Przejdź do treści
Blog.

Boom na pompy ciepła

Rok temu masowo instalowaliśmy fotowoltaikę, teraz przyszedł czas na pompy ciepła. Jak wynika z danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, w 2021 roku rynek pomp ciepła w Polsce urósł o 66%, a rynek pomp ciepła do ogrzewania budynków aż o 80%. Do wzrostu zainteresowania tą formą ogrzewania bez wątpienia przyczynił się m.in. rosnące rachunki za gaz. 

W ubiegłym roku zainteresowanie fotowoltaiką biło rekordy za sprawą zmian w przepisach dotyczących rozliczeń prosumentów. Jak podaje PORT PC, w 2021 roku cały polski rynek pomp ciepła wzrósł aż o 66%, a pomp ciepła do ogrzewania budynków o ponad 80%. 

Wzrost zainteresowania pompami ciepła

Sprzedaż pomp ciepła w 2021 r. w Unii Europejskiej przekroczyła 2 mln sztuk i zgodnie z zapowiedzią europejskiego stowarzyszenia EHPA udział pomp ciepła w ogrzewaniu ma się podwoić do ponad 50% w ciągu najbliższych trzech lat na rynku urządzeń w Europie. 

Międzynarodowa Agencja Energetyczna w swoim najnowszym raporcie podkreśla, że ​​żadne nowe kotły gazowe nie powinny być sprzedawane po 2025 r. , jeśli cele zerowe netto mają zostać osiągnięte do 2050 r. Oczekuje się, że pompy ciepła będą lepszą, niskoemisyjną alternatywą dla ogrzewania domów.

W Polsce największe wzrosty sprzedaży pomp ciepła w 2021 roku odnotowano w segmencie pomp ciepła powietrze-woda, gdzie sprzedano 79 tys. jednostek, wzrost o 88%. w porównaniu do wyniku sprzedaży w 2020 roku.

Głównymi przyczynami wzrostu sprzedaży pomp ciepła powietrze/woda jest wzrost atrakcyjności rozwiązań i atrakcyjne koszty ogrzewania, a także rosnące zaufanie do tej technologii, zarówno wśród użytkowników, jak i instalatorów. Na popyt istotny wpływ ma zainteresowanie bezemisyjnymi systemami grzewczymi, ze względu na wygodę obsługi i zwiększoną świadomość ekologiczną. Wojna na Ukrainie również zwiększyła popyt na pompy ciepła. Ludzie zaczęli szukać innych sposobów ogrzewania domów – opartych na własnej produkcji i minimalizujących zużycie dostarczanej energii.

Pompy ciepła – koszty ogrzewania 

Wzrost cen gazu a także węgla i peletu to główne powody zainteresowania pompami ciepła. W 2021 roku gaz, węgiel i pelet zdrożały o ponad 50%. Pompa ciepła jest obecnie najtańszym źródłem ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej. 

Powodem ogromnego wzrostu sprzedaży pomp ciepła są także dotacje z programów m.in.:

  • Moje Ciepło – dla właścicieli nowo budowanych domów na zakup i montaż pompy ciepła powietrznej i gruntowej. Wysokość wsparcia może wynieść do 30 proc. kosztów (pompa ciepła powietrzna – 7.000 zł, gruntowa – 21.000 zł).
  • Czyste powietrze – dla właścicieli domów modernizowanych na zakup i montaż pompy ciepła: gruntowej, powietrze/woda i powietrze/powietrze. Maksymalne dofinansowanie do urządzenia wynosi 32.000 zł. 
  • Ulga termomodernizacyjna – umożliwia odpisanie poniesionych kosztów od podstawy opodatkowania. Maksymalny kwota wynosi 53.000 zł na jednego właściciela budynków poddanych termomodernizacji. 

W najbliższym czasie możemy także liczyć na niższy VAT na pompy ciepła i fotowoltaikę. 

Pełną listę dofinansowań do OZE znajdziesz na naszym blogu.

Jakie korzyści daje pompa ciepła?

Pompy ciepła to rozwiązanie zapewniające ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową w budynkach mieszkalnych, zarówno w domach jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych. Pompa ciepła w duecie z panelami fotowoltaicznymi, zapewnia zbilansowane roczne koszty ogrzewania. Gdy temperatury na zewnątrz zaczynają spadać, ogrzewanie i komfort w pomieszczeniach stają się coraz ważniejsze. Podczas gdy większość ludzi nadal polega na tradycyjnych systemach ogrzewania gazowego, popularność pomp ciepła rośnie. Dzieje się tak, ponieważ nowa technologia sprawia, że pompy ciepła są jedną z najbardziej wydajnych i opłacalnych alternatyw. To jeden, wielofunkcyjny system do ogrzewania, chłodzenia i przygotowywania ciepłej wody. Wykorzystując energię elektryczną jako źródło energii, pompy ciepła mogą służyć do ogrzewania i chłodzenia domów.

  • Niższe koszty eksploatacji – pompy ciepła są tańsze w eksploatacji niż systemy oparte na spalaniu. Im bardziej energooszczędne są systemy, tym większe długoterminowe oszczędności energii. 
  • Bezpieczeństwo – pompy ciepła są bezpieczniejsze niż systemy grzewcze oparte na spalaniu. Są bezpieczne w obsłudze, a ponieważ opierają się na energii elektrycznej i nie muszą spalać paliwa w celu wytworzenia ciepła.
  • Zmniejsza emisję dwutlenku węgla 
  • Zapewnia chłodzenie – w ciepłych okresach pompy ciepła  działają jak klimatyzacja,
  • Długa żywotność

Łącząc pompy ciepła z panelami słonecznymi  możesz uczynić swój dom samowystarczalnym i ekologicznym. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak pompa ciepła może poprawić ogrzewanie i chłodzenie, jednocześnie minimalizując wpływ na środowisko i zapewniając niższe rachunki? Skontaktuj się z nami! Nasi Doradcy Energetyczni odpowiedzą na pytania i zaproponują najlpesze rozwiązanie dla Twojego domu. Wybierz zieloną energię od Columbus! Chcesz poznać opinie o fotowoltaice? Odwiedź nasz kanał na YouTube.

 

Odwiedź nas na Facebook’u