Przejdź do treści
Blog.

Columbus Safe 2.0 – dbamy o bezpieczeństwo Twojej instalacji

W Columbus bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej jest dla nas priorytetem. Stale dbamy i pracujemy nad tym, by spełniały one wymagania względem ochrony przeciwpożarowej. Columbus Safe 2.0 to kolejny element bezpiecznej instalacji! Czym jest to zabezpieczenie i dlaczego warto je zastosować? Odpowiadamy w artykule. 

Columbus Safe 2.0

Columbus Safe 2.0 jest to szczelna osłona wykonana z trwałego, ognioodpornego materiału. Służy ona do zabezpieczenia złącz MC4. Osłona wyposażona jest w sticker Columbus Safe, czyli taśmę samo gaszącą którą stosuje się w prewencji pożarowej. Taśma samogasząca wykonana jest z materiału z mikrokapsułkami  ASPP-TECH, wypełnionymi środkiem gaśniczym.

Columbus Safe 2.0 to:

  • dodatkowa ochrona,
  • niewielki koszt,
  • osłonięte i zabezpieczone przed korozją i zanieczyszczeniami złącza,
  • mniejsza rezystancja styków i utrata mocy,
  • dłuższa żywotność złącz.

Columbus Safe 2.0, czyli dodatkowe zabezpieczenie instalacji, dostępne jest dla nowych klientów Columbus już od 2 sierpnia 2022 r.

Złącza MC4 w instalacji fotowoltaicznej

Czym są złącza MC4? Służą one do łączenia poszczególnych komponentów instalacji fotowoltaicznej. Wykorzystuje się je do łączenia modułów, optymalizatorów czy inwerterów. Chronią przewody przed wilgocią i pyłem, co jest istotne zarówno pod względem bezpieczeństwa jak i produkcji energii. 

Przez złącza MC4 przepływa prąd stały o dużym natężeniu. Ważne jest, by były one oryginalne i wysokiej jakości, ponieważ znajdują się na dachu, gdzie zazwyczaj panują wysokie temperatury.

Złącza MC4 to przede wszystkim:

  • bezpieczeństwo,
  • ochrona przed spadkiem wydajności,
  • zapobieganie stratom,
  • większa opłacalność inwestycji.

Pożary fotowoltaiki a Columbus Safe 2.0

Nie ma powodu, aby sądzić, że ryzyko pożaru związane z instalacjami fotowoltaicznymi jest większe niż ryzyko związane z innymi urządzeniami elektrycznymi. Fotowoltaika jest obecnie bardziej powszechna – w ostatnim czasie nastąpił gwałtowny wzrost na rynku, dlatego ważne jest, aby wszelkie zagrożenia były eliminowane, nawet jeśli jest minimalne.

Instalacje fotowoltaiczne należy instalować zgodnie z wytycznymi krajowymi oraz wszelkimi szczegółowymi instrukcjami wydanymi przez producentów. Istnieje szereg norm, z którymi powinny być zgodne produkty fotowoltaiczne, które zawierają między innymi wymagania dotyczące zagrożeń pożarowych. 

Połączenia przewodów w instalacji fotowoltaicznej są szczególnie narażone na uszkodzenia. Pożary fotowoltaiki zdarzają się rzadko, a ich przyczyną są najczęściej łuki elektryczne na niekompatybilnych złączach DC. 

Ryzyko pożaru związanego z ogniwami fotowoltaicznymi jest niewielkie. Jednak podobnie jak w przypadku wszystkich urządzeń elektrycznych, ważne jest, aby te systemy były prawidłowo zaprojektowane, składały się z właściwie przetestowanych komponentów oraz były prawidłowo zainstalowane. 

Wybierz fotowoltaikę od Columbus, postaw na bezpieczeństwo 

Błędy podczas montażu, słabej jakości złącza posiadające niskie parametry techniczne, mogą narazić nas na ryzyko. Dlatego warto wybrać instalację, która oferuje nam bezpieczeństwo użytkowania na lata. W Columbus oferujemy pakiet zabezpieczeń posiadający połączenia wykorzystujące złącza MC4. Pochodzą one od sprawdzonych producentów i są najwyższej jakości. 

Więcej informacji na temat Columbus Safe 2.0 można znaleźć na stronie Columbus Energy.