając w wykonywaniu pracy w ciągu pierwszych kilku tygodni. Zrozumienie kultury firmy, swoich zadań i obowiązków są kluczowe podczas wdrożenia.

Co warto zrobić w pierwszych dniach pracy nowego członka Twojego zespołu?

  • Zapewnij niezbędne informacje. Wyraźnie określ datę rozpoczęcia i przygotuj harmonogramie pierwszego dnia w pracy. 
  • Poinformuj z wyprzedzeniem o wszelkich szkoleniach lub wydarzeniach towarzyskich, w których chcesz, aby wziął udział. 
  • Przedstaw cele i listę zadań na pierwsze 30, 60 i 90 dni. 
  • Zapewnij krótkie wprowadzenie i zapoznaj z członkami zespołu, z którymi będą się spotykać. 

Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć, jak wdrożyć nowego pracownika. Jak sprawić, by czuł się dobrze w zespole i firmie. Podpowiemy jak stworzyć pakiet powitalny dla nowych pracowników i co warto zrobić w pierwszych dniach. Podzielimy się również najlepszymi praktykami , abyś mógł powitać nowych pracowników w sposób, który zapewni im sukces w Twojej organizacji. 

Nowy pracownik w zespole

Każda organizacja zastanawia się jak wdrożyć nowego pracownika. Ważne jest, aby pomóc mu zapoznać się z kulturą firmy. Poświęć czas na przedstawienie misji i wartości jakimi kieruje się organizacja i zespół, którym zarządzasz. W co wierzy Twoja firma? Jakie są nadrzędne cele i oczekiwania? 

Poświęcenie czasu na wyjaśnienie kultury firmy i tego, jak każdy odgrywa ważną rolę w sukcesie organizacji, może znacznie przyczynić się do kultywowania poczucia przynależności. To świetny sposób na wspieranie pozytywnej mentalności zespołu od pierwszego dnia pracy. 

Bądź dostępny

Twój nowy pracownik bez wątpienia będzie miał pytania. Przekazywanie informacji i otwartość na pytania ma kluczowe znaczenie, szczególnie jeśli zdalnie wprowadzasz nowych pracowników. 

Przygotuj proces szkoleniowy

Upewnij się, że przygotowałeś odpowiednie szkolenie na pierwszy dzień pracy. Wyjaśnij z góry, na czym będzie polegać. Dzięki temu nowy pracownik w zespole zrozumie jak działają Twoje procesy i procedury oraz czego się od niego oczekuje. Pomoże to również zbudować pewność siebie w nowej roli. Im lepiej będzie przygotowany, tym szybciej nabierze tempa i stanie się produktywnymi członkiem Twojego zespołu. 

Spotkanie zespołu 

Spotkanie zespołu jest nieco bardziej profesjonalnym powitaniem i może pomóc nowemu pracownikowi poznać rolę każdej osoby. Niech ludzie się przedstawią i powiedzą, jak na co dzień pracują. To najlepszy sposób na wdrożenie do zespołu!

Gadżety powitalne

Wiele firm ma swoje własne markowe gadżety. Zastanów się, co możesz podarować nowemu pracownikowi! Torba, notatnik, długopisy, planner, kubek na kawę czy firmowa koszulka. To miły gest i sposób na poinformowanie najnowszego członka zespołu, że cieszysz się że dołączył do Twojego zespołu. Gadżety to także świetny pomysł na promowanie organizacji! 

W przypadku zespołów zdalnych, rozważ wysłanie paczki z prezentem dla nowego pracownika. 

Mentoring a wdrożenie nowego pracownika

Mentoring może przyspieszyć proces onboardingu. Zapewnia indywidualną pomoc we wszystkim, od poznawania zasad firmy po to, do kogo należy dzwonić w przypadku problemów. To świetny sposób na budowanie zaufania i relacji od samego początku. Pamiętaj, że nowi członkowie zespołu nie są pewni swoich nowych ról i obowiązków oraz do kogo zwrócić się po pomoc i informacje. Zapewniając mentora, oferujesz wsparcie, pomagając zmniejszyć stres, który jest normalny w okresie wdrażania.

Powitanie nowego pracownika jest ważne z kilku powodów. Po pierwsze, pokazuje profesjonalizm, przyjazną kulturę firmy i dobre umiejętności organizacyjne w firmie. Gdy proces onboardingu nowych pracowników przebiega sprawnie, prawdopodobnie będą mieli dobre pierwsze wrażenie na temat nowego miejsca pracy i pracodawcy. W ten sposób dobry zespół zatrzymuje talenty! Pokazanie nowemu pracownikowi, że jesteś podekscytowany jego dołączeniem do zespołu, zmotywuje go i prawi, że poczuje się doceniony. 

Proces rekrutacji nie kończy się po przyjęciu nowego pracownika do zespołu. Musisz poświęcić czas na wdrażanie i szkolenie, aby pomóc mu w rozpoczęciu pracy. W Columbus Elite wiemy, że rozwój i szkolenia są podstawą satysfakcjonującej pracy. Dlatego naszym współpracownikom i partnerom zapewniamy szkolenia pozwalające wdrożyć się w branżę OZE. Szukasz pracy? Dołącz do naszego zespołu sprzedażowego. Potrzebujesz więcej informacji? Nasz dział HR odpowie na Twoje pytania. 

Oferty pracy znajdziesz na stronie pracadlahandlowca.pl