Przejdź do treści
Blog.

Perowskity – rewolucja w fotowoltaice?

Perowskit, występuje w przyrodzie i jest znacznie lepszym pochłaniaczem światła od popularnego w fotowoltaice krzemu. Dzięki tym właściwościom idealnie nadaje się do produkcji paneli fotowoltaicznych. Czy perowskity zrewolucjonizują branżę OZE?

Ostatnio wiele się mówi o rewolucji w energetyce za sprawą ogniw perowskitowych. Czym właściwie są perowskity? To grupa minerałów zbudowanych nieorganicznych związków chemicznych. Posiadają krystaliczną strukturę i doskonale absorbują światło, pozwalając przekształcać energię słoneczną w prąd w ogniwie fotowoltaicznym. 

Perowskity co to jest?

Perowskit, występuje w przyrodzie i jest znacznie lepszym pochłaniaczem światła od popularnego w fotowoltaice krzemu. Dzięki tym właściwościom idealnie nadaje się do produkcji paneli fotowoltaicznych. 

Skąd wzięła się nazwa perowskisków? Minerał został odnaleziony przez rosyjskiego naukowca Pierowskiego w 1838 roku w górach Ural.

Naturalny perowskit istotnie nie przewodzi prądu, jednak dzięki zmianom w strukturze można wytworzyć minerał posiadający takie właściwości. Zmodyfikowany w laboratorium minerał stosuje się jako półprzewodnik w produkcji ogniw fotowoltaicznych. Możliwości zastosowania perowskitów dostrzegła między innymi Dr Olga Malinkiewicz.

Zastosowanie perowskitów

Perowskity z pewnością najczęściej badane są pod kątem możliwości produkcji tanich i wydajnych ogniw słonecznych. Dr Olga Malinkiewicz opracowała metodę pozyskiwania modułów fotowoltaicznych stosując druk atramentowy. Dzięki tej metodzie, możliwe jest dostosowanie ogniw do różnej powierzchni. Perowskity wydajność: Ogniwa perowskitowe Saule Technologies osiągają imponującą wydajność 25,5%. Naukowcy uważają, że wykorzystując rozwiązania tandemowe uda się osiągnąć ponad 30% wydajności.

Perowskity fotowoltaika 

Naukowcy uważają, że perowskity mogą zastąpić obecne półprzewodniki stosowane w fotowoltaice. 

Ogniwa słoneczne na bazie perowskitów:

  • mają większą sprawność przetwarzania światła słonecznego w energię elektryczną,
  • ich produkcja nie wymaga nakładu wysokich kosztów, 
  • są odporne na uszkodzenia w przeciwieństwie do tradycyjnych ogniw, 
  • produkcja ma niewielki wpływ na środowisko,
  • ze względu na elastyczność mogą być zainstalowane na każdej powierzchni. 

Perowskity cena

Produkcja ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów jest niewątpliwie dużo tańsza niż koszt produkcji tradycyjnych paneli. Nie wymaga także wysokich temperatur, co znacznie obniża jej koszty. 

Kiedy perowskity trafią do sprzedaży?

Badania nad perowskitami są niewątpliwie bardzo kosztowne. Saule Technologies od lat prowadzi zaawansowane badania nad zastosowaniem rewolucyjnego minerału. To właśnie Saule jest pionierem rozwoju tej technologii w Polsce. Możliwe że mnie jeszcze wiele czasu, zanim perowskity osiągną znaczący postęp komercyjny. OZE daje duże nadzieje na budowanie bezpiecznej i stabilnej energetyki dlatego państwa europejskie inwestują w ich rozwój. Niewątpliwie odnawialne źródła energii są przyszłością energetyki.

Pierwsza na świecie fabryka perowskitów powstała w Polsce

Pionierem rozwoju tej technologii w Polsce jest Saule Technologies. Firma od 2014 roku pracuje nad zastosowaniem druku atramentowego do produkcji perowskitowych modułów fotowoltaicznych. 21 maja 2021 roku we Wrocławiu została otwarta pierwsza na świecie linia produkcyjna.

 Nasza pierwsza fabryka już dziś drukuje urządzenia perowskitowe odpowiednie dla sektora IoT. Po pomyślnym rozpoczęciu etapu komercjalizacji jesteśmy gotowi, by zwiększyć skalę naszej działalności. Nadszedł czas na budowę nowych fabryk o znacznie wyższych zdolnościach produkcyjnych na całym świecie. Prognozuje się, że rynek IoT w 2025 r. będzie warty 1,1 biliona dolarów. Jesteśmy na to przygotowani – dr Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i dyrektor ds. technologii w firmie Saule Technologies.

W ubiegłym miesiącu wrocławską fabrykę odwiedził Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Europejskiego Zielonego Ładu. 

Grupa Columbus wspiera rozwój ogniw perowskitowych

Columbus Energy, Saule Technologies i Somfy Polska współpracują nad komercyjnymi wdrożeniami ogniw perowskitowych. W tym celu spółki 30 marca br. podpisały umowę o współpracy strategicznej.

To wielka satysfakcja, że w tych niełatwych czasach mamy silnych partnerów, prawdziwych branżowych liderów, z którymi możemy podjąć wspólne prace badawczo-rozwojowe nad nowymi produktami z zakresu OZE. Łącząc siły i kompetencje w poszczególnych obszarach, możemy stworzyć zastosowania, które w przyszłości okażą się pożądane na większości budynków, jeśli weźmiemy pod uwagę gigantyczne wzrosty kosztów ich eksploatacji Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy, członek Rady Nadzorczej Saule S.A.

Perowskity rewolucja w energetyce 

Transformacja energetyczna stała się priorytetem dla większości państw europejskich. Odnawialne źródła energii biją rekordy popularności, a w Polsce bezkonkurencyjnym zainteresowaniem cieszy się fotowoltaika. Kilka lat temu ogłoszono przełom w możliwości zastosowania perowskitów przy produkcji ogniw fotowoltaicznych. Dr Olga Malinkiewicz jest założycielką firmy Saule Technologies i stworzyła rewolucyjną metodę pozwalającą nanieść materiał na folię PET. Technologia nadal jest na początkowym etapie komercjalizacji i ma do pokonania wiele przeszkód. Głównym wyzwaniem jest określenie ich trwałości i poprawa stabilności. 

Na panele fotowoltaiczne z perowskitów będziemy musieli jeszcze poczekać. Jednak już dziś, możesz wybrać najlepszą technologię od Columbus. Nasi Doradcy Energetyczni przedstawią Ci najkorzystniejszą ofertę z bilansowaniem 1:1 dzięki której, zwrot inwestycji w fotowoltaikę będzie jeszcze szybszy. Podczas gdy ceny energii elektrycznej rosną z miesiąca na miesiąc, wybierając ekonenergetyczne rozwiązania takie jak połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła możesz obniżyć swoje rachunki do minimum. Zapewnij sobie dostęp do czystej i darmowej energii na lata!

Odwiedź nasz profil na Facebook’u