Przejdź do treści
Blog.

Kolejny rekord produkcji energii z OZE

Kolejny rekord w ilości wyprodukowanej energii przez OZE w Polsce został pobity! W niedzielę 19 czerwca, moc wyprodukowana przez odnawialne źródła energii przekroczyła 10 GW. Największy udział w tym rekordowym wyniku miała niewątpliwie fotowoltaika, która wygenerowała aż 6,2 GW mocy. Jak wpłynęło to na ceny energii elektrycznej? 

OZE – Fotowoltaika na pierwszym miejscu

Jak podaje portal Wysokie Napięcie, między godziną 14.00 a 15.00 19 czerwca, OZE zapewniły 10 GW, co wyniosło 67% zapotrzebowania na moc w Polsce. Elektrownie fotowoltaiczne zapewniły 55,33 GWh, a energia wiatrowa 61,32 GWh. 

Jak widzimy na przykładzie tego rekordowego wyniku, przy odpowiednich warunkach pogodowych OZE istotnie są w zapewnić nawet 60% zapotrzebowania na energię. Udział odnawialnych źródeł energii w polskim miksie energetycznym wiarygodnie rośnie z miesiąca na miesiąc. Na forach internetowych poświęconych fotowoltaice, posiadacze instalacji PV dzielą się swoimi wynikami i szacują, że produkcja energii w skali roku będzie prawdopodobnie bardzo dobra. Jeśli zastanawiasz się, czy fotowoltaika nadal się opłaca warto sprawdzić opinie użytkowników, którzy już zainwestowali w OZE.

OZE a rekordowo wysokie ceny prądu

Ten rok niewątpliwie okazał się wyjątkowo ciężki dla naszych portfeli. Rosnąca inflacja i ceny prądu dotknęły każdego z nas. Koszt energii elektrycznej w giełdowych kontraktach osiągnął prawie PLN 1000/MWh, a średni poziom od początku roku to PLN 701/MWh. Jak prognozują analitycy ceny energii w taryfie G mogą wzrosnąć nawet o 70%.

Cena prądu w stosunku do pierwszego kwartału 2021 roku podrożała aż o 229,30 zł za MWh. Jest to najwyższy historycznie wzrost średniej ceny, jeśli porównywać pierwsze kwartały ostatnich 12 lat. – czytamy na portalu swiatoze.pl

Co spowodowało tak wysoki wzrost cen energii? Przede wszystkim podwyżki surowców energetycznych. Od stycznia ubiegłego roku średnie ceny wzrosły o blisko 101% (węgiel), 89% (pellet), 74% (drewno kawałkowe) oraz gaz (24%).

W rezultacie węgiel jest już dwa razy droższy niż w 2021 roku, a po decyzji Gazpromu o zaprzestaniu dostaw gazu m.in. do Polski czekają nas kolejne podwyżki tego surowca energetycznego. W dniu wstrzymania dostaw cena gazu w Europie wzrosła już o 24%.

Sytuacja na rynku energii jest szansą dla rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce

19 czerwca zapotrzebowanie na pracę elektrowni węglowych w ciągu dnia spadło na tyle, aby obniżyć hurtowe ceny prądu na polskim rynku (do 53 euro/MWh). Tego jednego dnia, dzięki OZE zmniejszyły zapotrzebowanie elektrowni na ponad 1000 wagonów z węglem

Rozwój OZE niewątpliwie wpływa bezpośrednio na ceny energii. Rośnie liczba prosumentów, przybywa instalacji PV – zainstalowana pod koniec I kwartału moc wyniosła 9,4 GW. Większa produkcja czystej energii przekłada się oczywiście na obniżenie cen energii na rynku hurtowym. 

farma fotowoltaiczna korzyści

Jak obniżyć rachunki za prąd? Wybierając OZE!

Ceny energii elektrycznej na całym świecie rosną, a Polska nie jest wyjątkiem. Istnieje jednak rozwiązanie, które może pomóc w obniżeniu rachunków: przejdź na energię odnawialną. Jednym z najbardziej odpowiednich rozwiązań dla osób fizycznych jest zastosowanie fotowoltaicznych paneli słonecznych.

Największą korzyścią z zainstalowania paneli słonecznych jest oszczędność kosztów energii elektrycznej. Jeśli Twoja instalacja jest wystarczająco duża, możesz być w stanie wyprodukować wystarczającą ilość energii elektrycznej dla całego domu.

Czym właściwie jest zielona energia? Sprawdź nasz poprzedni artykuł

Panele fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne. Dlaczego warto postawić na odnawialne źródła energii?

  • Chronisz środowisko: przechodząc na odnawialne źródło energii; 
  • Obniżasz rachunki za prąd: panele słoneczne zapewniają znaczną niezależność dzięki wykorzystaniu własnej produkcji energii. Z paneli można pobierać czystą energię, co obniża rachunki za prąd i częściowo pozwala uniknąć wahań cen energii elektrycznej.
  •  To inwestycja, która jest opłacalna: koszt zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych jest wysoki. Jednak w dłuższej perspektywie inwestycja ta powinna być atrakcyjna ponieważ może obniżyć rachunki za energię elektryczną, a nawet przynieść zysk ze sprzedaży nadwyżki energii elektrycznej. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach OZE? Jakie korzyści zapewnia fotowoltaika? Nasi Doradcy Energetyczni odpowiedzą na Twoje pytania i przedstawią kompleksową ofertę na miarę Twoich potrzeb. Wybierz fotowoltaikę od Grupy Columbus!